ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Svetová správa o šťastí OSN

Svetová správa o šťastí (The World Happiness Report) je publikácia, ktorá obsahuje články a rebríčky národného šťastia založené na hodnotení vlastného života respondentov, ktoré správa tiež koreluje s rôznymi faktormi (kvality) života . 

 Od marca 2023 bolo Fínsko šesťkrát za sebou v rebríčku najšťastnejšej krajiny sveta. 

Správa je publikáciou siete riešení pre trvalo udržateľný rozvoj , globálnej iniciatívy Organizácie Spojených národov .  Správa primárne využíva údaje z prieskumu Gallup World Poll . Každá výročná správa je k dispozícii verejnosti na stiahnutie na webovej stránke World Happiness Report.  Editormi správy za rok 2020 boli John F. Helliwell , Richard Layard , Jeffrey D. Sachs a Jan-Emmanuel De Neve . Pridruženými redaktormi sú Lara Aknin , Shun Wang a Haifang Huang.

Jeffrey D. Sachs.

V júli 2011 Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu 65/309 Happiness: Towards a Holist Definition of Development, v  ktorej vyzýva členské krajiny, aby merali šťastie svojich ľudí a použili údaje na pomoc pri usmerňovaní verejnej politiky. 2. apríla 2012 nasledovalo prvé stretnutie OSN na vysokej úrovni s názvom Blahobyt a šťastie : definovanie novej ekonomickej paradigmy , ktorému predsedali generálny tajomník OSN Ban Ki-mun a premiér Jigmi Thinley z Bhutánu , národ, ktorý si za hlavný ukazovateľ rozvoja namiesto hrubého domáceho produktu osvojil hrubé národné šťastie .

Prvá Svetová správa o šťastí bola vydaná 1. apríla 2012 ako základný text pre stretnutie OSN na vysokej úrovni: Pohoda a šťastie: Definovanie novej ekonomickej paradigmy , ktorá pritiahla medzinárodnú pozornosť. Prvá správa načrtla stav svetového šťastia, príčiny šťastia a nešťastia a politické dôsledky zdôraznené prípadovými štúdiami. V roku 2013 bola vydaná druhá Svetová správa o šťastí a v roku 2015 tretia. Od roku 2016 sa vydáva každoročne 20. marca, pri príležitosti Medzinárodného dňa šťastia OSN.

George Gallup, zakladateľ firmy Gallup Inc.

Rebríček národného šťastia je založený na rebríčku Cantril, ktorý celosvetovo uskutočnila spoločnosť Gallup, Inc. Reprezentatívne vzorky respondentov na národnej úrovni sú požiadané, aby pomysleli na rebrík, pričom najlepší možný život pre nich je 10 a najhorší možný život je 0. Potom sú požiadaní, aby ohodnotili svoj vlastný súčasný život na stupnici od 0 do 10. Správa koreluje výsledky hodnotenia života s rôznymi faktormi života. 

Premenné faktora života použité v správach odrážajú determinanty, ktoré vysvetľujú rozdiely v hodnotení života na národnej úrovni v rámci výskumnej literatúry. Niektoré premenné, ako napríklad nezamestnanosť alebo nerovnosť, sa však neberú do úvahy, pretože porovnateľné údaje ešte nie sú dostupné vo všetkých krajinách. Použité premenné ilustrujú skôr dôležité korelácie ako kauzálne odhady. 

Použitie subjektívnych meraní blahobytu je myslené ako prístup zdola nahor, ktorý emancipuje respondentov, aby hodnotili svoj vlastný blahobyt. V tomto kontexte je hodnotou Cantrilovho rebríka skutočnosť, že respondent sa môže sám zakotviť na základe svojej perspektívy. 

V správach odborníci v oblastiach vrátane ekonómie , psychológie , analýzy prieskumov a národných štatistík opisujú, ako možno efektívne využiť merania blahobytu na hodnotenie pokroku národov a ďalšie témy. Každá správa je usporiadaná do kapitol, ktoré sa hlbšie venujú problémom súvisiacim so šťastím vrátane duševných chorôb, objektívnych výhod šťastia, dôležitosti etiky, politických dôsledkov a prepojení s prístupom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). meranie subjektívnej dobrej nálady a iné medzinárodné a národné snahy.

Od roku 2021 Svetová správa o šťastí obhajuje používanie WELLBY (rokov života prispôsobených blahobytu); argumentuje, že QALY počítajú iba kvalitu života pacienta súvisiacu so zdravím a namiesto toho by sa mali používať hodnoty WELLBY. Tvorcovia politiky by sa mali snažiť maximalizovať blahobyt všetkých, ktorí sa narodili, a tiež zahrnúť blahobyt budúcich generácií (s malou diskontnou sadzbou). 

Svetové správy o šťastí boli vydané v rokoch 2012, 2013, 2015, 2016 (aktualizácia), 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 a 2023.

Okrem hodnotenia úrovne šťastia a pohody krajín má každá správa prispievajúcich autorov a väčšina sa zameriava na konkrétnu tému. Údaje použité na hodnotenie krajín v každej správe pochádzajú z prieskumu Gallup World Poll , ako aj z iných zdrojov, ako je napríklad World Values ​​Survey v niektorých správach. Dotazník Gallup World Poll meria 14 oblastí v rámci svojich kľúčových otázok: (1) podnikanie a ekonomika, (2) zapojenie občanov, (3) komunikácia a technológia, (4) rozmanitosť (sociálne otázky), (5) vzdelávanie a rodiny, (6) emócie (pohoda), (7) životné prostredie a energia, (8) jedlo a prístrešie, (9) vláda a politika, (10) zákon a poriadok (bezpečnosť), (11) zdravie, (12 ) náboženstvo a etika, (13) doprava a (14) práca.