Senátor USA zneužil dôverné informácie v obchode
NEW YORK – Niekoľko politikov a známych novinárov v Spojených štátoch z oboch strán politického spektra požadovalo, aby republikánsky senátor Richard Burr dobrovoľne rezignoval, obvinil ho z obchodovania s akciami z dôverných informácií a skrýval dôležité informácie o dôsledkoch pandémie koronavírusov.
Ako zistil denník ProPublica, Richard Burr, vedúci spravodajského výboru Senátu, začal 13. februára 2020 predávať akcie, ktoré vlastní a jeho manželka, v hodnote 688 až 1,72 milióna dolárov. Cenné papiere sa predávali v 33 samostatných transakciách.
Členovia kongresu, ako každý federálny funkcionár, majú zakázané obchodovanie s využitím dôverných informácií. Tento zákaz bol zavedený zákonom o obchode s akciami, ktorý bol schválený v roku 2012 pod vládou Obamu. Burr bol vtedy jedným z troch senátorov, ktorí hlasovali proti tomuto zákonu.
Post vedúceho spravodajského výboru Senátu dal Richardovi Burrovi (vzdialenému príbuznému tretieho amerického prezidenta Aarona Burra) možnosť získať prísne tajné informácie poskytované americkými spravodajskými službami. Podľa agentúry Reuters vo februári tohto roku spravodajské agentúry USA každý deň informovali senátorov o nebezpečenstvách a rýchlosti vírusu.
V polovici februára bol americký akciový trh blízko historickým maximám. V marci, týždeň po predaji všetkých akcií Burry, zažil katastrofický pokles, čím eliminoval celé zvýšenie za tri roky správy Trumpa.
Minulý utorok zverejnil verejný rozhlas NPR na svojej webovej stránke zvukovú nahrávku stretnutia Berra so skupinou vysokopostavených stúpencov republikánskej strany, ktorá sa konala 27. februára v Severnej Karolíne a ktorú zastupuje senátor. Sám povedal, že NPR „vedome a nezodpovedne skreslil“ význam svojho prejavu.
Deň predtým prezident Donald Trump uviedol, že obavy z novej epidémie sú prehnané a výskyt koronavírusu v blízkej budúcnosti klesne.
O niekoľko dní skôr, 7. februára 2020, senátor Burr spolu s vplyvným senátorom Lamarom Alexanderom uverejnili článok na webovej stránke televíznej spoločnosti Fox, v ktorom sa uvádza, že Spojené štáty sú na zvládnutie akejkoľvek epidémie oveľa lepšie pripravené ako zvyšok sveta.