Umelá inteligencia: sedem firiem čipových gigantov

NEW YORK – Konkurencia v oblasti umelej inteligencie naberá na obrátkach.

Spoločnosti na celom svete sa snažia prekvapiť spotrebiteľov novými vynálezmi. V tejto vlne sa stala obzvlášť žiadanou najnovšia generácia PC čipov, ktoré podporujú AI. Akcie firiem, ktoré ich vyrábajú, dosahujú každý deň rekordy v hodnote. Len tento rok niektoré z nich už pridali 50-100%. Tento boom ovplyvnil cenné papiere ako Nvidia a AMD zo Spojených štátov, ako aj taiwanský TSMC, čínsky SMIC a ďalšie krajiny. Jeho rebríček držiteľov rekordov medzi čipovými gigantmi bol Finam.ru.

Nvidia

Tento týždeň bola pozornosť všetkých investorov upriamená na amerického výrobcu čipov Nvidia, ktorý sa stal treťou najväčšou spoločnosťou v Spojených štátoch podľa trhovej kapitalizácie. Po prvé, v tomto rebríčku najdrahších značiek v krajine Nvidia predbehla Amazon a potom Abecedu. Čipový gigant má teraz hodnotu približne 1,8 bilióna dolárov. Saudi Aramco v hodnote približne 2 biliónov dolárov sa stáva ďalšou spoločnosťou, ktorú Nvidia pravdepodobne čoskoro predbehne vo svojej prudkej rally. A potom už len Apple (2,82 bilióna dolárov) a Microsoft (3 bilióny dolárov) zostanú jeho súpermi.

V roku 2024 vzrástla Nvidia za posledných 12 mesiacov o 49% a o viac ako 200%. Presne pred rokom bola len siedmou najväčšou spoločnosťou podľa trhovej kapitalizácie, pred tromi rokmi bola na 12. mieste v príslušnom zozname. A pred štyrmi rokmi nebola Nvidia ani v top 20.

Jeho rýchly nárast je spôsobený obrovským dopytom po GPU spoločnosti, ktoré sa používajú v oblasti AI. Investori čakajú na ešte väčší prielom od spoločnosti Nvidia po zverejnení správy o príjmoch, ktorá je naplánovaná na 21. februára 2024 tohto roka.

AMD

Ďalší americký výrobca čipov sa môže zapojiť do boja s Nvidiou o vedenie. Koncom minulého roka spoločnosť Advanced Micro Devices (AMD) predstavila najvýkonnejší akcelerátor AI – nový čip Instinct MI300X. Jeho špecifikácie sú 2-2,5 krát lepšie ako špecifikácie H100, špičkového čipu AI vyrábaného spoločnosťou Nvidia.

Oznámený výkon tohto výrobcu čipov poteší investorov rovnako ako nové produkty, ktoré vyrába. 30. januára 2024 AMD vo svojej štvrťročnej správe oznámilo, že tento rok plánuje predať MI300 v hodnote 3,5 miliardy dolárov. Spoločnosť tiež v roku 2023 vykázala silné tržby vo výške 23 miliárd dolárov, čo je štyrikrát viac ako pred takmer desiatimi rokmi. Pokiaľ ide o predpokladané zisky na nasledujúcich 12 mesiacov, ocenenie AMD je ešte vyššie ako ocenenie spoločnosti Nvidia. Je tiež potrebné zvážiť, že AMD vynakladá takmer 6 miliárd dolárov ročne na výskum a vývoj, takmer toľko ako jeho väčší konkurent.

Ale boj AMD s takými impozantnými súpermi, ako je Nvidia, môže byť stále komplikovaný množstvom faktorov. Pre začiatok, spoločnosť je na 25. mieste na americkom trhu s 280 miliardami dolárov. Po druhé, Lisa Su, šéfka AMD, a Jensen Huang, šéf spoločnosti Nvidia, sú obaja taiwanského pôvodu. Okrem toho sú vzdialenými príbuznými. A po tretie, Nvidia, podobne ako AMD, podniká v oblasti polovodičov a jej vysoká trhová hodnota je spôsobená jej dominanciou na trhu GPU, nie kvôli ich užitočnosti v hrách, ale preto, že sú tiež najlepším typom čipu na trénovanie modelov AI. Poraziť Nvidiu nebude ľahké, pretože Juanova spoločnosť nestojí na mieste – nedávno oznámila plány na vydanie nového čipu každý rok namiesto každých dvoch rokov.

Arm

Okrem AMD by “ďalšou Nvidiou” mohla byť britská firma ruka, anglicky Arm. Pozornosť investorov na jedného z popredných vývojárov mikroprocesorov vyvolalo aj ich šialenstvo pre akcie spoločností súvisiacich s AI.

