V Dánsku banka pripláca – zápornými úrokmi

KOPENHAGEN / BRATISLAVADánska Jyske banka – tretia najväčšia banka v krajine – ponúka hypotekárne úvery so sadzbou mínus 0,5% ročne, to znamená, že skutočne zaplatí dlžníkom, ktorí sa rozhodnú kúpiť nové bývanie.

Toto je prvý prípad vo svetovej praxi, keď je hypotéka vydaná za záporné úrokové sadzby – to znamená, že zostatok úveru sa každý mesiac zníži o sumu presahujúcu mesačnú splátku. Preto, aby ste úplne splatili úver, budete musieť banke zaplatiť menej, ako ste si pôvodne požičali.

Záporná sadzba sa ponúka tým, ktorí hypotéku berú na dobu až 10 rokov a je pevne stanovená v zmluve – to znamená, že počas tohto obdobia nemá banka právo meniť podmienky úveru a zvyšovať platby.

Dánska pobočka banky Nordea Bank prisľúbila v blízkej budúcnosti začať poskytovať bezúročné hypotéky (0% ročne) na obdobie 20 rokov a uzavrieť 30-ročné hypotekárne zmluvy s pevnou úrokovou sadzbou 0,5%.

Uvedomujúc si, že pre laika je ponuka na vrátenie banke menej peňazí, ako si pôvodne požičal, znie veľmi podozrivo, Jyske Bank zverejnila na svojej webovej stránke osobitné vyhlásenie k tejto téme.

Začína sa slovami „Áno, všetko ste pochopili správne“ a doslova v niekoľkých odsekoch ide k hlavnej otázke: „Ako je to možné?“

Vedúci hypotekárneho oddelenia doslovne odpovedá: „Nerozumiem tomu sám. Navyše som osobne povedal, že to nemôže byť. Vykonali sme však dôkladné výpočty, zohľadnili sme všetky riziká – a ukázalo sa, že záporná sadzba je veľmi možná “.

V skutočnosti budú zákazníci Jyske Bank s najväčšou pravdepodobnosťou platiť o niečo viac, ako si požičali, pretože budú musieť navyše uhradiť niektoré povinné poplatky, ako aj právne náklady na spracovanie transakcie. Hypotekárna sadzba bude formálne záporná.

Okrem toho nemožno vylúčiť, že ceny nehnuteľností na bývanie v Dánsku v nadchádzajúcich rokoch nielenže nebudú stúpať, ale dokonca klesať. V takom prípade nový majiteľ bytu alebo domu po zaplatení úveru nič nezarobí ani stratí časť peňazí.

Vo všeobecnosti však návrh znie dosť lákavo – najmä pre tých, ktorí v blízkej budúcnosti plánovali nové bývanie alebo obnoviť svoj starý hypotekárny úver.

Aj keď je vydávanie hypoték podľa „v prospech dlžníka“ novým slovom v bankovníctve, nemožno ho označiť za neočakávané. A tu je dôvod.

Banky zvyčajne prijímajú peniaze vo forme vkladov v dohodnutom percentuálnom vyjadrení – to znamená, že vkladateľ (či už jednotlivec alebo organizácia) očakáva zvýšenie svojho kapitálu a od banky dostane viac, ako vložia na účet.

Banka ďalej poskytuje tieto peniaze vo forme pôžičiek alebo investuje do cenných papierov – vo vyššom percentuálnom podiele, aby zabezpečila rast prisľúbený klientovi a zároveň pokryla svoje vlastné náklady.

Avšak v posledných rokoch v niektorých krajinách – napríklad v Dánsku, Švédsku alebo Švajčiarsku – tento známy systém pracuje s opačným znamienkom. Inflácia je veľmi nízka (napríklad v Dánsku sa pohybuje na úrovni 0,2%) a ekonomika rastie pomerne pomaly, takže náklady na úvery klesli natoľko, že banky už nemôžu poskytovať zvýšenie investovaných peňazí.

Z tohto dôvodu sú banky nútené utrácať peniaze klientov, aby tak pokryli svoje náklady – čo znamená zavedenie nulového alebo dokonca záporného úroku z vkladov. Napríklad švajčiarska banka UBS začiatkom augusta oznámila, že odteraz bude odvádzať od veľkých investorov (na ktorých účet viac ako 500 tisíc EUR) 0,6% ročne. To znamená, že ich príspevky sa nebudú mesačne zvyšovať, ale znižovať.

Na jednej strane je samozrejme nerentabilné držať peniaze v banke v takýchto podmienkach. Na druhej strane ich vyberanie z účtov na investovanie niekde za výhodnejších podmienok je tiež dosť drahé a dokonca je spojené so zvýšenými rizikami. Väčšina investorov si vyberie vrabca v hrsti radšej ako holuba na streche.