Vo verejnom priestore nedávno kolovali nepravdivé informácie o profesorovi Martinovi Homzovi z UK
BRATISLAVA – V médiách sa objavila nepravdivá informácia o tom, že profesor Martin Homza z Univerzity Komenského niekoho sexuálne obťažoval.
Pre podobné správy sa používajú pojmy novinárska kačica, fake news, alebo falzifikovaná, alebo falošná správa.
Autor tohto výroku tvrdil, že kvôli tomu bol odvolaný z funkcie vedúceho katedry histórie. To nie je pravda. O sexuálnom obťažovaní neexistujú žiadne relevantné záznamy,
Tvrdenia vznikli na základe ohovárania, vo forme anonymných listov. Slovník cudzích slov pozná niekoľko slov spojených s pojmom anonymný list. Sú to: anonymný – nepodpísaný, bezmenný; anonym – nemenovaný, neznámy, nepodpísaný autor a anonymita – bezmennosť; neuvedenie, zatajenie mena.
Profesor Martin Homza, PhD. je špecialistom v odbore starších slovenských a stredoeurópskych dejín všeobecne. Pracuje najmä so stredovekými prameňmi naračného charakteru ako sú kroniky, letopisy, a hagiografické texty.
Hagiografia je veda zaoberajúca sa opisom života a skutkov svätých alebo ich ďalším výkladom. Paralelne sa používa termín legendológia. Termín môže mať aj prenesený význam v zmysle literárneho žánru alebo legendy vo všeobecnosti.
Zoznam jeho monografií nájdete tu.
Martin Homza (1967) vyštudoval históriu a slovenský jazyk na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1995 tu obhájil doktorskú prácu na tému stredovekých dejín spišsko-malopoľských vzťahov. Jej väčšia časť vyšla knižne v Krakove pod titulom Štúdie z dejín stredovekého Spiša (1998).
V roku 2002 na svojej alma mater habilitoval prácou Mulieres suadentes : Presviedčajúce ženy : Štúdie z dejín ženskej panovníckej svätosti v strednej a vo východnej Európe v 10. – 13. storočí. Študoval tiež na Jagelovskej univerzite v Krakove (1994), Stredoeurópskej univerzite v Budapešti (1995/1996) a v rokoch 2007/2008 pôsobil v Seminári pre stredoveké a novšie dejiny u profesorky Hedwig Röckeleinovej na Univerzite Georga-Augusta (Georg-August-Universität) v Göttingene.
V roku 2005 mu za knihu Terra Scepusiensis : Stav bádania o dejinách Spiša Jagelovská univerzita v Krakove udelila čestnú cenu Henryka Wereszyckého a Wacława Felczaka za najlepšiu publikáciu k dejinám stredovýchodnej Európy. V roku 2009 vydal spolu so Stanisławom A. Srokom monumentálne dielo Historia Scepusii : Dejiny Spiša do roku 1526. V nasledujúcom období táto kniha vyšla aj v poľskom preklade. V roku 2009 spolu s doktorkou Janou Balegovou tiež vydal slovenský preklad, latinský prepis, faksimile a komentáre Uhorsko-poľskej kroniky.
V roku 2010 sa inauguroval na Univerzite Komenského. V roku 2012 mu prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič udelil titul profesora v odbore slovenské dejiny. V tom istom roku mu poľský prezident Bronisław Komorowski udelil Rytiersky rád za zásluhy o Poľskú republiku. V roku 2013 sa spolu s profesormi Jánom Lukačkom a Nevenom Budakom postarali o vydanie knihy Slovakia and Croatia : Historicall Parallels and Connections (until 1780). Pracuje na Katedre slovenských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Ilustračné fotografie: www.pexels.com