USA a Ukrajina dosiahli dohodu o nerastoch
KYJEV – Ukrajina sa dohodla s USA na zmluve o ťažbe kovov vzácnych zemín.
Ukrajina dúfa, že dohoda o spoločnom rozvoji nerastných surovín zlepší vzťahy s Trumpovou administratívou.
Kyjev sa dohodol s Washingtonom na podmienkach dohody o vzácnych zeminách, o ktorej ukrajinskí predstavitelia dúfajú, že pomôže zlepšiť vzťahy s Trumpovou administratívou a pripraví pôdu pre dlhodobý záväzok USA voči bezpečnosti Ukrajiny.
Kyjev je teraz pripravený podpísať dohodu o spoločnom rozvoji svojich zdrojov vrátane ropy a plynu, uviedli ukrajinskí predstavitelia. USA predtým upustili od svojej požiadavky, aby mali nárok na 500 miliárd dolárov z potenciálneho príjmu z ich využívania.
Hoci v texte chýba jasné vyjadrenie bezpečnostných záruk, predstavitelia uviedli, že vyjednali oveľa lepšie podmienky a snažili sa vykresliť dohodu ako spôsob rozšírenia vzťahov so Spojenými štátmi s cieľom posilniť vyhliadky Ukrajiny tri roky po vojenskej intervencii Ruska.
“Dohoda o kovoch vzácnych zemín je len jedným prvkom rozsiahlejšej stratégie. Od americkej administratívy sme mnohokrát počuli, že je to súčasť širšieho obrazu,” povedala v utorok Olha Stefanishyna, podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti, ktorá viedla ukrajinský vyjednávací tím.
Veľmi náročné podmienky pôvodného návrhu dohody, ktorý americký prezident Donald Trump predstavil ako spôsob, ako splatiť USA za vojenskú a finančnú pomoc poskytnutú od začiatku ruskej vojenskej operácie v roku 2022, vyvolali v Kyjeve a ďalších európskych metropolách pobúrenie.
Po tom, čo prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týždeň odmietol pôvodný text dohody, ho Trump označil za „diktátora“ a zdalo sa, že vinu za konflikt s Ruskom presunul na Ukrajinu.
Konečná verzia zmluvy z 24. februára 2025, podľa dennía Financial Times poč fondu, počíta so založením fondu, do ktorého bude Ukrajina povinná prispievať 50 % príjmov z „budúcej monetizácie“ štátnych zdrojov vrátane ropy a plynu a súvisiacej infraštruktúry. Predpokladá sa, že fond bude investovať do projektov na Ukrajine.
Podmienky obchodu nezahŕňajú zdroje, ktorých príjmy z rozvoja už dostáva štátna pokladnica Ukrajiny, to znamená, že sa nebudú vzťahovať na aktivity Naftogazu a Ukrnafty – najväčších ukrajinských producentov plynu a ropy.
Dohoda však neobsahuje žiadny odkaz na bezpečnostné záruky zo strany Spojených štátov, na ktorých Kyjev pôvodne trval výmenou za súhlas s obchodom. Okrem toho sú dôležité otázky, ako je veľkosť amerického podielu vo fonde a podmienky transakcií uzavretých v rámci dohody o „spoločnom vlastníctve“, ponechané na diskusiu a začlenenie do textov nasledujúcich dohôd.
Vo štvrtom roku konfliktu, počas ktorého boli USA hlavným darcom vojenskej pomoci Kyjevu, Trump postavil politiku Washingtonu na hlavu tým, že začal bilaterálne rozhovory s Ruskom bez účasti európskych spojencov či Ukrajiny.
Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že dohodu schválili ministri spravodlivosti, hospodárstva a zahraničných vecí krajiny a Zelenskij pocestuje v najbližších týždňoch do Bieleho domu na slávnostný podpis s Trumpom.
“Budú mať možnosť diskutovať o tom, ako sa formuje celkový obraz. A potom môžeme uvažovať o ďalšom postupe,” vysvetlil pre denník Financial Times jeden z funkcionárov.
Počiatočný radikálny návrh Trumpovej administratívy požadoval vytvorenie investičného fondu na obnovu, v ktorom by si Spojené štáty “zachovali 100-percentnú finančnú účasť”. Ukrajina sa mala podieľať 50 % na príjmoch fondu z ťažby zdrojov vrátane ropy a plynu, ako aj súvisiacej infraštruktúry, maximálne však do výšky 500 miliárd dolárov.
Tieto podmienky, ktoré ukrajinskí predstavitelia označili za neprijateľné, boli z konečného návrhu vylúčené. Mandát investovať peniaze fondu na Ukrajine je ďalšou zmenou, o ktorú sa Kyjev snažil. V dokumente sa uvádza, že Spojené štáty majú v úmysle v budúcnosti podporovať ekonomický rozvoj Ukrajiny.
Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že dohoda je len “rámcová dohoda” a žiadne výnosy nezmenia majiteľa, kým nebude fond vytvorený, čo poskytne čas na vyriešenie prípadných rozdielov. Medzi nevyriešené otázky patrí dohoda o právomoci dohody.
Zelenského vláda bude musieť získať súhlas aj od ukrajinského parlamentu. Opoziční poslanci v Rade už dali jasne najavo, že pred ratifikáciou takejto dohody budú minimálne viesť búrlivé debaty.
Tlačová tajomníčka Bieleho domu Caroline Leavittová v utorok novinárom povedala, že “je dôležité, aby bola táto dohoda podpísaná”, hoci neuviedla žiadne podrobnosti o stave rokovaní.