World Economic Forum o zajtrajšku na trhu práce

DAVOS / NEW YORK – Digitalizácia a pandémia urýchlili transformácie trhu práce.

 

Podľa správy Future of Jobs, ktorú nedávno zverejnilo Svetové ekonomické fórum ( WEF ), ľudia na celom svete teraz stratia prácu nielen kvôli rozšíreniu nových technológií, ako sa predtým predpokladalo, ale aj kvôli hospodárskej kríze. . Do roku 2025 podľa správy nové technológie zničia 85 miliónov pracovných miest a vytvoria 97 miliónov nových pracovných miest. Ale tieto nové pracovné miesta sa budú objavovať oveľa pomalšie, ako sa pôvodne očakávalo, zatiaľ čo staré pracovné miesta začnú zanikať, naopak, rýchlejšie.

Autori správy vypočítali, že v nasledujúcich piatich rokoch sa podiel nadbytočných pracovných miest v ekonomike zníži z 15,4% na 9% (o 6,4 percentuálneho bodu) a podiel pracovných miest v nových profesiách bude rásť pomalšie – zo 7,8 na 13%, 5% (o 5,7 percentuálneho bodu). Najžiadanejšie budú predovšetkým špecialisti na analýzu dát, umelú inteligenciu a strojové učenie, digitálny marketing a stratégiu a automatizáciu. A poklesne dopyt po špecialistoch na zadávanie údajov, sekretárkach, účtovníkoch, robotníckych robotníkoch, administrátoroch, mechanikoch. Správa je založená na údajoch z prieskumu vedúcich pracovníkov zodpovedných za ľudské zdroje, stratégiu a inovácie v spoločnostiach pôsobiacich v 26 krajinách v 15 hospodárskych a sociálnych odvetviach.

Prevažujú skratky

Podľa WEF pandémia COVID-19 výrazne prehĺbila nerovnosť na trhu práce, prvýkrát od krízy v rokoch 2008 – 2009. zastavil rast zamestnanosti a urýchlil vývoj štvrtej priemyselnej revolúcie a univerzálnej digitalizácie. To všetko sa deje na pozadí úplného ekonomického blokovania v 100 krajinách od polovice marca do polovice apríla 2020.

Podľa prognóz OECD s nepriaznivým vývojom situácie s koronavírusmi do konca roku 2020 môže nezamestnanosť vo svete dosiahnuť 12,6% a poklesnúť na 8,9% iba do konca roku 2021. Ale už teraz, asi 15% z celkovej Pracovníci v 35 krajinách (približne 97,3 milióna ľudí) sú vystavení vysokému riziku prepustenia alebo prepúšťania, uvádzajú autori správy údaje MMF.

Zamestnávatelia tvrdia, že do roku 2025 podnikové reformy zmenia obchodné ciele, štruktúru pracovných miest a zručnosti, ktoré pracovníci potrebujú. 43% spoločností plánuje znížiť počet pracovných miest v dôsledku zavedenia nových technológií, 41% plánuje aktívne prilákať dodávateľov pre špecializované práce a iba 34% plánuje vytvoriť nové pracovné miesta pomocou technológií.

Automatizácia a práca na diaľku

Autori spravy píšu, že v nasledujúcich rokoch sa domáce tempo prijímania technológií nezmení a v niektorých priemyselných odvetviach sa môže iba zrýchliť. Spoločnosti sa najviac zaujímajú o cloud computing a technológie spojené s veľkými dátami a elektronickým obchodom. Rovnako vzrástol záujem o šifrovanie, robotiku a umelú inteligenciu.

Do roku 2025 sa mení, že ľudia a stroje budú tráviť rovnaké množstvo času súčasnými úlohami. A 84% zamestnávateľov už teraz zameriava na digitalizáciu mnohých svojich pracovných procesov vrátane významného zvýšenia práce z domova. Potenciálne môže byť 44% pracovných síl prevedených na prácu na diaľku, čo je dôsledkom nielen digitalizácie, ale aj pandémie.

Pandémia, podľa spravodlivosti, rozdelení pracovníci do troch zmien: vitálni pracovníci, ktorí pracujú v teréne (dodávatelia, záchranári, pracovníci v potravinách, pracovníci v potravinách, pspnohospodíci. pracovné miesta a dočasne alebo natrvalo prepustení pracovníci – hlavne z odvetví najviac postihnutých kríz. Všetci traja pracovníci teraz čelia zmeneným pracovným metódam a ďalším ďalším školeniam: pracovníci v teréne sa musia starať o svoju fyzickú bezpečnosť, pracovníci na diaľku námusános, pracovníci na diaľku námusámás

 

Pandémia vytvoriť, že nové hybridné pracovné formáty sa dajú použiť viac ako doteraz, ale mnoho vedúcich pracovníkov si stále kladie otázku, či prechod na prácu z domáceho výroby môže zviesť 78% manažérov vyžaduje negatívny dopad súčasného spôsobu práce na produktivitu.

Rekvalifikácia nie je zárukou

Zamestnávatelia budú musieť zamestnancov masívne preškoliť. Podľa správy sú spoločnosti presvedčené, že 40% ich zamestnancov bude musieť v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov preškoliť. Medzi kľúčové zručnosti, ktoré musia pracovníci ovládať do roku 2025, patrí kritické myslenie, schopnosť analyzovať a nachádzať komplexné riešenia problémov, schopnosti samoriadenia a aktívneho učenia, odolnosť voči stresu a flexibilita.