Ruská federácia: deficit štátneho rozpočtu v roku 2022 je 2,3 % HDP, financovanie pôžičkami
Ruský federálny rozpočet bude mať v roku 2022 podľa prvých odhadov deficit 3,3 bilióna rubľov, čo predstavuje 2,3 % HDP, uviedol minister financií Anton Siluanov na zasadnutí ruskej vlády.
Informujú o tom agentúry Interfax, Bloomberg a TASS.
“V minulom roku sme prekročili plán príjmov, celkovo sme získali takmer 28 biliónov rubľov, čo je o 2,8 bilióna rubľov viac, ako sme plánovali. Dosiahli sme to vďaka príjmom z ropy a plynu, ktoré sa zvýšili vďaka vyšším cenám energií, ako aj vďaka rastu príjmov z neropných a plynových zdrojov vrátane rastu DPH v dôsledku zvýšeného dopytu v niektorých obdobiach minulého roka,” uviedol minister.
Premiér Michail Mišustin, ktorý zasadnutie otvoril, uviedol, že výdavky dosiahli viac ako 31 biliónov rubľov.
“Na financovanie výdavkov sme použili dodatočné zdroje, zvýšili sme aj objem prostriedkov získaných z finančného trhu. V dôsledku toho sa náš rozpočtový deficit zvýšil na 3,3 bilióna rubľov, čo predstavuje 2,3 % HDP,” povedal Siluanov.
Podľa neho bez prostriedkov, ktoré išli na kompenzáciu mimorozpočtových prostriedkov štátu v dôsledku odkladu platenia poistného, bol deficit 1,8 % HDP.
“Je to menej ako 2 % HDP, ako sme plánovali,” povedal.
Predbežné údaje ukázali, že výdavky na tento rok vzrástli o viac ako tretinu v porovnaní s predvojnovými prognózami. Vládne výdavky v Rusku majú výrazne sezónny charakter, pričom na konci roka často dochádza k veľkým výkyvom, ktoré zvyšujú deficit.
Prílev prostriedkov z vysokých cien ropy, plynu a iných vývozných komodít v prvej polovici roka pomohol vyrovnať nárast výdavkov, ale tento trend sa teraz mení.
Ceny ruskej ropy sa prepadli po tom, ako krajiny G7 začali zavádzať obmedzenia zamerané na obmedzenie ruských príjmov. Vláda už začala znižovať alebo odkladať nevojenské výdavky a diskutuje o zvýšení daní pre niektoré veľké spoločnosti, aby pomohla pokryť deficit.
Napriek týmto tlakom zostáva fiškálna pozícia Ruska silná vďaka rokom tvrdej politiky, ktorá predchádzala útoku na Ukrajinu. Deficit v tomto roku sa predpokladá na úrovni 2 % hrubého domáceho produktu, teda na rovnakej úrovni ako v roku 2022. Predpoveď však vychádza z ceny ropy na úrovni 70 USD za barel, čo je približne o 20 USD viac ako v decembri.
Fotografie: Banka Ruska.