ABECEDA FINANCIÍ – swap

Swap je  derivátová  zmluva, prostredníctvom ktorej si dve strany vymieňajú peňažné toky alebo záväzky z dvoch rôznych finančných nástrojov. 

Väčšina swapov zahŕňa peňažné toky založené na  nominálnej sume istiny  , ako je pôžička alebo dlhopis, hoci nástrojom môže byť takmer čokoľvek. Riaditeľ zvyčajne nemení majiteľa. Každý peňažný tok zahŕňa jednu  časť swapu. Jeden peňažný tok je vo všeobecnosti pevný, zatiaľ čo druhý je variabilný a je založený na referenčnej úrokovej sadzbe,  pohyblivom výmennom kurze alebo indexovej cene.

Najbežnejším druhom swapu je  úrokový swap . Swapy sa neobchodujú na burzách a drobní investori sa vo všeobecnosti nezapájajú do swapov. Swapy sú skôr mimoburzové (OTC) zmluvy primárne medzi podnikmi alebo finančnými inštitúciami, ktoré sú prispôsobené potrebám oboch strán.

Pri úrokovom swape si strany vymieňajú peňažné toky na základe nominálnej sumy istiny (táto suma sa v skutočnosti nevymieňa) s cieľom  zabezpečiť sa  proti  úrokovému riziku  alebo  špekulovať . Predstavte si napríklad, že spoločnosť ABC Co. práve vydala 1 milión USD v päťročných dlhopisoch s variabilnou ročnou úrokovou sadzbou definovanou ako  londýnska medzibanková ponuka (LIBOR) plus 1,3 % (alebo 130 bázických bodov). Predpokladajme tiež, že LIBOR je na úrovni 2,5 % a manažment ABC sa obáva zvýšenia úrokovej sadzby.

Manažérsky tím nájde inú spoločnosť, XYZ Inc., ktorá je ochotná zaplatiť ABC ročnú sadzbu LIBOR plus 1,3 % z nominálnej istiny 1 milión USD počas piatich rokov. Inými slovami, XYZ bude financovať úrokové platby ABC z jej poslednej emisie dlhopisov. Výmenou za to platí ABC XYZ fixnú ročnú sadzbu 5 % z nominálnej hodnoty 1 milión USD na päť rokov. ABC profituje zo swapu, ak sa sadzby počas nasledujúcich piatich rokov výrazne zvýšia. XYZ profituje, ak sadzby klesajú, zostávajú na rovnakej úrovni alebo rastú len postupne.