Pohyblivý výmenný kurz je prospešný a pokusy o jeho ovplyvňovanie nesú vždy riziko devalvácie
SANKT PETERSBURG – Šéfka ruskej centrálnej banky Eľvira Naibulina, tvrdí, že plávajúci výmenný kurz je pre ekonomiku dobrý, zatiaľ čo pokusy o jeho ovplyvňovanie prinášajú riziká devalvácie.
Informuje o tom tlačová agentúra TASS.
“Ak sa teraz pozrieme na dynamiku výmenného kurzu, je do veľkej miery spôsobená aj zahraničným obchodom. Ak porovnáme kladný bežný účet v prvom štvrťroku tohto roka, v porovnaní s minuloročným maximom klesol päťnásobne. Preto sa plávajúci výmenný kurz mení pod vplyvom zahraničného obchodu, ale plávajúci výmenný kurz je výhodou, ktorá umožňuje ekonomike ľahšie absorbovať vonkajšie šoky,” povedala a zdôraznila, že pokusy o ovplyvňovanie plávajúceho výmenného kurzu sa končia “obdobiami hlbokej devalvácie”.
Nabiullina zároveň vyzvala, aby sa v záujme rozpočtu nevytvárali “konšpiračné teórie” o slabom rubli. Povedala tiež, že dynamika výmenného kurzu v súčasnosti nesie proinflačné riziká a regulátor ich zohľadní pri rozhodovaní o kľúčovom kurze.
Kurz dolára vo štvrtok pri obchodovaní s menami na moskovskej burze prvýkrát od 28. marca 2022 vzrástol nad 93 rubľov, zatiaľ čo kurz eura prvýkrát od konca marca 2022 prekročil 102 rubľov.
Ruský rubeľ je mena v Ruskej federácii. Základnou menovou jednotkou je 1 rubeľ, ktorý sa delí na 100 kopejok. Podľa ISO 4217 sa označuje skratkou RUB; ktorá nahradila predtým používané RUR. Ruský rubeľ sa okrem Ruskej federácie používa ako platidlo aj v Abcházsku a Južnom Osetsku. Bol zavedený v roku 1992, keď nahradil sovietsky rubeľ.
Mince: 1, 5, 10, 50 kopejok, 1 a 2 ruble Bankovky: 5, 10, 50, 100, 500, 1000 a 5000 rubľov.
Začiatkom 90. rokov 20. storočia, keď sa ruská ekonomika čoraz viac integrovala do svetového obchodu a medzinárodných trhov, stalo sa aj v samotnom Rusku používanie zahraničných mien každodennou záležitosťou. Najpoužívanejšou zahraničnou menou bol americký dolár, neskôr sa k nemu pridalo aj euro. Obidve tieto svetové meny už svoje symboly majú a sú pod nimi ľahko identifikovateľné kdekoľvek na svete. „Potreba“ zaviesť podobný symbol pre ruský rubeľ sa tak stala aj otázkou národnej prestíže.
Neoficiálne sa najčastejšie používali dva varianty:
- malé písmeno p (v ruskej abecede p zodpovedá slovenskému r, ako rubeľ) – používal sa napríklad v šablónach mien programu Excel od spoločnosti Microsoft a v programoch spoločnosti Google;
- „znak Lebedeva a Tarbejeva“, v podobe veľkého písmena P s horizontálnou čiarkou – často sa používal v maloobchode, napríklad v ruských internetových obchodoch.
Oficiálny nový symbol rubľa, tzv. „znak Lebedeva a Tarbejeva“.