Vážená pani Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky, naším otvoreným listom si Vás dovoľujeme osloviť so žiadosťou o podporu vydavateľa portálu WikiLeaks, Juliana Assangea
Už takmer štyri roky sa tento austrálsky občan nachádza vo väznici Belmarsh s najvyšším stupňom stráženia na okraji Londýna. Svoj život trávi za mrežami bez toho, aby bol obvinený. Vláda Spojených štátov amerických požiadala Veľkú Britániu o jeho vydanie a ak sa tak stane, hrozí mu 175 rokov väzenia. Julian Assange pritom nespáchal žiadny zločin, naopak, svojimi odhaleniami podstatnou mierou prispel k zvyšovaniu demokracie a posilneniu občianskej spoločnosti. Jeho spolupráca s anonymnými whistleblowermi priniesla významný posun hraníc súčasnej žurnalistiky a zvýšený záujem občanov o transparentnú správu verejných financií. Ako vieme, požiadavka napĺňania demokratických princípov pri výkone politiky je trvale aktuálna a legitímna.
Spravodajca OSN pre mučenie a neľudské zaobchádzanie profesor Nils Melzer odhalil, že Juliana Assangea podrobujú vo väzení psychologickému mučeniu. Viac ako sto lekárov skonštatovalo, že jeho zdravotný stav je mimoriadne vážny, so samovražednými tendenciami. Už tieto fakty znamenajú porušenie univerzálne platných ľudsko-právnych princípov.
Pritom práve vďaka vydavateľovi WikiLeaks sa svetová verejnosť dozvedela o mnohých pochybeniach štátov v oblasti medzinárodného práva. Viac ako desať miliónov dokumentov poskytlo informácie o korupcii, politických škandáloch a porušovaní legislatívnych noriem. Zo servera WikiLeaks sa slovenská verejnosť dozvedela o vplyve Mariána Kočnera na slovenskú politiku alebo o charaktere Dobroslava Trnku, a to dávno predtým, než boli novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová zavraždení.
Za prepustenie Juliana Assangea z väzenia sa vyslovilo množstvo novinárskych a ľudsko-právnych organizácií na celom svete, rovnako tak medzinárodné inštitúcie ako Rada Európy či OBSE. Boj za jeho slobodu nevzdávajú svetoví intelektuáli, umelci, aktivisti, ale aj diplomati a politici. Najnovšie sa k výzve za prepustenie pána Assangea pripojil austrálsky premiér Anthony Albanese. Stalo sa tak len dva dni po tom, ako päť najvplyvnejších svetových médií (americký The New York Times, britský The Guardian, francúzsky Le Monde, španielsky El País, nemecký Der Spiegel) zverejnilo otvorený list, v ktorom žiadajú prepustenie vydavateľa z väzenia. Je potrebné uviesť, že aj spomínané mienkotvorné médiá pri svojej práci významne využívali poznatky sprístupnené práve prostredníctvom WikiLeaks.
Vážená pani prezidentka, sme si vedomí významnej miery vážnosti a úcty, ktorú požívate vo svete. Preto Vás naším otvoreným listom žiadame, aby ste sa aj Vy ako najvyššia politická predstaviteľka našej demokratickej spoločnosti pripojili k mnohým diplomatom a politikom, ktorí verejne odsúdili väznenie vydavateľa WikiLeaks, Juliana Assangea, a žiadajú jeho prepustenie. Kriminalizácia novinárskej a vydavateľskej činnosti je príznačná pre totalitné a autoritárske režimy, nie pre demokraciu. Naša žiadosť je o to naliehavejšia, že v procese s Julianom Assangeom boli a sú porušované mnohé právne princípy, nehovoriac o ľudských právach (napríklad pri návštevách počas jeho exilu na ekvádorskej ambasáde boli odpočúvané rozhovory s jeho právničkou a kolegami – novinármi a kopírovali sa informácie z ich mobilných telefónov a notebookov). Znamená to, že súdny proces v prípade jeho vydania do Spojených štátov amerických nebude spravodlivý.
S úctou,
Daniel Modrovský, predseda Slovenského syndikátu novinárov
Peter Weisenbacher, výkonný riaditeľ Inštitútu ľudských práv
Lýdia Kokavcová, koordinátorka iniciatívy Na ochranu oznamovateľov a laureátka Novinárskej ceny 2017
Zuzana Slamená, koordinátorka iniciatívy Dúhové Slovensko