Ako vznikla menová politika “bubliny všetkého”
Výraz „ bublina všetkého “ sa vzťahuje na korelovaný vplyv uvoľnenia meny Federálnym rezervným systémom a po ňom Európskou centrálnou bankou a Bankou Japonska.
Bublina je hospodársky cyklus, ktorý sa vyznačuje rýchlym rastom trhovej hodnoty, najmä cien aktív. Po tejto rýchlej inflácii nasleduje rýchly pokles hodnoty alebo pokles, ktorý sa niekedy označuje ako “krach” alebo “prasknutie bubliny”.
Uvoľnenie sa týkalo ceny aktív vo väčšine ich tried, menovite akcií, nehnuteľností, dlhopisov, veľkého množstva komodít a dokonca aj exotických aktív, ako sú kryptomeny a SPAC .
Špeciálna akvizičná spoločnosť (SPAC), tiež známa ako ” bianko šeková spoločnosť “, je fiktívna spoločnosť kótovaná na burze cenných papierov s cieľom získať súkromnú spoločnosť , čím sa zverejní bez toho , aby sa prostredníctvom tradičného procesu prvotnej verejnej ponuky a súvisiacich predpisov.
Podľa americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC), SPAC sú vytvorené špeciálne pre združovanie finančných prostriedkov na financovanie budúcej fúzie alebo akvizície v stanovenom časovom rámci; tieto príležitosti sa pri získavaní finančných prostriedkov zvyčajne ešte len musia identifikovať.
Pojem súvisí s Fed put alebo Greenspan put , pričom ide o nástroje priameho a nepriameho kvantitatívneho uvoľňovania ktoré Fed použil na uvoľnenie meny a modernej monetárnej teórii , ktorá obhajuje používanie takýchto nástrojov aj v nie krízových obdobiach na vytvorenie ekonomického rastu prostredníctvom inflácie cien aktív.
Pojem „Greenspan put“ je hra s termínom predajná opcia , čo je finančný nástroj, ktorý vytvára zmluvný záväzok, ktorý dáva jeho držiteľovi právo predať aktívum za konkrétnu cenu protistrane bez ohľadu na to, aká je prevládajúca trhová cena. aktíva, čím sa držiteľovi vkladu poskytne miera poistenia proti poklesu ceny aktíva.
Termín sa prvýkrát začal používať počas predsedníctva Janet Yellenovej , ale najviac sa spája s následným predsedom Jeromea Powella a obdobím pandémie koronavírusov v rokoch 2020–2021 .
Bublina so všetkým sa nevyznačovala len súčasnými extrémami v oceňovaní zaznamenanými v širokom spektre tried aktív a vysokou úrovňou špekulácií na trhu, ale aj tým, že jej vrchol v roku 2021 nastal v období recesie, vysokej nezamestnanosti , obchodných vojen a politických nepokojov. Viedli k poznaniu, že bublina bola výtvorom centrálnej banky, s obavami o nezávislosť a integritu trhových cien, a o vplyve Fedu na majetkovú nerovnosť .
V roku 2022 finančný historik Edward Chancellor povedal, že „neudržateľná politika centrálnych bánk vytvorila „bublinu všetkého“, čo zanechalo globálnu ekonomiku inflačnú „kocovinu “ . Rastúca inflácia nakoniec prinútila Fed sprísniť finančné podmienky počas roku 2022. teda zvýšenie úrokových sadzieb a použitie kvantitatívneho sprísnenia a do júna 2022 Wall Street Journal napísal, že Fed „prepichol bublinu všetkého“. V tom istom mesiaci finančná novinárka Rana Foroohar pre New York Times napísala: „Vitajte na konci ‚bubliny všetkého “.
Tento termín sa prvýkrát objavil v roku 2014 počas predsedníctva Janet Yellenové a odzrkadľoval jej stratégiu aplikovania dlhotrvajúcej menovej uvoľnenosti, napríklad Yellenovej kladenie kontinuálnych nízkych úrokových sadzieb a priameho kvantitatívneho uvoľňovania, ako metódy na podporu krátkodobého ekonomického rastu. prostredníctvom inflácie cien aktív, časť modernej monetárnej teórie (MMT).
Výraz sa dostal do popredia počas nasledujúceho predsedníctva Jeromea Powella , spočiatku počas Powellovho prvého menového uvoľňovania v 4. štvrťroku 2019 ( Powellov výrok ), ale výraznejšie počas pandémie koronavírusov v rokoch 2020 – 2021 , keď Powell prijal aktívum bubliny na boj proti finančným vplyvom pandémie. Začiatkom roku 2021 vytvoril Powell najvoľnejšie finančné podmienky, aké boli kedy zaznamenané, a väčšina amerických aktív bola súčasne na úrovniach ocenenia, ktoré zodpovedali ich najvyšším individuálnym úrovniam v ekonomickej histórii.
