Žamilya Džarkimbayeva sólistka Astanskej opery
ASTANA – Astana Opera je operný dom v Astane v Kazachstane. Je to najrenomovanejšia opera v strednej Ázii.
Budova opery sa nachádza na pozemku s rozlohou 9 hektárov. Otvorili je v roku 2013, inauguračným zastúpením bola kazašská opera Birzhan a Sara. Akustika divadla je považovaná za jednu z najlepších na svete a navrhli ju Talian Enrico Moretti a Maria Cairoli.
Operný súbor vznikol súťažným výberom. Porota, v ktorej boli okrem iného zástupcovia takých veľkých divadiel ako La Scala, Bolshoi a Mariinsky, sa zaoberala výberom členov orchestra, spevákov a tanečníkov[2]. Prvé predstavenie bolo uvedené 21. júna 2013 – bola uvedená opera Mukana Tulebajeva „Birzhan a Sara“.
Súčasnou jednou z najznámejších sólistiek divadla je Žamilya Džarkimbajeva.
Interpretka Žamilia Bolatovna Džarkimbayeva sa narodila v meste Alma-Ata. Študovala v hudobnej strednej škole P. I. Čajkovského (1994-1998). Neskôr študovala v Kazašského národného konzervatóriaa Kuramgazy na katedre sólového spevu. Je zaslúžilým činiteľom Kazašskej republiky, magisterkou umení. Je laureátom medzinárodných súťaží, laureátkou ceny Theatre All.
Hlavná sála Divadlo opery (1250 miest), v ktorej sa konajú operné a baletné predstavenia, a má orchester s priestorom až pre 120 hudobníkov, Komorná sála (250 miest) na koncerty komornej hudby.
Je to druhá novopostavená budova opery v Astane, keďže Palác mieru a zmierenia, v ktorom sa nachádza operná sála s kapacitou 1500 miest, bol dokončený v roku 2006. Je považovaný za tretí najväčší operný dom na svete; jednou z jeho pozoruhodných vlastností je 1,6 tonový luster visiaci v 13 m vysokej hale. Budova opery má tiež niekoľko zariadení, ako je reštaurácia a všetky inštalácie potrebné na skúšky súboru. Štýl opery je inšpirovaný talianskymi divadlami 19. storočia, no zahŕňa aj typické prvky národného dedičstva, ako sú fresky Šaryn Canyon a Burabay.
Veľkosť hlavnej scény “Astana Opera” je 935 metrov štvorcových. Hlavné pódium je široké 21 metrov a hlboké 59 metrov. ” Veľké javisko opery v Osle je len 16 metrov široké a 40 metrov hlboké,” hovorí významný verejný činiteľ Mukhtar Abrarovič. Nové divadlo v Astane má ďalšie dve vedľajšie scény. Tieto scény, v divadelnom slangu nazývané „vrecka“, sa v prípade potreby presúvajú s hotovými kulisami. Zabezpečuje tak kontinuitu cyklu výkonov. Vďaka tomu má „Astanská opera“ možnosť inscenovať tie najkomplexnejšie predstavenia.
Pod javiskom sa v hĺbke 12 metrov nachádza „dolná úroveň“, teda strojovňa s automatickým riadiacim systémom. To všetko robí z javiska Opery v Astane jedno z technicky najvybavenejších javísk na svete. Celkom môže v divadle hrať 120 hudobníkov.
Sála “Astana Opera” pojme 1 000 250 divákov. Jeho parter je určený pre 450 divákov. Hlavná sála má tvar podobný podkove, podobne ako sála najlepších svetových operných divadiel ako La Scala, a je zložená z niekoľkých poschodí, avšak zariadená v národnom štýle. Okrem toho má budova 8 ďalších sál, 11 skúšobných priestorov, sálu komornej hudby s kapacitou 250 miest, tlačovú miestnosť a ďalšie spoločenské miestnosti.
Riaditeľom opery je Galym Algyrevič, jeho zástupcom Toleubek Aľpyjev. Operný súbor vedie Azamat Želyrguyzov.
Súčasťou Operného divadla v Astane je stála expozícia o histórii operného spevu v Kazachstane. Je na jednom poschodí budovy divadla.