Všetky krajiny chcú svoje vlastné systémy umelej inteligencie, z čoho má Nvidia výhody
NEW YORK – Generálny riaditeľ Nvidia Corp Jensen Huang verí, že túžba krajín spustiť vlastnú lokalizovanú infraštruktúru pre umelú inteligenciu zvýši dopyt po produktoch spoločnosti.
Krajiny vrátane Indie, Japonska, Francúzska a Kanady hovoria o dôležitosti investovania do „suverénnych schopností Umelej inteligenciue (AI)“, poznamenal Huang vo štvrtok v rozhovore pre televíziu Bloomberg. „Ich prírodný zdroj – dáta – je potrebné vytvoriť a spracovať tak, aby boli vhodné pre konkrétnu krajinu. Suverénne schopnosti AI sú uznávané na celom svete.“
V čase rozhovoru bol Huang v Kanade, ktorá je považovaná za vlasť množstva vedeckých inštitúcií, ktoré významne prispeli k rozvoju generatívnych systémov AI. Sú základom nástrojov ako populárny ChatGPT od OpenAI. Krajina podľa neho v súčasnosti pociťuje rastúcu potrebu superpočítačov potrebných na čo najúplnejšie a najefektívnejšie využitie výsledkov práce jej vedcov.
Huang, spoluzakladateľ výrobcu čipov Nvidia, už mesiace hovorí o potrebe, aby si krajiny a miestne spoločnosti uchovávali cenné údaje a analýzy, ktoré je možné získať lokálne. Tento národný prístup k revolúcii AI povedie k rozvoju dátových centier, ktoré si budú vyžadovať know-how a vybavenie Nvidie.
Odhaduje sa, že popredný výrobca čipov zdvojnásobil predaj v aktuálnom fiškálnom roku vďaka výdavkom na AI najväčších klientov spoločnosti, ako je Microsoft Corp. Amazon. com Inc. a Alphabet Inc. Teraz chce Huang rozšíriť svoju zákaznícku základňu tým, že presvedčí korporácie a vládne agentúry, aby si vybudovali vlastnú infraštruktúru AI.