Volebné víťazstvo Donalda Trumpa: ako sa zmenili kapitálové a finančné trhy a čo môžeme očakávať
WASHINGTON – Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA okamžite vyvolalo preteky v raste cien na trhoch: akcie prudko vzrástli, dolár posilnil a bitcoin dosiahol rekordné hodnoty.
O dva mesiace neskôr, keď už republikán stojí na prahu Bieleho domu, však nie všetky tieto trendy prežili.
Prvé náznaky zvratu boli vidieť na akciovom trhu, kde index S&P 500 stratil veľkú časť svojej „Trumpovej rally“, keď investori začali spochybňovať očakávané zníženie sadzieb Fedu a vážili dopad politických prísľubov novej administratívy na ceny akcií. Po počiatočnom vyrovnaní sa od konca novembra prudko zmenila aj výnosová krivka štátnej pokladnice. Bitcoin a dolár si zároveň udržali svoje pozície. Skutočný test týchto trendov začína teraz, keď Trump nastupuje do úradu.
Najväčšie riziko súvisí s clami. Plány administratívy by mohli viesť k dlhším a nepredvídateľnejším obchodným vojnám ako tie počas jeho prvého prezidentovania. Wall Street sa obáva aj vplyvu imigračnej politiky na americkú ekonomiku a rastúceho geopolitického napätia vzhľadom na to, že Trump sa už zameral na tradičných spojencov USA Kanadu, Mexiko a Európu. „Predpoveď je eufemizmus pre odhad, ale musíme odhadnúť, pretože to ovplyvní ekonomický výhľad,“ povedal šéf amerického ekonóma Citigroup Andrew Hollenhorst na výzvu na rok 2025.Tu je pohľad na aktíva a sektory, ktoré obchodníci sledujú pri zmene administratívy:
Akcie
Sektory, ktoré dosiahli najlepšie výsledky na akciovom trhu, boli tie, v ktorých mali investori relatívnu prehľadnosť. Akcie súvisiace s kryptomenou si vo veľkej miere držali svoje zisky. A potom je tu Tesla Inc. Akcie výrobcu elektromobilov od Trumpovho víťazstva vzrástli o 70 %, a to aj napriek tomu, že zvolený prezident je známy ako skeptik na elektromobily. Teória hovorí, že blízkosť Elona Muska k administratíve pomôže ambíciám spoločnosti vytvárať plne autonómne autá.
Meny
Snáď najčistejším prejavom Trumpovej stávky na kampaň bola dlhá dolárová pozícia založená na očakávaniach strmých ciel a inflačnom vplyve očakávanej voľnejšej fiškálnej politiky Trumpovej administratívy. Dolárový index Bloomberg vzrástol za 10 týždňov od dňa volieb o 5 %, čo je porovnateľné so ziskami po Trumpovom víťazstve v roku 2016. Základom tohto kroku je zodpovedajúca slabosť svetových mien vrátane eura a kanadského dolára, ktoré sú považované za ohrozené v dôsledku Trumpovej hospodárskej politiky.
Wall Street to do značnej miery videl. Analytici JPMorgan Chase & Co pod vedením Meery Chandan predpovedali, že by sa euro mohlo vrátiť k parite, ak Trump vyhrá, zatiaľ čo menový stratég Barclays Capital Skylar Montgomery Koning povedal, že kanadský dolár by mohol klesnúť na najnižšiu úroveň od pandémie. Chandan a jej tím teraz veria, že euro sa bude v tomto štvrťroku obchodovať pod paritou. “Myslím si, že clá ešte nie sú plne stanovené,” povedal Chandan, vedúci globálnej menovej stratégie v JPMorgan, v nedávnom podcaste.
Väčšina mien rozvíjajúcich sa trhov od víťazstva Trumpa oslabila. Index MSCI od dňa volieb klesol o 2,2 %, pričom na čele poklesu bol juhoafrický rand a európske meny. Mexické peso, obľúbená mena pre protitrendových obchodníkov pred hlasovaním, od volieb oslabilo o 3,4 % voči doláru, čím v skutočnosti prekonalo väčšinu z 31 hlavných mien sledovaných agentúrou Bloomberg. Relatívna odolnosť pesa prichádza, keď obchodníci posúvajú načasovanie znižovania úrokových sadzieb Fedu, čo podľa nich tiež spôsobí, že mexickí politici budú opatrnejší.
Medzitým čínsky jüan od 5. novembra stratil viac ako 3 % voči doláru na domácich aj zahraničných trhoch v dôsledku colných rizík a zväčšujúcej sa priepasti medzi výnosmi amerických a čínskych vládnych dlhopisov. Čínska ľudová banka použila na podporu meny rôzne nástroje a očakávania devalvácie sa po vrchole začiatkom decembra znížil.
Úrokové sadzby
Očakávalo sa, že víťazstvo Trumpa, nehovoriac o republikánskej väčšine, zostrmí výnosovú krivku v dôsledku politických sľubov, o ktorých sa predpokladalo, že zvýšia infláciu a vyvinú tlak na dlhodobý dlh USA. To je zhruba to, čo sa deje: Rozdiel medzi 10-ročnými a dvojročnými výnosmi štátnych dlhopisov sa zväčšil na približne 34 bázických bodov, čo je blízko k najvyšším hodnotám od začiatku roka 2022, zatiaľ čo dlhodobejšie štátne dlhopisy klesli pred Trumpovou inauguráciou. “Začíname vidieť, že krivky sú strmšie,” povedal Neil Sutherland, portfólio manažér spoločnosti Schroder Investment Management. “Skutočnosť, že Fed znížil sadzby o 100 bázických bodov a dlhodobé výnosy sú vyššie, vám hovorí, že veľa z toho sa už na trhu deje.” Robustné ekonomické údaje USA a neistota okolo Trumpovej politiky tiež vyvíjajú tlak na krátkodobé sadzby.
Obchodníci so swapmi v tomto roku očakávajú menej ako dve štvrťbodové zníženia sadzieb Fedu. Pred voľbami očakávali asi šesť škrtov. Jedinou istotou na trhoch je však teraz neistota. Kurzoví obchodníci sa o tom presvedčili na vlastnej koži minulý týždeň, keď mesačné údaje o jadrovej inflácii mäkšie, než sa očakávalo, spôsobili, že výnosy zo štátnej pokladnice prudko klesli naprieč krivkou. “Sentiment na trhu štátnych dlhopisov je v súčasnosti taký negatívny, že existuje riziko, že výnosy by mohli skutočne klesnúť,” povedal Sutherland.
Kryptomeny
Trump, ktorý bol predtým voči kryptomenám skeptický a Bitcoin nazval „ako podvod“, úplne zmenil svoju pozíciu a teraz sa teší silnej podpore zo strany kryptomenového biznisu. Plánuje vydať výkonný príkaz, ktorým sa kryptomeny stanú politickou prioritou a odvetviu poskytne hlas vo svojej administratíve, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na ľudí oboznámených s plánmi. Očakáva sa tiež uvoľnenie regulácií a vytvorenie strategickej rezervy bitcoínov. Prirodzene, krypto aktíva od volieb vzrástli, pričom Bitcoin v polovici decembra dosiahol rekordné maximum a 5. novembra pridal k cene približne 50 %. Index kryptomien Bloomberg Galaxy deň po hlasovaní vyskočil o 11 % a odvtedy si pripísal ďalších 29 %.