Portu: čo by mohli investori brať najviac do úvahy

BRATISLAVA / PRAHA – Podľa firmy Portu sa v súčasnosti darí sa najmä akciám energetických firiem, Slováci nechávajú infláciu „požierať“ svoje úspory.

Firma Portu prináša prehľad najdôležitejších udalostí, ktoré by mali investori brať do úvahy. Sú to: Prečo sa hlavné svetové indexy po raste; prepadli; Slováci majú vzhľadom na infláciu priveľa peňazí na bežných účtoch; Drahým kovom sa nedarí, no mince si to „nevšimli“; Investície v ETF fondoch napriek prepadu trhov stúpajú; Kryptomenu Ethereum čaká obnovenie.

 

Fed zobral akciám vietor z plachiet

Svetové trhy do polovice augusta rástli, no potom sa vývoj obrátil a mesiac zakončujú v strate. Jedinou výnimkou sú ázijské burzy, ktorých výnos sa pohybuje okolo nuly a tak august ukončili približne na úrovniach, na akých ho začínali.

Americký akciový index S&P 500 od začiatku augusta rástol, v polovici mesiaca sa mohol pochváliť približne 5 % zhodnotením. Potom sa o slovo prihlásila americká centrálna banka, ktorá pozitívne naladených investorov znervóznila vyhlásením, že vysoké úrokové sadzby nebudú len krátkodobou záležitosťou. Inflácia totiž stále nie je pod kontrolou, ako sa trh nádejal. Výsledkom je, že za august si trh pripísal medzimesačnú stratu cez 4 %.

Nepomohol mu predovšetkým sektor polovodičov. Spoločnosti ako Intel, AMD nebo NVIDIA totiž počas augusta stratili 10 až 20 % svojej hodnoty. Naopak, najviac sa darilo energetickému sektoru, ktorý ťaží z rekordných cien komodít. Spoločnosti ako ConocoPhillips nebo Occidental Petroleum posilnili o 15, resp. 9 %. Jeden sektor však celý trh zachrániť nemohol.

Vyhrotená situácia na energetických burzách negatívne zasiahla aj európsky akciový index. Ten síce do polovice augusta rástol, no nakoniec (podobne ako americké akcie) odpísal takmer 4 %. Situáciu v Európe navyše komplikuje fakt, že centrálna banka nemôže v boji s infláciou zvyšovať úrokové sadzby do tej miery, ako by potrebovala. Razantné zdraženie peňazí by totiž mohlo do zásadných problémov dostať vysoko zadlžené krajiny južnej Európy.

Ázijské akcie sa pohybovali podľa rovnakého vzorca ako tie v USA a Európe. Do polovice augusta rástli, potom nasledoval pokles. Kvôli tomu čínsky SSE Composite ukončil august so stratou 1,5 %, japonský Nikkei 225 však dokázal dosiahnuť zisk na úrovni okolo 1 %.

Euro Stoxx 50 od začiatku roka stráca takmer 18 % a je horší než americký S&P 500. Horší výsledok európskych trhov je zapríčinený najmä extrémnymi cenami elektriny a plynu, ale tiež neustálou hrozbou recesie, ktorá nad našim kontinentom už pár mesiacov visí. V USA sa o prichádzajúcej recesii tiež hovorí, pričom agresívna politika Fedu ju skutočne môže spôsobiť. Platí, že jasným víťazom tohoto roku je energetický sektor, ktorý je od začiatku roku v zisku cez 30 %, naopak najviac sa nedarí technologickému sektoru, ten 30 % odpísal.

 

Index august medziročne
S&P 500 -4,24 % -17,55 %
Dow Jones -3,93 % -13,87 %
Nasdaq -4,47 % -25,37 %
Euro Stoxx -3,94 % -18,80 %
DAX -4,78 % -19,89 %
SSE -1,57 % -11,84 %
Nikkei 1,04 % -4,13 %

 

 Mzdy nestíhajú inflácii, bežným účtom to nevadí

Priemerná mesačná mzda zamestnancov na Slovensku počas 2. štvrťroka 2022 vzrástla medziročne o 7,4 % na 1 291 eur, reportuje Štatistický úrad SR. Dodáva však, že životné náklady sa zvyšovali ešte rýchlejším tempom a výrazne predbehli rast nominálnych miezd. Po zohľadnení rastu cien mzda na Slovensku podľa štatistikov medziročne reálne poklesla o 4,5 %. „Aktuálna vysoká inflácia tiež spôsobila, že reálny prepad (miezd) v 2. štvrťroku 2022 bol najvyšší za posledných 22 rokov,“ upozorňuje ŠÚ SR.

Táto správa nie je investičným odporúčaním.