Zomrel policajný exprezident Milan Lučanský

PREŠOV – Zomrel bývalý prezident  Policajného zboru SR, generál Milan Lučanský (10. február 1969 – 30. december 2020). Niektoré informačné zdroje tvrdia, že ide o samovraždu, iné že išlo o vraždu. Príčiny jeho smrti vo väzení v Prešove sa budú vyšetrovať.

Milan Lučanský absolvoval v roku 1988 Stredné odborné učilište chemické vo Svite. V rokoch 1998 až 2003 študoval na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela.

Svoju policajnú službu začal v roku 1989 ako frekventant PÚ VB pre SR Pezinok. V roku 1990 sa stal starším inšpektorom OO VB Liptovský Hrádok. Neskôr prešiel do Martina. Od roku 1997 bol starším referentom operatívneho oddelenia OKP KR PZ Žilina. V roku 2004 sa stal vedúcim oddelenia odhaľovania odboru boja proti organizovanej kriminalite STRED Úradu boja proti organizovanej kriminalite. V roku 2008 sa stal riaditeľom odboru STRED Úradu boja proti organizovanej kriminalite PPZ. V roku 2012 sa stal zástupcom riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite. V rokoch 2012 až 2016 bol 1. viceprezidentom Policajného zboru. Po nástupe vlády Ivety Radičovej z polície odišiel. V rokoch 2016 až 2018 bol generálnym riaditeľom SKIS MV SR.

Počas svojho pôsobenia vyšetroval Mikuláša Černáka.Podľa svojich slov sa mal podieľať na vyšetrovaní skupín okolo Ivana Mella a Karola Mella či sýkorovcov.

Dňa 7. októbra 2015 vláda schválila vymenovanie Milana Lučanského (vtedajšieho prvého viceprezidenta), viceprezidenta PZ Ľubomíra Ábela a Ivana Šefčíka, generálneho riaditeľa sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR do generálskych hodností. Dňa 26. novembra 2018 ich prezident Andrej Kiska do nich vymenoval.

Koncom mája 2018 politická strana SMER-SD našla nástupcu dovtedajšieho prezidenta Policajného zboru SR, Tibora Gašpara.  Prezidentom Policajného zboru je od 1. júna 2018. Na čele PZ by mal byť kým do platnosti nevstúpi zákon o výberovom konaní na tento post.

Počas svojho pôsobenia odstavil riaditeľa NAKA od vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ako aj nariadil kontrolu po nesprávnom informovaní od NAKA ohľadne trestných podaní na organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Minister vnútra Roman Mikulec Lučanského nechal vo funkcii kvôli spolupráci na boji proti koronavírusu. 

Dňa 30. júna 2020 Lučanský oznámil, že podal žiadosť o uvoľnenie z funkcie k 31. augustu. Dôvodom malo byť, že si s ministrom vnútra Romanom Mikulcom a vedením ministerstva nerozumie. Vo svojom vyhlásení okrem iného napísal „Nemám ich dôveru a oni zase nemajú tu moju. Spolupráca musí byť založená na vzájomnom rešpekte. Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra. Naše pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne, naše názory na viacero tém sú odlišné.

Po  pokuse Milana Lučanského o údajné samovraždu vo väzbe 30. decembra 2020 zo svojho postu odstúpil generál Milan Ivan, generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže. Generál Ivan potvrdil, že príslušníci ZVJS si riadne vykonávali svoje povinnosti a po nájdení obvineného mu poskytli prvú pomoc. V čase demisie bol Milan Lučanský v kritickom stave. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po pokuse oznámila zriadenie vyšetrovacej komisie, ktorej členmi mali byť „predstavitelia opozície, prezidentka, verejná ochrankyňa práv, Slovenská advokátska komora či zástupcovia európskych organizácií“.

Milan Lučanský bol ženatý. Mal tri deti.