Powell odmietol tvrdenie, že americké aktíva sú definitívne v bubline, pričom sa odvolával na model Fedu , aby tvrdil, že mimoriadne nízke výnosy oprávňujú vyššie ceny aktív. Powell tiež odmietol kritiku, že rozsah bublín aktív rozšíril nerovnosť bohatstva v USA na úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od 20. rokov 20. storočia, na základe toho, že bubliny aktív by samy osebe podporovali rast pracovných miest, teda zníženie nerovnosti. Kontrast medzi utrpením, ktoré zažila „Main Street“ počas pandémie, a ekonomickým boomom, ktorý zažil „Wall Street“, ktorý zažil jeden z najziskovejších rokov v histórii, bol kontroverzný a Powellovi priniesol titul Dr. Feelgood (Dr. Dobrý pocit) z Wall Street.
Powella podporil Kongres a hovorkyňa Pelosi v októbri 2020 povedal: „Dovoľte mi len povedať, že číslo, ktoré je podľa mňa ohromujúce, je, že máme viac ľudí bez práce a poberajúcich dávky v nezamestnanosti ako kedykoľvek predtým v histórii našej krajiny. Vieme, že Fed podporuje trhy, aby sa akciovým trhom darilo. Nesťažujem sa na to, chcem, aby sa trhu darilo.“
Začiatkom roku 2021 niektorí účastníci trhu varovali, že bublina všetkého Powell dosiahla nebezpečnú úroveň. Investor Jeremy Grantham povedal: “Všetci traja Powellovi predchodcovia tvrdili, že ceny aktív, ktoré pomohli nafúknuť, zase pomohli ekonomike prostredníctvom efektu bohatstva”, a nakoniec skolabovali.
Investor Seth Klarman povedal, že Fed „rozbil trh“ a že „obvyklá úloha trhu pri zisťovaní cien bola pozastavená. Ekonóm Mohamed El-Erian povedal „máte taký obrovský rozdiel medzi fundamentmi a valuáciami“ a že rekordné výšky aktív boli spôsobené činnosťou Fedu a ECB, čím objasnil „To je dôvod, prečo sme boli svedkami toho, že ceny rástli z jedného rekordného maxima inému napriek úplne zmeneným príbehom. Zabudnite na „veľké znovuotvorenie“, „Trumpov obchod“ a všetky tieto ďalšie veci.“ Financial Times varovali, že nerovnosť z Powellovho zotavenia v tvare písmena K by mohla viesť k politickej a sociálnej nestabilite, pričom povedali: “Väčšina ľudí trpí uprostred boomu v štýle Veľkého Gatsbyho na vrchole”.
Niekoľko komentátorov označilo trh 2020 – 2021 vytvorený Powellom za najšpekulatívnejší trh, aký sme kedy videli, vrátane hostiteľa CNBC Jima Cramera , ktorý povedal: „Na tomto trhu nemôžete prehrať“ a „je to ako hrací automat“, ktorý vždy platí. von. “Toto som v kariére nevidel.” Bloomberg napísal: „Zvierací duchovia sa skvele preháňajú po Wall Street, ale lámu čísla a tento býčí trh je ešte šialenejší, ako sa zdá“
„ Duchovia zvierat “ je termín, ktorý v 30. rokoch spopularizoval ekonóm John . Maynard Keynes opísať vplyv ľudských emócií na financie a investovanie). Extrémna úroveň špekulácií viedla k pozoruhodným individuálnym špekulatívnym udalostiam vrátane krátkeho stlačenia hry Game Stop v januári 2021, čo je päťnásobný nárast indexu neziskových technológií Goldman Sachs. A rekordný nárast akcií firiem s mikrokapitáloum , z ktorých 14 by sa kvalifikovalo na zahrnutie do indexu S&P 500 do februára 2021.
Začiatkom roku 2022 prinútila rastúca inflácia Powell a neskôr aj ďalšie centrálne banky výrazne sprísniť finančné podmienky vrátane zvýšenia úrokových sadzieb a kvantitatívneho sprísnenia (opak kvantitatívneho uvoľňovania), čo viedlo k synchronizovanému poklesu cien väčšiny aktív (tj opačný efekt do „bubliny všetkého“).
V máji 2022 finančný historik Edward Chancellor pre Fortune povedal , že „neudržateľná politika centrálnych bánk vytvorila „bublinu všetkého“, čo zanechalo globálnu ekonomiku inflačnú „kocovinu “. Guvernér osobitne oznámil agentúre Reuters„Ak boli ultranízke úrokové sadzby zodpovedné za nafukovanie „bubliny všetkého“, vyplýva z toho, že všetko – teda takmer všetko – je ohrozené rastúcimi sadzbami. Do júna 2022 James Mackintosh z The Wall Street Journal napísal, že Fed „prepichol bublinu všetkého“, zatiaľ čo v tom istom mesiaci finančná novinárka Rana Foroohar pre New York Times napísala: „Vitajte na konci z „bubliny všetkého “!
Ilustračné fotografie: www.pexels.com.