Čo týždeň dal: apríl končí na vysokej úrovni
NEW YORK – Silnejšie než očakávané správy o ziskoch pomohli hlavným americkým indexom dosiahnuť nedávne maximá.
Americké akcie sa na začiatku týždňa plného správ o hospodárskych výsledkoch podnikov a ekonomických údajov, ktoré môžu pomôcť objasniť vývoj úrokových sadzieb, snažili získať stabilitu. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 sa po nevýraznom závere obchodovania v minulom týždni takmer nezmenili. Akciový trh sa minulý týždeň snažil preraziť technickú rezistenciu na úrovni 4 200 bodov. Je ťažké predpovedať, či išlo o jednoduchú konsolidáciu pred posunom vyššie, alebo o začiatok prepadu späť na nižšie úrovne. Swapové trhy naďalej predpokladajú, že úrokové sadzby dosiahnu v najbližších týždňoch svoj vrchol pred sériou znížení v priebehu tohto roka. Údaje o americkom HDP by mali odhaliť spomaľujúci sa rast, zatiaľ čo tzv. jadrový deflátor PCE, ktorý centrálna banka uprednostňuje ako ukazovateľ inflácie, by mal podľa očakávaní ukázať ochladenie rastu cien. Medzitým bude rušný týždeň plný hospodárskych výsledkov, ktorý bude okrem najväčších technologických spoločností Microsoft Corp., Meta Platforms Inc. a Amazon.com Inc. zahŕňať aj First Republic Bank a First Citizens Bank, akvizítora Silicon Valley Bank. V Európe boli na čele ziskov banky, pričom UBS Group AG vzrástla po tom, čo cieľ prevzatia Credit Suisse AG oznámil odlev kapitálu, ktorý bol nižší, ako očakávali niektorí analytici. Index Stoxx Europe 600 kolísal, zatiaľ čo euro voči doláru rástlo.
Americká banka First Republic Bank zverejnila v utorok po zatvorení trhu svoje výsledky za prvý kvartál. Výsledky medzi investormi vyvolali obavy nad vyhliadkami jej podnikateľskej činnosti. Akcie spoločnosti dnes klesli o 50 % na 7,92 USD na historické minimum. Celkovo sa cena akcie tento rok prepadla už o viac ako 90 %. Výsledky za prvý štvrťrok ukázali, že vklady klientov v tomto období klesli o 41 % na 104,5 miliárd a to aj potom ako minulý mesiac do banky vložili 30 miliárd USD iné veľké banky v USA. Celkový odliv depozít predstavuje skoro 100 miliárd čo je viac ako sa očakávalo. Trh predpokladal, že to bude 70 až 90 miliárd. Vedenie v pondelok predstavilo plány na posilnenie firmy. Spoločnosť uviedla, že prepustí až 25 % svojich zamestnancov, zredukuje zostatky nesplatených úverov a obmedzí ďalšie nepodstatné činnosti. Analytici však vyjadrili obavy, že odliv vkladov spôsobil, že firma je na tom horšie ako konkurenti, pričom vyššie náklady na financovanie znižujú jej schopnosť vytvárať zisky z úverov. „Hoci sme čelili výzvam a neistotám v súvislosti so stabilizáciou našej depozitnej základne, úverovou kvalitou a kapitálovou pozíciou, pokračujeme v krokoch na posilnenie nášho podnikania,“ povedal v konferenčnom hovore výkonný riaditeľ First Republic Mike Roffler. Neobvyklým krokom pri zverejňovaní výsledkov bolo, že vedenie spoločnosti neodpovedalo na otázky a brífing ukončilo za menej ako 15 minút.
Technologický Nasdaq 100 vzrástol počas stredajšieho obchodovania, keďže materská spoločnosť Google Alphabet Inc. a Microsoft Corp. v utorok po zatvorení trhu prekonali očakávania týkajúce sa zisku za prvý štvrťrok. Alphabet si pripísal 1,2 %, zatiaľ čo Microsoft vzrástol o približne 7,2 %, keďže Spojené kráľovstvo separátne vetovalo prevzatie spoločnosti Activision Blizzard Inc. Spoločnosť Meta Platforms Inc. by mala zverejniť svoje výsledky po skončení obchodovania. Technologické zisky pomohli vyrovnať širšie straty v rámci indexu S&P 500, v prostredí ďalších strát spoločnosti First Republic, ktorá v stredu klesla o 35 %. Poradcovia banky údajne zoradili potenciálnych kupcov nových akcií v rámci plánu na záchranu sužovaného veriteľa. Výber vkladov vo First Republic vyvolal otázky o vplyve agresívneho zvyšovania sadzieb Federálneho rezervného systému na amerických veriteľov a o tom, čo môže centrálna banka urobiť, aby zabránila rozšíreniu bankovej krízy. Niektorí účastníci trhu špekulovali, že cyklus sprísňovania sadzieb sa môže skončiť skôr, ako sa očakávalo, hoci inflácia zostáva vysoká. V piatok má byť zverejnený Fedom preferovaný ukazovateľ inflácie, tzv. deflátor PCE.
