Rusi a Američania si vzájomne falšujú stránky v sieti
Firma One Project Birmingham vytvárala v sociálnych sieťach falošné účty, ktoré sa tvárili, že ich zakladatelia pochádzajú z Ruskej federácie. Tí podporovali vo voľbách v štáte Arizona kandidáta republikánskej strany. Napísal o tom britský denník The Independent.
Vo voľbách v roku 2017 v štáte Alabama vo voľbách do Senátu súperili republikánsky kandidát Roy Moore a kandidát za Demokratickú stranu Doug Jones.
Jeden z prvých investorov sociálnej siete Facebook a LinkedIn Reid Hoffmann, podporujúci Demokratickú stranu, investoval podľa denníka The Independent 750 000 USD do firmy American Engagement Technologies (AET). Tá mala ovplyvňovať kamapaň pred voľbami do Sewnátu v prospech Demokratickej straby. Vedúci AET, bývalý úradník Obamovej administratívy a inžinier spoločnosti Google Mikey Dickerson, neodpovedal na početné žiadosti o komentár. Falošné účty, tváriace sa, že ide o o osoby z Ruskej federácie registrovala aj spoločnosť One Project Birmingham. Tú tiež platil Reid Hoffmann.
Vyhlásenie pána Hoffmana uvádza, že spoločnosť AET poskytla finančné prostriedky pre spoločnosť New Knowledge, výskumnú firmu založenú na výskume v Texase, ktorej generálny riaditeľ Jonathon Morgan uznal používanie dezinformačnej taktiky v malom rozsahu vo voľbách v Alabame pre výskumný projekt. Pán Morgan opakovane poprel účasť na širšom úsilí opísanom v spravodajských správach.
Pán Morgan v stredu povedal, že si nebol vedomý, že finančné prostriedky na prácu v Alabame, ktorú vykreslil na výskumné účely, prišli od pána Hoffmana. “Nemôžem dostatočne namietať k charakteristike, že sme sa snažili ovplyvniť voľby akýmkoľvek spôsobom,” povedal pán Morgan.
Americký senát bude posudzovať správu o zasahovaní Agentúry internetových výskumov do amerických prezidentských volieb. Správa, ktorej návrh získala The Washington Post, je prvá, ktorá analyzuje milióny príspevkov poskytnutých hlavnými technologickými firmami Senátu pre spravodajské služby. Informuje o tom denník Washington Post.
Správu s titulom Computational Propaganda Project and Graphics pripravila Oxfordská univerzita. Ponúka nové podrobnosti o tom, ako ruskí zamestnanci podniku Internet Research Agency, ktorú americkí predstavitelia obvinili z trestných činov za zasahovanie do kampane v roku 2016, sledovali záujmové skupina pre cielené zasielanie správ. Tieto snahy sa v priebehu času posunuli a vyvrcholili v kľúčových politických momentoch, ako sú prezidentské diskusie. Internet Research Agency (Agentúra Internetových výskumov) sa nazýva aj fabrika trollov. Založil ju Jevgenij Prigožin, ktorý je dodávateľom stravy pre niektoré vládne organizácie.
Situácia s falšovaním stránok a účtov pripomína starú anekdotu. Dvaja muži v roku 1980 cestujú v trolejbuse. Rozprávajú si vtipy o Brežnevovi. Po istom čase jeden hovorí druhému. “Ivan Ivanovič urob pauzu, musím si otočiť pásku.” Ten mu odpovie. “Netráp sa na nahráš si odo mňa.”