IEA: prognóza svetového dopytu po rope 2023

Tento údaj však ešte v tomto roku dosiahne rekordnú úroveň (102,1 mil. b/d), čo povedie k výraznému zníženiu globálnych zásob, predpokladá IEA.

Medzinárodná energetická agentúra v zverejnenej správe uviedla, že celosvetový dopyt po rope bude rásť pomalšie, než sa očakávalo, a to v dôsledku poklesu v rozvinutých ekonomikách. Očakáva sa, že do konca roka 2023 globálny dopyt po čiernom zlate vzrastie o 2,2 mil. b/d (približne +2 % r/r), t. j. o 220 000 b/d menej ako v predchádzajúcej (júnovej) prognóze.

Zároveň dopyt ešte v tomto roku dosiahne rekordnú úroveň (102,1 mil. b/d), čo povedie k výraznému zníženiu globálnych zásob, predpokladá IEA.

“Globálny dopyt po rope je pod tlakom v dôsledku náročnej hospodárskej situácie a v neposlednom rade aj v dôsledku sprísňovania menovej politiky,” uvádza sa v správe. – “Dopyt po rope v krajinách OECD vo všeobecnosti a najmä v Európe je na pozadí pretrvávajúceho poklesu priemyselnej aktivity pomerne pomalý.”

V súčasnom štvrťroku je na trhu mierny prebytok ponuky a zásoby sú na najvyššej úrovni za takmer dva roky, píše IEA. Dôvodom je, že zníženie produkcie Saudskej Arábie kompenzujú iní hráči, ako napríklad Irán a USA.

Zmena rovnováhy na trhu v nasledujúcich mesiacoch preto nebude taká rýchla, ako sa pôvodne očakávalo. Napriek tomu bude zvyšok roka charakterizovaný deficitom ponuky a približne 70 % celkového rastu svetového dopytu bude pochádzať z Číny.

Produkcia ropy aliancie OPEC+ klesne tento mesiac vďaka opatreniam Saudskej Arábie o 1 mil. b/d, predpokladá IEA.

Globálny dopyt po rope v budúcom roku vzrastie o 1,1 mil. b/d (+290 tis. b/d oproti predchádzajúcej prognóze), ale toto číslo je polovičné oproti očakávaniam na tento rok, sumarizuje IEA. Je to dôsledok zvýšenia energetickej účinnosti v doprave a rastúcej popularity elektrických vozidiel.

(Napísané s využitím materiálov MEA a tlačovej agentúry Bloomberg)