Čo tyždeň dal: spomalenie ekonomiky, čo recesia?
NEW YORK – Na Wall Street sa obnovil útek do bezpečia po tom, čo slabšie hospodárske údaje oživili obavy, že by mohla nastať recesia.
Počas pondelkového obchodného dňa dvojročné výnosy citlivé na politiku zmenili smer po tom, ako predtým vzrástli až o 11 bázických bodov. Akcie energetických spoločností viedli zisky v indexe S&P 500, pričom cena americkej ropy dosiahla 80 USD za barel. Nasdaq 100 nedosiahol výkonnosť hlavných benchmarkov, keďže spoločnosť Tesla Inc. sa prepadla na základe údajov, ktoré ukázali, že jej zníženie cien sotva zvýšilo dodávky. Ukazovateľ výrobnej aktivity Inštitútu pre riadenie dodávok sa v marci znížil na 46,3 bodu, čo bolo pod mediánovým odhadom 47,5 bodu v prieskume medzi ekonómami. Hodnoty pod 50 znamenajú pokles. Ukazovatele nových objednávok a zamestnanosti ustúpili. Mesačná vládna správa o zamestnanosti bude zverejnená v piatok a poskytne úplnejší obraz o trhu práce. Swapy naviazané na očakávania týkajúce sa úrokových sadzieb Fedu ukázali, že zvýšenie sadzieb o štvrť percentuálneho bodu v máji je pravdepodobnejšie ako ich nezvýšenie.
V utorok ukazovateľ finančných ťažiskových spoločností klesol o 2 %. First Republic Bank a Zions Bancorporation stiahli nadol regionálnych veriteľov, ktorí sa prepadli najmenej o 4,8 %. Šéf banky JPMorgan Chase & Co. Jamie Dimon vo svojom rozsiahlom výročnom liste akcionárom varoval, že bankovú krízu v USA, ktorá minulý mesiac spôsobila prudký nárast trhov, budeme pociťovať ešte roky. Investori by mali byť naďalej ostražití v súvislosti s príznakmi bankového stresu a očakáva sa, že účastníci trhu budú neprimerane reagovať na negatívne ekonomické správy. Dvojročné výnosy klesli o 14 bázických bodov na úroveň približne 3,8 %. Počet voľných pracovných miest u amerických zamestnávateľov klesol na najnižšiu úroveň od mája 2021. Ekonómovia očakávajú, že miera nezamestnanosti sa udrží na historicky nízkej úrovni 3,6 % a že priemerný hodinový zárobok sa pevne zvýši.
Stredajšie obchodovanie dosiahlo slabšie výsledky ako hlavné referenčné hodnoty. Niektoré z najšpekulatívnejších oblastí trhu znášali najväčšiu ťarchu predaja, pričom ukazovateľ novovytvorených akcií bol zasiahnutý a kôš technologických firiem bez zisku klesol o viac ako 4 %. Banky taktiež poklesli. Americký sektor služieb v marci expandoval oveľa pomalším tempom, ako sa predpokladalo, v dôsledku výrazne slabšieho rastu nových objednávok a miernejšej podnikateľskej aktivity.
Riziká recesie sa zvýšili. Vyhliadky v oblasti akcií boli náročnejšie, keďže spomalenie americkej ekonomiky je čoraz zjavnejšie. Tvorcovia politiky vo svojich vystúpeniach od marcového zasadania uviedli, že sledujú ekonomické údaje, aby zistili, do akej miery môže nedávny bankový stres obmedziť prístup k úverom alebo spomaliť rast. Podľa viacerých odborníkov trhu jednou z vecí, ktoré by mohli centrálnu banku nakloniť ku koncu cyklu zvyšovania sadzieb, je skutočnosť, že ročné zvyšovanie úrokových sadzieb sa už môže prejaviť v ekonomickej aktivite. Reštriktívna politika bude naďalej zasahovať ekonomiku s oneskorením.
Štvrtkový obchodný deň sa niesol v duchu Veľkej noci. Akcie si na chvíľu vydýchli po tom, čo prezident Federálnej rezervnej banky v St. Louis James Bullard povedal, že nedávny prudký pokles výnosov v USA zmierni nepriaznivé vplyvy vyplývajúce z bankových otrasov a dodal, že finančné podmienky sa sprísnili. Náladu však naďalej ovplyvňovala neistota, či správa o mzdách ukáže ochladenie inflácie, alebo podnieti ďalšie obavy z recesie. Keďže investori tento rok agresívne počítali so znížením sadzieb, príliš „horúce” číslo o mzdách by tieto očakávania oslabilo, zatiaľ čo príliš „chladná” správa by zvýšila obavy. Prvýkrát po dlhom čase existujú v tejto správe o zamestnanosti obojstranné riziká a na udržanie nedávnej rally bude potrebné “správne” číslo, inak by mohla nastať väčšia volatilita. V období pred zverejnením údajov o zamestnanosti patrili technologické a spotrebné akcie k tým, ktorým sa v indexe S&P 500 darilo najhoršie.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku index PMI v USA vo výrobnom sektore sa v marci 2023 znížil na 46,3 bodu, čo je najnižšia hodnota od mája 2020. Obdobne index PMI vo výrobnom sektore eurozóny dosiahol v marci 2023 hodnotu 47,3 bodov, čo je len malá zmena oproti predbežnému odhadu. Inflácia cien výrobcov v eurozóne sa vo februári 2023 medziročne ďalej znížila na 13,2 %, čo je menej ako revidovaný 15,1-percentný nárast v predchádzajúcom mesiaci a mierne pod trhovými očakávaniami na úrovni 13,3 %.
Počet voľných pracovných miest v Spojených štátoch klesol vo februári 2023 o 632 000 na 9,9 milióna, čo je najnižšia úroveň od mája 2021 a pod trhovými očakávaniami 10,4 milióna. Signalizuje, že trh práce sa možno začal ochladzovať. Počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch sa v týždni končiacom 1. apríla 2023 znížili na 228 tisíc z 246 tisíc v predchádzajúcom týždni.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: + 1,34 %
DOW JONES: + 1,91 %
NASDAQ: +0,62 %
DAX: + 0,49 %
Euro Stoxx 50: + 0,56 %
NIKKEI: – 1,12 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: + 6,91 %
DOW JONES: + 1,02 %
NASDAQ: + 15,49 %
DAX: + 12,02 %
Euro Stoxx 50: + 13,60 %
NIKKEI: + 5,28 %
Monika Švantnerová, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.