Ryža: stúpol globálny deficit potraviny 8,7 mil. ton
NEW YORK – Globálny trh s ryžou bude podľa Fitch Solutions v roku 2023 čeliť najväčšiemu deficitu za dve desaťročia.
Globálny deficit na roky 2022/2023 sa odhaduje na 8,7 milióna ton, píše CNBC.
Nedostatok ryže je spôsobený pretrvávajúcim konfliktom na Ukrajine, ktorého jedným z dôsledkov bolo zdraženie pšenice, ako aj nepriaznivé počasie v krajinách produkujúcich ryžu, ako sú Čína a Pakistan.
Podľa vedeckej štúdie je ryža zraniteľnou plodinou a s najväčšou pravdepodobnosťou príde o úrodu počas El Niño, klimatickej udalosti sprevádzanej suchom.
Očakáva sa, že ceny ryže zostanú na súčasných maximách až do roku 2024, podľa správy Fitch Solutions Country Risk & Industry Research zo 4. apríla 2023.
Podľa správy bola cena ryže v roku 2023 v priemere 17,3 percenta a v roku 2024 klesne na 14,5 percenta.
„Vzhľadom na to, že ryža je základnou potravinou na mnohých trhoch v Ázii, ceny sú hlavným motorom inflácie cien potravín a potravinovej bezpečnosti, najmä pre najchudobnejšie domácnosti,“ povedal Charles Hart, komoditný analytik, Fitch Solutions.
Čína je najväčším svetovým producentom ryže a pšenice a v súčasnosti zažíva najhoršie sucho vo svojich oblastiach pestovania ryže za viac ako dve desaťročia.
Ryža sú plody druhov ryža siata (Oryza sativa) alebo Oryza glaberrima z rodu ryža.
Pochádzajú pôvodne z tropickej a subtropickej južnej a juhovýchodnej Ázie a Afriky. Spolu poskytujú viac ako pätinu (1/5) kalórií konzumovaných ľuďmi (Smith, Bruce D. The Emergence of Agriculture. Scientific American Library, A Division of HPHLP, New York, 1998).