V Červenom mori boli prerezané komunikačné káble medzi Európou, Áziou a Afrikou

KÁHIRA – Telekomunikačný operátor HGC uviedol, že boli poškodené štyri káble, čo predstavuje 25 % podmorskej komunikácie v regióne.

Štyri z tucta a pol podmorských telekomunikačných káblov spájajúcich Európu, Áziu a Afriku boli prerušené v Červenom mori, uviedla spoločnosť HGC Global Communications Limited so sídlom v Hongkongu.

Medzi tieto spojenia patrí Ázia-Afrika-Európa 1 (AAE-1), Europe India Gateway, Seacom a TGN, ktoré podľa HGC predstavujú 25 % dopravy v regióne. Spoločnosť označila dotknuté trasy za kritické pre prenos údajov z Ázie do Európy.

HGC sa na takéto incidenty vopred pripravilo na základe predchádzajúcich skúseností a ak to bolo možné, už začalo presmerovať dopravné toky po iných tratiach, ale niektoré informačné služby boli stále odpojené.

“Počiatočná analýza ukázala, že poškodené káblové segmenty sa nachádzajú v južnom Červenom mori, ktoré spadá pod jurisdikciu Jemenu,” uviedol hovorca HGC pre AP. Ako presne a kým boli poškodené, firma neuvádza.

Telekomunikačná spoločnosť Tata Communications, ktorá je spojená so Seacom-TGN-Gulf, pre agentúru AP uviedla, že „iniciovala okamžité a primerané nápravné opatrenia“. Ostatné firmy spojené s poškodenými káblami situáciu agentúre nekomentovali.

Hovorca juhoafrickej spoločnosti Seacom pre CNN povedal , že práce na obnove kábla sa nezačnú najskôr o mesiac, keďže práce pod vodou v regióne si vyžadujú dlhý povoľovací proces.

Podľa agentúry AP boli linky zrejme prerušené už 24. februára a o dva dni neskôr zaznamenala organizácia na monitorovanie internetu Netblocks ťažkosti s prístupom na internet v Džibuti, ktorý obsluhuje podmorský káblový komunikačný systém Seacom.

Zatiaľ nie je jasné, čo znefunkčnilo káble, ale útoky Houthiov na lode a plavidlá pokračujú v oblasti Červeného mora. Húsíovia obviňujú USA a Britániu, ktoré útočili na ich pozície v Jemene, z poškodenia takejto infraštruktúry. AP poznamenáva, že nie je jasné, či sú Húsíovia schopní zničiť komunikačné linky vedúce pozdĺž morského dna stovky metrov pod hladinou mora. Káble by však mohli zasiahnuť kotvy vymrštené z lodí alebo lode za nimi, vrátane lodí poškodených útokmi v Červenom mori.

„Náš tím sa domnieva, že vzhľadom na hustú námornú dopravu v regióne a plytkú hĺbku v mnohých častiach Červeného mora mohli byť káble zachytené uvoľnenou kotvou,“ vysvetlil Seacom.

Podľa odborníka na námorné káble Tima Strongeho z Washingtonskej spoločnosti TeleGeography 90 % informačných tokov medzi Európou a Áziou prechádza cez infraštruktúru v Červenom mori.

AP zároveň pripomína, že Húsíovia predtým požadovali, aby každé plavidlo na kladenie káblov, ktoré vstúpi do jemenských vôd, od nich získalo povolenie na vykonávanie prác.