Prezident Petro Porošenko zaviedol stanné právo
Ukrajinský prezident Petro Porošenko zaviedol dnes 26. novembra 2018 v krajine stanné právo. V dekréte prezidenta Ukrajiny Petro Porošenko o zavedení stanného práva sa navrhuje obmedziť niektoré z ústavných ľudských práv a slobôd na obdobie jeho platnosti.
Ako sa uvádza v zverejnenom texte prezidentského dekrétu, navrhuje sa obmedziť právo nedoknuteľnosť obydlia, právo na listové tajomstvo, právo tajomstva telefonického rozhovoru, právo zabrániť zasahovaniu do osobného a rodinného života, právo na slobodu pohybu, právo na slobodu prejavu a reči. Okrem toho sa to týka práva na účasť na riadení verejných záležitostí, v národných a miestnych referendách, slobodne voliť a byť volení do štátnych a miestnych orgánov, právo na pokojné zhromažďovanie, právo vlastniť, používať a disponovať s majetkom, právo na podnikanie, právo na prácu, právo na štrajk a právo na vzdelanie “V súvislosti s dočasným zavedením stanového práva na Ukrajine počas trvania právneho režimu stanného práva, ústavných práv a slobôd človeka a občana je stanovené v článkoch 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Ústavy Ukrajiny, “- uvádza nariadenie prezidenta Ukrajiny. Navrhuje sa tiež zaviesť dočasné obmedzenea práv a slobôd v rozsahu potrebnom na zabezpečenie možnosti zavedenia a vykonávania opatrení právneho režimu stanného práva, ako je ustanovené v prvej časti článku 8 zákona Ukrajiny “o právnom režime stanného práva”. Text dokumentu je uverejnený na internetovej stránke ukrajinského parlamentu. Musí byť schválený Najvyššou radou, teda ukrajinským parlamentom.
Zavedenie stanného práva je dôsledkom konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou v Kerčskom zálive Azovského mora, ktoré obmýva z východnú časť poloostrova Krym.
Ukrajinskí a ruskí komentátori špekulujú, že zavedením stanného práva sa posunie termín volieb prezidenta. Podľa prieskumu verejnej mienky, ak by boli voľby za prezidenta by Petra Porošenko by nezvolili. Za prezidenta ho chce 10 % opýtaných v prieskume verejnej mienky. Júlia Timošenková má 21%.