Vladimír Putin predniesol hlavný prejav na ruskom medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade.

SANKT PETERSBURG – Tu je niekoľko citátov Vladimíra Putina na podujatí.

RUSKÁ EKONOMIKA:

“Pozitívne makroekonomické trendy naberajú na obrátkach… Súhlasím s tými našimi odborníkmi, ktorí veria, že rast (v tomto roku) bude… niekde do 1,5 % a možno dokonca (len) pod 2 %. A to umožní aby si naša krajina udržala svoje miesto medzi poprednými ekonomikami sveta.“

“Pozornosť priťahuje dynamika príjmov z neropy a plynu. V januári až máji vzrástli o 9,1 %, čo je výrazne viac, ako sa očakávalo.”

VÝDAVKY RUSKEJ OBRANY:

„Dnes sú naše verejné financie celkovo vyrovnané, je tu malý deficit bežného federálneho rozpočtu… Prirodzene, ďalšie financie boli potrebné na posilnenie obrany a bezpečnosti, na nákup zbraní, sme povinní to urobiť, aby sme ochránili suverenitu našej krajiny. .”

ODCHOD ZAHRANIČNÝCH PODNIKOV Z RUSKA:

„Poviem, že ak sa zahraniční výrobcovia budú chcieť opäť vrátiť, prísť na náš trh a takéto rozhovory počujeme čoraz častejšie, pred nikým dvere nezatvárame…

“Veľmi dobre viete, že sme nikdy nikoho nevyhnali z nášho trhu alebo našej ekonomiky.”

NÁRODNÉ MENY V MEDZINÁRODNÝCH ZÚČTOVANIA:

“Dnes je asi 90 % osád s krajinami Euroázijskej hospodárskej únie v rubľoch, viac ako 80 % osád s Čínou v rubľoch a jüanoch. Aktívne rozvíjame obchod v národných menách aj s inými štátmi.”

VRÁTENIE MAJETKU DO RUSKEJ JURISDIKCIE:

“Žiadam vládu, aby v kontakte s podnikateľskou komunitou urýchlila návrat aktív v kľúčových odvetviach do ruskej jurisdikcie… Musí sa tak stať do decembra tohto roku.”

ZÁPADNÉ ZMRAZENIE RUSKÝCH AKTÍV:

“Situácia, keď sa finančné prostriedky zarobia v Rusku a následne sa uložia na zahraničné účty, nesie so sebou zjavné a často neprijateľné riziká nielen pre štát, ale aj pre samotný ruský biznis. Mnohí naši podnikatelia… boli prekvapení, keď zistili, že ich účty a aktíva boli zmrazené na Západe.”

DE-DOLARIZÁCIA:

“Nikdy sme nemali a nemáme cieľ dedolarizácie ruskej ekonomiky. A nikdy sme nemali a nemáme cieľ ovplyvniť dedolarizáciu svetovej ekonomiky. Vplyv jedného alebo inej meny vo svetovej ekonomike súvisí s ekonomickým potenciálom krajiny, ktorá je emitentom tejto meny.“

OPEC+ A RUSKÝ ENERGETICKÝ SEKTOR:

„Všetky rozhodnutia v rámci OPEC+ o znížení produkcie… majú depolitizovanú povahu, nesúvisia ani so špeciálnou vojenskou operáciou Ruska, ani s inými oportunistickými úvahami, súvisia s otázkami ekonomickej realizovateľnosti pre výrobcov aj spotrebiteľov“.

“Vo všeobecnosti je ruský trh s ropou a plynom v dobrom stave a má vynikajúce vyhliadky na rozvoj.”

KONFLIKT NA UKRAJINE:

“Čoskoro Ukrajina prestane používať svoje vlastné vybavenie. Nič z neho nezostane. Všetko, s čím bojujú a všetko, čo používajú, je prinesené zvonku. Takto sa dlho bojovať nedá.”

“(Západné) tanky horia. Niekoľko tankov bolo zničených, vrátane Leopardov… F16 budú tiež horieť, o tom niet pochýb. Ale ak sa nachádzajú mimo Ukrajiny a používajú sa pri nepriateľských akciách, budeme sa musieť pozrieť na to, ako a kde môžeme zasiahnuť tie zbrane používané pri nepriateľských akciách proti nám. Existuje vážne nebezpečenstvo, že NATO bude ešte viac zatiahnuté do tohto ozbrojeného konfliktu…

“Nikdy sme nezavreli dvere (o myšlienke mierových rozhovorov na Ukrajine).”

VZŤAHY SO SPOJENÝMI ŠTÁTMI:

“Nemáme prakticky žiadne kontakty a neboli sme to my, kto ich odmietol. Ak bola túžba viesť s nami nejaký dialóg… jednoducho tento dialóg preniesli do oblasti dodávok zbraní.”

JADROVÉ ZBRANE:

“Použitie jadrových zbraní je určite teoreticky možné. Pre Rusko je to možné, ak vznikne hrozba pre našu územnú celistvosť, nezávislosť a suverenitu, existenciu ruského štátu.”

UKRAJINSKÉ ÚTOKY NA RUSKOM ÚZEMÍ:

“Pokiaľ ide o (útoky) na tieto (ruské) pohraničné územia, toto je pokus odvrátiť našu pozornosť… prinútiť nás previesť niektoré jednotky rozmiestnené v iných častiach frontovej línie.”

O NÁS PREZIDENT JOE BIDEN:

“Prezident Biden je dospelý muž a ostrieľaný politik. Nie je na mne, aby som mu hovoril, čo má robiť. Nechajte ho robiť, ako uzná za vhodné, a my urobíme to, o čom veríme, že je v záujme Ruskej federácie a ľudu Rusko. A s tým bude musieť každý počítať.“

(Prameň: Reuters, www.kremlin.ru)