BRICS bude diskutovať o novej spoločnej mene
PARÍŽ – O zámere krajín BRICS vzdať sa dolára sa bude diskutovať v auguste, píše francúzsky portál AgoraVox.
Otázka spoločnej meny sa stala mimoriadne naliehavou v súvislosti s blížiacim sa rozšírením združenia a sankčnou politikou USA voči hlavným krajinám BRICS, Rusku a Číne.
Americká mena sa opäť stala terčom útokov. Tentoraz sa proti nej navrhuje spojiť jedna z krajín BRICS. Prečo chce Brazília opustiť dolár a vytvoriť spoločnú menu BRICS?
Možnosť zavedenia jednotnej meny bude predmetom diskusie na samite krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika) v auguste 2023, uviedla Naledi Pandorová, ministerka zahraničných vecí Juhoafrickej republiky, kde sa samit uskutoční. Brazílsky prezident Lula da Silva už skôr opakovane vyzval na opustenie dolára a vytvorenie jednotnej meny BRICS. Takýto názor zastáva aj jeho spojenkyňa Dilma Rousseffová, ktorá na jar tohto roku viedla Novú rozvojovú banku BRICS.
Otázka jednotnej meny je pre BRICS obzvlášť dôležitá vzhľadom na blížiace sa rozšírenie združenia. Saudská Arábia, Egypt, Irán, Alžírsko, Bahrajn a Spojené arabské emiráty požiadali o vstup do BRICS. Ďalších sedem krajín má záujem o vstup do organizácie. Rozširovanie multilaterálnej spolupráce komplikuje kompromisy pri používaní národných mien. A používanie dolára sa stáva nežiaducim v dôsledku sprísnenia sankčnej politiky USA voči dvom hlavným krajinám BRICS, Rusku a Číne.
Najväčšiu pokutu za porušenie protiiránskych sankcií zaplatila v roku 2014 francúzska banka BNP Paribas. Americký Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC), ktorý má funkciu finančného spravodajstva, uložil banke pokutu vo výške 8,9 miliardy USD a platba za vyrovnanie medzi OFAC a BNP Paribas predstavovala 963 miliónov USD.
Sekundárne sankcie dnes ohrozujú nielen spoločnosti, ktoré naďalej obchodujú s Ruskom. Sankcie hrozia aj tým, ktorí sa rozhodnú spolupracovať s Čínou v oblasti citlivých technológií (vysokovýkonné procesory, zariadenia na výrobu počítačových čipov a pamätí, mobilné a satelitné komunikačné zariadenia, moderné stavebné materiály). Prijatie Iránu do skupiny BRICS by ešte viac rozšírilo zoznam rizík, keďže USA zatiaľ nezrušili sankcie voči tejto krajine.
Prečo sú Brazília a Južná Afrika v súčasnosti najhlasnejšími zástancami spoločnej meny? Pre Brazíliu, ktorej hospodárstvo je naviazané na dolár, je dnes úloha vzdať sa ho mimoriadne naliehavá. Rastúce výdavky USA len na obsluhu svojich pôžičiek a rastúce rozpočtové deficity nútia Washington vyvíjať úsilie o akumuláciu dolárovej likvidity na finančných trhoch mimo USA. Tento proces už prebieha v Európe a Lula da Silva sa obáva, že aj latinskoamerické ekonomiky budú čeliť odlivu amerických investícií. V súčasnosti ich v dostatočnom objeme môžu nahradiť len Číňania. Spoliehať sa len na hospodársku spoluprácu s Čínou je však vzhľadom na zhoršenie čínsko-amerických vzťahov riskantné.
Diskusie o zóne jednotnej meny medzi Brazíliou a Južnou Afrikou sa začali ešte pred vznikom BRICS. V júni 2003 sa India zapojila do diskusií o nezávislej hospodárskej spolupráci medzi hlavnými rozvíjajúcimi sa ekonomikami. Počas trojstranného stretnutia v hlavnom meste Brazílie podpísali ministri zahraničných vecí troch krajín Brasilskú deklaráciu podporujúcu hospodársky rozvoj týchto troch krajín. Vzniklo fórum pre dialóg IBSA (India, Brazília, Južná Afrika), ktoré bolo aktívne až do roku 2017, keď sa diskusie takmer úplne presunuli do formátu BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika).
V rámci tejto skupiny nie sú obchodné prebytky Brazílie a Južnej Afriky porovnateľné s prebytkami Ruska a najmä Číny. Mnohé rozvojové krajiny dnes považujú Čínu za skutočný zdroj investícií do svojho hospodárskeho rozvoja.
V boji za suverenitu tvárou v tvár diktatúre amerického dolára sa Brazília nesnaží nahradiť dolár jüanom. Brazília má vlastné ambície vytvoriť menovú zónu v Latinskej Amerike. V januári 2023 bolo oznámené, že Brazília a Argentína chcú preskúmať možnosť vytvorenia spoločnej meny (sur). Argentínsky minister hospodárstva Sergio Massa navrhol, aby sa k nim pridali aj ďalšie latinskoamerické krajiny. Lula da Silva by si v ideálnom prípade želal, aby sa k tejto mene nakoniec pripojili všetky krajiny Mercosuru (Spoločný trh južných krajín).
Brazília má v tejto situácii výhodnú pozíciu. Ako jeden z členov BRICS s možnosťou transakcií v spoločnej mene sa stáva vstupnou bránou pre latinskoamerické krajiny na obrovské trhy BRICS. Brazília sa zároveň pre ostatné krajiny BRICS stáva podobnou vstupnou bránou na latinskoamerické trhy.
O podobnej kombinácii uvažujú aj juhoafrické úrady, hoci krajina z hľadiska pripravenosti na takýto scenár stále zaostáva za Brazíliou. Vytvorenie jednotnej meny krajín BRICS, ktorá by už nemohla obchodovať za doláre a obchádzať americké kontroly, je však dnes výhodné.