ABECEDA FINANCIÍ – juhoafrický rand
Juhoafrický rand , alebo jednoducho rand , ( znak : R ; kód : ZAR ) je oficiálnou menou Spoločného menového priestoru Južnej Afriky : Juhoafrickej republiky, Namíbie (spolu s namíbijským dolárom ), Lesotha (spolu s Lesothom loti ) a Eswatini (popri Svazijskom lilangeni ). Delí sa na 100 centov (znak: “c”).
Juhoafrický rand je zákonným platidlom v členských štátoch Spoločného menového priestoru Namíbie , Lesotho a Eswatini , pričom tieto tri krajiny majú tiež svoju vlastnú národnú menu (dolár , loti a lilangeni) viazané na rand v parite a stále široko akceptované ako náhrady. Rand bol zákonným platidlom aj v Botswane až do roku 1976, keď pula nahradila rand za nominálnu hodnotu.
Rand má svoj názov podľa Witwatersrand (“hrebeň bielych vôd” v angličtine, rand je afrikánsky výraz pre ‘hrebeň’), hrebeň, na ktorom je vybudovaný Johannesburg a kde sa našla väčšina ložísk zlata v Južnej Afrike. V angličtine a afrikánčine je jednotné a množné číslo jednotky („rand“) rovnaké: jeden rand, desať randov, dva milióny randov.
Rand bol predstavený v Juhoafrickej únii v roku 1961, tri mesiace predtým, ako sa krajina vyhlásila za republiku . Komisia pre desiatkové razenie mincí bola založená v roku 1956, aby zvážila odklon od nominálnych hodnôt libier, šilingov a centov; svoje odporúčania predložila 8. augusta 1958. Nahradila juhoafrickú libru ako zákonné platidlo v pomere 2 randy k 1 libre alebo 10 šilingov k randu.