Vo štvrtok vzrástli Akcie spoločnosti Meta Platforms Inc. o 15 % po tom, ako spoločnosť oznámila prekvapivé oživenie predaja digitálnej reklamy, čím získala čas na ďalšie nalievanie peňazí do špekulatívnych podnikov, ako je umelá inteligencia a virtuálna realita. Vlastník služieb Facebook, Instagram a WhatsApp, ktorý v posledných mesiacoch agresívne znižoval náklady, vykázal štvrťročné príjmy a rast počtu používateľov, ktoré prekonali odhady analytikov. Keď akcie Meta prudko vzrástli, výkonný riaditeľ Mark Zuckerberg povedal, že generatívna umelá inteligencia “ovplyvní každú jednu z našich aplikácií a služieb” a že Meta má dobrú pozíciu v súčasných pretekoch v odvetví umelej inteligencie.
“Silnejšia finančná pozícia nám umožní prekonať nestabilné prostredie a zároveň sa sústrediť na naše dlhodobé priority,” povedal v stredu v telefonickom rozhovore s investormi. “Je tu príležitosť predstaviť agentov AI miliardám ľudí spôsobom, ktorý bude užitočný a zmysluplný.” Podľa jeho slov sa tak zlepšia rozhovory so zákazníkmi v podnikoch, proces tvorby reklamy a zážitok z hrania hier vo virtuálnej realite. Akcie spoločnosti sa vo štvrtok ráno v New Yorku vyšplhali na úroveň 240,40 USD. Akcie spoločnosti Meta si v tomto roku do stredajšej uzávierky pripísali 74 % a zotavili sa tak z najhoršieho roka v histórii, keď v roku 2022 zaznamenali 64 % pokles. Zuckerberg vysvetlil, ako technológia umelej inteligencie už pomohla spoločnosti vybrať pre jej používateľov tie správne krátke videá, nazývané Reels. Povedal, že Meta zarába na Reels viac peňazí a čas strávený na Instagrame sa zvýšil o 24 %.
Séria silných správ o ziskoch pomohla americkým akciám ukončiť mesiac na vysokej úrovni, pričom index S&P 500, blue-chip Dow Jones Industrial Average a technologický Nasdaq zaznamenali v piatok druhý deň rastu, a to aj napriek prepadu maloobchodného gigantu Amazon a blížiacemu sa zasadnutiu výboru pre stanovovanie sadzieb Federálneho rezervného systému na budúci týždeň. Ekonomické údaje zverejnené v piatok určite prispejú k očakávaniam ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb o štvrť bodu na zasadnutí Fedu v utorok až stredu. Podľa ministerstva obchodu sa medziročný rast indexu cien osobných výdavkov na spotrebu (PCE) – preferovaného ukazovateľa inflácie Fedu – v marci oproti predchádzajúcemu roku spomalil na 4,2 %. Samostatná správa ministerstva práce zároveň ukázala, že mzdy zamestnancov rástli v marci svižným 5 % tempom.Trh mal začiatkom tohto mesiaca pred naplno rozbehnutou výsledkovou sezónou medvedí sklon, ale odkedy prichádzajú lepšie výsledky, vidíme určitú zmenu rastu. Energetické spoločnosti dnes patrili medzi najsilnejšie sektory, pričom im pomohla rally futures na ropu. Silné boli aj akcie dopravných a finančných spoločností. Medzi najslabšie sektory patrili verejnoprospešné služby a spotrebný sektor.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku predaj nových rodinných domov v USA v marci 2023 nečakane medzimesačne vzrástol o 9,3 % na 683 tisíc, čo je najviac za posledný rok a prekonal prognózy na úrovni 630 tisíc. Index spotrebiteľskej dôvery v USA v apríli klesol na 101,3 bodu, pričom v marci to bolo 104,0 bodu (1985=100 bodov). Prieskum sa uskutočňoval od 3. apríla. Ročná miera inflácie v Austrálii v prvom štvrťroku 2023 klesla na 7,0 % z viac ako 30-ročného maxima 7,8 % v predchádzajúcom období, pričom trhové prognózy hovorili o 6,9 %. V prvom štvrťroku 2023 vzrástlo HDP USA o 1,1 % ročne, čím sa spomalilo z 2,6-percentnej expanzie v predchádzajúcom trojmesačnom období a zaostalo za trhovými očakávaniami 2,0 % rastu.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: + 0,87 %
DOW JONES: + 0,86 %
NASDAQ: + 1,28 %
DAX: + 0,26 %
Euro Stoxx 50: – 1,12 %
NIKKEI: + 1,85 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: + 8,59 %
DOW JONES: + 2,87 %
NASDAQ: + 16,82 %
DAX: + 14,36 %
Euro Stoxx 50: + 14,91 %
NIKKEI: + 11,61 %
Monika Švantnerová, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.