Ako emócie vzájomne pôsobia so zvukmi a farbami

Podľa novej štúdie si hudbu automaticky spájame s určitým druhom pocitu – a tiež s farbou.

Zdá sa, že hudba je najtesnejšie spojená s emóciami: nie bez dôvodu nám veselé a optimistické melódie okamžite zdvihnú náladu, zatiaľ čo strohé a slávnostné zvuky organu nás ponoria do melanchólie. Vnímanie hudby, pocity, ktoré vyvoláva, a spojenie s farbou je veľmi zaujímavou oblasťou vedy: podľa štúdie univerzity v Berkeley je náš mozog naprogramovaný tak, aby vytváral spojenia medzi hudbou, emóciami a farbou.

Hra zmyslov

V uvedenej štúdii sa napríklad Mozartov Koncert č. 1 G dur spájal s iskrivými a veselými farbami, ako je žltá a oranžová, zatiaľ čo smutné Requiem d mol sa spájalo s pochmúrnou šedomodrou. Pomocou špeciálnej palety sa ukázalo, že ľudia majú tendenciu spájať rýchle melódie v durových tóninách so svetlými a slnečnými farbami a pomalú a vážnu hudbu s hlbšími farbami a sivastými tónmi.

Úžitok

Výsledky štúdie by mohli ovplyvniť kreatívne terapie alebo marketingové stratégie a mohli by sa použiť napríklad na vytvorenie hudobných vizualizérov.Ponúkajú tiež zaujímavý pohľad na synestéziu – prelínanie vnemov z rôznych zmyslov. Napríklad pri foneticko-farebnej synestézii počúvanie zvukov vyvoláva vnímanie farieb. Vedci tiež dospeli k záveru, že hudba dokáže prekonať kultúrne bariéry: rovnaké klasické diela hrané na organe sa spájali s rovnakými farbami v USA a Mexiku.