Wall Street: Americký akciový trh čelí novej výzve
NEW YORK – Za posledných pár desaťročí mohlo v priemere niečo cez 20 % zložiek indexu S&P 500 ponúknuť investorom vyššie dividendové výnosy ako 10-ročné vládne dlhopisy USA.
Dnes je toto číslo tesne nad 10 %, čo je najnižšie od roku 2007, teda v čase, ktorý bezprostredne predchádzal globálnej finančnej kríze v roku 2008.
Akciový trh v USA sa v posledných mesiacoch prepadol v dôsledku celého radu negatívnych faktorov, od rýchleho a rozsiahleho sprísňovania menovej politiky Fedu v reakcii na vysokú a rastúcu infláciu, až po zvýšené riziká recesie a vyhliadky na zníženie predpovedí ziskov v USA.
„Tento týždeň sa v USA začala sezóna zverejňovania výročných správ podnikov za druhý kalendárny štvrťrok a investori sa obávajú, že finančné výsledky spoločností spolu s očakávaniami manažmentu prinútia analytikov z Wall Street znížiť svoje predpovede ziskov,“ povedal Oleg Syrovatkin. „Ak sa to stane, potom sa forwardový pomer ceny a zisku S&P 500 zvýši a jeho normalizácia si vyžiada ďalší pokles indexu. Takže súčasná relatívna lacnosť amerického akciového trhu (forward P/E S&P 500 je dnes okolo 16,7-násobok oproti 10-ročnému priemeru tesne nad 18-násobkom) by mohla byť zavádzajúca.“
Tým sa ale problémy amerického akciového trhu nekončia. V dôsledku rýchleho a rozsiahleho rastu výnosov amerických vládnych dlhopisov (výnos 10-ročných dlhopisov vzrástol od začiatku roka z 1,50 % na súčasné takmer 3,0 %) sa pre S&P 500 stal veľmi ťažkým. súťažiť s pokladnicami o peniaze investorov.
Podľa Bloombergu bolo za posledných pár desaťročí v priemere len niečo vyše 20 % zložiek indexu S&P 500 schopných ponúknuť investorom vyššie dividendové výnosy ako 10-ročné vládne dlhopisy USA. Dnes je toto číslo tesne nad 10 %, čo je najnižšie od roku 2007, teda v čase, ktorý bezprostredne predchádzal globálnej finančnej kríze. S vyhliadkou recesie a rastúcimi nákladmi peňazí sa americké spoločnosti rozhodnú šetriť peniaze na daždivý deň namiesto toho, aby sa o ne delili s investormi.