Zákon o strategických investíciách má zrýchliť a zefektívniť výstavbu dôležitých nových projektov
BRATISLAVA – Významné investície však už nebudú prechádzať kontrolou Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR .
Opätovne schválený zákon, v rámci ktorého vládni poslanci prelomili veto bývalej prezidentky, má skrátiť byrokratické postupy a znížiť náklady spojené s dlhotrvajúcimi povoľovacími procesmi. Opozícia upozorňuje na riziko predražených projektov, ktoré nebudú prechádzať riadnou súťažou a kontrolou Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP).
Schválený zákon, ktorý predkladalo Ministerstvo dopravy SR má za cieľ optimalizovať, zefektívniť a spriechodniť procesy pri strategických investíciách, realizovaných štátom či samosprávou. „Ide o procesy v oblasti majetkovoprávneho vysporiadania pozemkov, skrátenia lehôt povoľovania investičných projektov, posudzovania vplyvov na životné prostredie, od stavebného konania až po kolaudáciu,“ vysvetľuje minister dopravy Jozef Ráž. Príprava a výstavba dopravnej infraštruktúry na Slovensku trvá príliš dlho, pričom niektoré projekty od začiatku plánovania až po dokončenie trvajú aj 14 rokov.
Nastalo niekoľko zmien
Projekty s nákladmi nad 50 miliónov eur sa teraz kvalifikujú ako strategické investície, namiesto predchádzajúceho limitu 100 miliónov eur. Podiel verejného vlastníka na týchto investíciách sa znižuje zo 100 % na 50 %.
Problém určovania investičných projektov
Zákon bol schválený už v apríly, bývalá prezidentka Zuzana Čaputová ho však vetovala z dôvodu oslabenia procesnej ochrany vlastníkov nehnuteľností dotknutých vyvlastnením. Problémom mal byť rozsiahlo definovaný pojem strategických investícií, na ktoré sa má zákon vzťahovať a vysoká pravdepodobnosť zásahu do vlastníckych práv mnohých vlastníkov. Prezidentka zároveň nesúhlasila so skráteným legislatívnym konaním.
Účinnosť nadobudol začiatkom júla
Aj napriek prezidentkinmu vetu poslanci vládnej koalície opätovne schválili zákon v prvej polovici júna, pričom výhrady bývalej prezidentky nezohľadnili. Nový prezident Peter Pellegrini napriek vlnám kritiky „symbolicky“ zákon podpísal. Platný by bol aj bez toho, keďže veto bývalej prezidentky bolo prelomené.
Názory odborníkov sa líšia
Menej byrokracie ušetrí náklady a umožní rýchlejšie reagovať na potreby trhu. „Zákon má priniesť zrýchlenie povoľovacích procesov, skrátenie byrokratických postupov a zjednodušenie získavania potrebných povolení. Pozitívami sú urýchlenie realizácie projektov, zníženie nákladov spojených s dlhotrvajúcimi povoľovacími procesmi a tým pádom aj možnosť rýchlejšie reagovať na potreby trhu,“ vysvetľuje Patrik Zúrik, obchodný riaditeľ zo spoločnosti M2C, ktorý zdôrazňuje, že okrem dopravnej infraštruktúry budú projekty zahŕňať aj výstavbu nových nemocníc a zdravotníckych zariadení, infraštruktúry pre elektromobilitu či projekty veľkých logistických a distribučných centier.
Vláda už minulý týždeň stihla schváliť návrhy ministerstva zdravotníctva o tom, že projekty na výstavbu nemocníc v Bystrici a Martine budú strategickými investíciami. Oba projekty prekročia celkové náklady vo výške 50 miliónov eur, čím splnia špecifické strategické požiadavky stanovené zákonom o strategických investíciách.
Podľa opozície väčšina schválených projektov môže byť realizovaná prostredníctvom PPP projektov, ktoré sú často predražené a neprechádzajú riadnymi súťažami, varuje Martin Pekár, odborník strany PS na dopravu. „Najväčšie obavy vzbudzujú rokovania ministra Ráža s čínskymi investormi ešte pred spustením akejkoľvek súťaže. Skúsenosti s čínskymi investíciami z okolitých krajín ukazujú na viaceré problémy. Hovoríme o nedostavaných projektoch, porušeniach podmienok zmlúv, nedodržaní termínov výstavby, a na konci dňa aj o výraznom prekročení finančných rozpočtov stavby,” dodal Pekár.
Dotknuté osoby dostanú primeranú finančnú náhradu
Bežní občania, vlastníci pozemkov môžu mať obavy z novej legislatívy, ktorá by ich v prípade potreby realizácie strategického projektu mohla pripraviť o pozemok. Takéto úvahy posilnila už bývala prezidentka potom, čo zákon vetovala. Eventuálna finančná náhrada by sa mala odvíjať od trhových cien. „Bežní občania, ktorí vlastnia pozemky, nemusia mať obavy o svoje majetky, keďže zákon obsahuje ustanovenia na ochranu vlastníckych práv. Ak bude ich pozemok potrebný pre realizáciu strategického projektu, majú nárok na primeranú finančnú náhradu v súlade s trhovými cenami,“ vysvetľuje Patrik Zúrik zo spoločnosti M2C. Zákon tiež stanovuje mechanizmy na riešenie prípadných sporov, aby boli zabezpečené práva všetkých zainteresovaných strán.