University of Buffalo rozpoznáva deepfake

BUFFALO – Vedci z University of Buffalo vyvinuli novú metódu rozpoznávania hlboko falošných portrétov, alebo deepfake.

Je založená na odraze svetla v očiach zobrazenej osoby: na falošných fotografiách sú u každého žiaka odlišní, ale na skutočných fotografiách sú rovnakí. Vedci publikovali článok popisujúci algoritmus na serveri arXiv.org, uvádza agentúra TASS.

Technológie Deepfake (z angličtiny „deep learning“ a „falošný“) sa používajú na úpravu fotografie alebo videa, pričom sa mení vzhľad ľudí v zábere. V poslednej dobe sa tieto algoritmy naučili fungovať veľmi efektívne, takže vedci hľadajú spôsoby, ako identifikovať tieto falzifikáty.

Vývoj je založený na analýze toho, ako sa okolité objekty a svetelné zdroje odrážajú v očiach ľudí na obrázkoch. Na skutočných fotografiách by mali byť odlesky v oboch očiach rovnaké, ale v prípade falzifikátov, ako sa ukázalo, je tvar a farba odleskov zvyčajne odlišná.

Technológia amerických vedcov detekuje minimálne odchýlky medzi odrazmi v oboch očiach a veľmi podrobne porovnáva možné rozdiely v tvare, intenzite a ďalších charakteristikách odrazeného svetla.

Nový spôsob narábania s falošnými obrázkami má aj svoje nevýhody: vyžaduje, aby sa v očiach ľudí na fotografii odrazil určitý druh svetla. V tomto prípade je možné nerovnomernosti v odraze opraviť pomocou grafických editorov, čo môže ovplyvniť výsledok analýzy.