Pred 30 rokmi politik Boris Jeľcin zrušil ústavný systém v Ruskej federácii, strieľal do parlamentu

V septembri a októbri 1993 vznikla v Ruskej federácii ústavná kríza z konfliktu medzi prezidentom Borisom Jeľcinom a ruským parlamentom. 

Prezident Boris Jeľcin vykonal sebaprevrat , rozpustil parlament a zaviedol systém prezidentského dekrétu . Kríza sa skončila tým, že Jeľcin použil vojenskú silu na útok na moskovský dom sovietov a zatknutie zákonodarcov. V Rusku sú udalosti známe ako októbrový prevrat ( rusky : Октябрьский путч , latinsky :  Oktyabr’skiy puč ) alebo čierny október (rusky : Чëрный октябрь , latinsky :  Chyorniy Oktyabr’ ).

Boris Jeľcin prevzal prezidentský úrad Ruskej federácie po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991. Ruská ústava zo sovietskej éry z roku 1978 však zostala v platnosti. Jeľcin začal preberať rastúce právomoci, čo viedlo k politickej patovej situácii s ruským parlamentom, ktorý sa v roku 1993 skladal z Kongresu ľudových poslancov a Najvyššieho sovietu . Jeľcin, ktorý je po aprílovom referende presvedčený o verejnej podpore svojej reštrukturalizačnej politiky , vyzval na predčasné parlamentné voľby a 21. septembra rozpustil zákonodarný zbor krokom, ktorý nepovoľuje ústava.

Dňa 23. septembra parlament (vedený predsedom Najvyššieho sovietu Ruslanom Chasbulatovom ) odvolal Jeľcina, vyhlásil viceprezidenta Alexandra Ruckého  za úradujúceho prezidenta a zabarikádoval sa v budove Bieleho domu. Medzi políciou a demonštrantmi lojálnymi Jeľcinovi a poslancami sa začalo desať dní pouličných bojov.

Dňa 3. októbra demonštranti odstránili kordóny milícií okolo parlamentu a na naliehanie svojich vodcov prevzali úrad starostu a pokúsili sa zaútočiť na televízne centrum Ostankino. Armáda, ktorá zostala neutrálna, 4. októbra na Jeľcinov rozkaz ostreľovala a zaútočila na Biely dom a zatkla preživších vodcov odporu. Všetkým, ktorí sa na udalostiach podieľali, neskôr Štátna duma vo februári 1994 udelila amnestiu a prepustili ich z väzenia.

V čase vyvrcholenia krízy si niektorí mysleli, že Rusko je „na pokraji“ občianskej vojny . Práve 10-dňový konflikt sa stal najsmrteľnejšou jednotlivou udalosťou pouličných bojov v histórii Moskvy od októbrovej revolúcie v roku 1917.  Podľa oficiálnych štatistík ruskej vlády bolo zabitých 147 ľudí a 437 zranených. V nadväznosti na udalosti Jeľcin upevnil svoju pozíciu, ďalej rozšíril právomoci exekutívy a presadil prijatie ústavy Ruskej federácie z roku 1993 .

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.