Egypt rokuje o financovaní nákupu kazašskej pšenice komerčnou bankou z Abí Dhabí
KÁHIRA – Egypt hľadá lacnejšiu pšenicu uprostred klesajúcich dolárových rezerv
Egypt rokuje s komerčnou bankou Abú Dhabí o poskytnutí úveru na financovanie nákupov pšenice z Kazachstanu, uviedol egyptský minister zásobovania.
Abú Zabí alebo Abú Dabí alebo Abú Dhabí je hlavné mesto Spojených arabských emirátov. Mesto má viac ako 1 500 000 obyvateľov. Abú Zabí je hlavným mestom emirátu a zároveň hlavným mestom celej federácie. Mesto, s približne 1,5 mil. obyvateľov, je druhým najväčším mestom po Dubaji. Z tohto počtu je 80 % cudzincov.
Kazachstan je jedným z najväčších svetových vývozcov pšenice a múky. Patrí medzi 10 najväčších producentov pšenice. Hlavnou obilninou je mletá pšenica, ktorá má zvyčajne vysokú kvalitu a bielkoviny. Kazachstan má rastúci trend vyvážať svoje obilie do zahraničia.
Najväčšou plodinou Kazachstanu je pšenica, ktorá sa vyváža. Obilniny sú základom rastlinnej výroby v Kazachstane. Tvoria asi 90 % osiatej plochy. Následne sa ich podiel postupne znižuje av poslednom období dosahuje približne 80 %, pričom pšenica tvorí 54 % všetkých plodín v krajine, 14 % je osiatych krmovinami a 13 % olejnatými semenami. Medzi obilniny patrí tvrdá pšenica, jačmeň, ovos a proso.
Tento krok by mohol poskytnúť Egyptu lacnejšiu alternatívu k obiliu z Ruska, ktoré od minulého roka zvyšuje svoj podiel na egyptskom trhu, ale nedávno zablokovalo dohodu o nákupe pšenice pod neoficiálnou minimálnou cenou, uviedli obchodníci.
Egypt je najväčším nákupcom pšenice na svete a snaží sa znížiť svoje dovozné účty, pretože čelí nedostatku cudzej meny, ktorý ho prinútil odložiť platby za nákup obilia.
Rokovania o zmluve o pôžičke na nákupy v Kazachstane sú v počiatočnom štádiu, pričom prebiehajú rokovania o cene a množstve pšenice, ako aj o nákladoch na pôžičku, uviedol zdroj oboznámený s rokovaniami.
Obchodníci uviedli, že sa o potenciálnej transakcii dozvedeli počas stredajšieho tendra na pšenicu zo strany egyptského štátneho nákupcu obilia, Generálneho úradu pre zásobovanie komodít (GASC).
Bolo im povedané, že GASC rokuje o cene, ktorá by mohla byť nižšia ako neoficiálna minimálna úroveň stanovená ruskou vládou, o ktorej sa predpokladalo, že bola stanovená ako súčasť tendra na 270 USD za metrickú tonu.
Ale tiež spochybňujú potenciálnu dohodu, tvrdiac, že preprava pšenice z Kazachstanu by bola logisticky náročná, pretože by si vyžadovala pozemné zásielky cez iné krajiny.
GASC neodpovedal na žiadosť o komentár.
Ukázalo sa, že neoficiálne cenové dno je protivietorom pre GASC aj pre ruských dodávateľov pšenice, ktorí od konfliktu na Ukrajine začiatkom minulého roka zvýšili predaj relatívne lacného ruského obilia do Egypta.
Ruská vláda oficiálne nepotvrdila minimálnu cenu, čo obchodníci považovali za snahu spomaliť obrovský export pšenice a zabrániť poklesu domácich dodávok, ktorý by viedol k vyšším cenám chleba.
Ruské ministerstvo poľnohospodárstva nedávno zabránilo súkromnému predaju 480 000 ton ruskej pšenice do Egypta, zrejme preto, že bola predaná pod minimálnu cenu, uviedli obchodníci pre agentúru Reuters.
Dodali, že pšenica bude teraz dodávaná z iných krajín, ako je Francúzsko a Bulharsko.
Egyptské ministerstvo financií uviedlo, že hodnota potravinových dotácií, najmä chleba, sa v súčasnom fiškálnom roku, ktorý sa skončí v júni 2024, očakáva nárast o 41,9 % na 127,7 miliardy EGP (4,14 miliardy USD).
Kazachstan je už schváleným zdrojom dovozu pšenice pre Egypt, ale nákupy zo stredoázijskej krajiny sú zriedkavé.
Egyptská vláda nedávno podpísala zmluvu o pôžičke 500 miliónov dolárov s exportným úradom Abu Dhabi (ADEX) na nákup dovážanej pšenice od agropodniku Al Dahra so sídlom v Spojených arabských emirátoch.