Akcie spoločnosti Arm uzavreli obchodovanie tento piatok s poklesom o takmer 4%. Začiatkom týždňa však stúpali. Cena akcií sa takmer zdvojnásobila za menej ako týždeň po tom, čo spoločnosť predpovedala lepšie štvrťročné výsledky, ako sa očakávalo, a to vďaka dopytu po jej čipovej technológii AI. A ďalší pokles cenných papierov je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobený len tým, že niektorí investori chceli opraviť časť nedávneho rastu.

Je možné, že akcie spoločnosti Arm budú naďalej rásť. Ich hodnota sa od IPO v septembri minulého roka už takmer strojnásobila. V súčasnosti sa kapitalizácia spoločnosti Arm pohybuje okolo hranice 150 miliárd dolárov, čo potenciálne zahrieva dušu japonskej spoločnosti SoftBank, ktorá pred niekoľkými rokmi nedokázala predať aktíva spoločnosti Arm spoločnosti Nvidia za 40 miliárd dolárov a potom uvažovala o vstupe na burzu v Spojených štátoch. V súčasnosti sa technológia Arm priamo nepoužíva v AI, ale spoločnosti ako Nvidia si ju vyberajú pre procesory, ktoré dopĺňajú ich čipy zamerané na AI. Podľa finančných analytikov trh začína lepšie chápať obchodný model spoločnosti Arm a to, ako sa v najbližších rokoch zosúladí s niektorými veľkými trendmi čipov.

TSMC

Tento týždeň rast citácií nevynechal ďalšiu ťažkú váhu. Ide o Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), jedného z najväčších svetových výrobcov pokročilých GPU, ktoré sú potrebné vo veľkých množstvách na trénovanie jazykových modelov, ako je ChatGPT. Jej akcie vzrástli na pozadí silných januárových predajov. Tržby spoločnosti v januári vzrástli o 7,9% oproti predchádzajúcemu roku, čím zvrátili kurz z decembrového poklesu o 8,4%.

Podľa analytikov TSMC teraz získava body vďaka rastúcemu dopytu zo strany odvetvia AI. Pokrok TSMC je taký evidentný, že začiatkom februára stratégovia Morgan Stanley zvýšili cenový cieľ spoločnosti o 9%, pričom očakávali, že čipový gigant tento rok vykáže “zmysluplnejšie” zisky.

TSMC v súčasnosti vyrába 3nm čipy a plánuje začať masovú výrobu 2nm čipov v roku 2025. Pojem „nanometer“ v čipoch označuje veľkosť jednotlivých tranzistorov. Čipy s menšou veľkosťou nanometrov sú zvyčajne výkonnejšie a efektívnejšie, pretože na jeden čip je možné umiestniť viac tranzistorov.

SMIC

Tieto preteky v oblasti AI by sa, samozrejme, nemohli uskutočniť bez Číny, druhej najväčšej ekonomiky na svete. Odborníci tvrdia, že Čína napriek americkým sankciám vyrába pokročilé čipy, no v tejto oblasti stále čelí vážnym prekážkam.

Dnes je najväčším čínskym výrobcom čipov spoločnosť Semiconductor Manufacturing International Co. (SMIC). Je to práve táto spoločnosť, ktorá v posledných mesiacoch vyrábala pokročilé čipy, ignorujúc americké sankcie, ktorých cieľom je spomaliť pokrok Pekingu. A bol to čip vyrobený miestnym technologickým gigantom Huawei, ktorý je pod americkými sankciami, ktorý bol použitý na vytvorenie Mate 60, smartfónu s pripojením 5G. V tejto súvislosti začiatkom februára médiá informovali, že SMIC spúšťa nové linky na výrobu 5nm čipov pre Huawei.

Takéto pokroky boli umožnené napriek tomu, že spoločnosť SMIC bola v roku 2020 zaradená na čiernu listinu amerického obchodu s názvom Zoznam entít, čím sa odrezala od kľúčových zahraničných technológií, ktoré by jej umožnili vyrábať pokročilejšie čipy. Podľa odborníkov teraz SMIC s najväčšou pravdepodobnosťou používa staré nástroje amerického a holandského pôvodu na vytvorenie pokročilejších čipov. Z tohto dôvodu sa výroba čipov SMIC stáva drahšou a spoločnosť za ne účtuje o 40-50% viac ako taiwanský TSMC.

Rapidus

Japonsko sa tiež pozerá do budúcnosti. Krajina v priebehu nasledujúcich piatich rokov vyčlení 300 miliónov dolárov na výskum a vývoj pokročilých technológií výroby čipov. Na tento účel bolo zriadené špecializované centrum LSTC. Táto organizácia je už rok stará. Zaoberá sa výskumom v oblastiach, ako sú nanotechnológia a AI, a podporuje aj výrobu čipov v štátnej korporácii Rapidus Corp. Jednou z kľúčových úloh, ktoré si táto spoločnosť stanovila, je do roku 2027 v Japonsku zriadiť výrobu 2-nanometrových čipov.

LSTC zase sleduje ešte globálnejšie ciele. Jeho cieľom je vyvinúť know-how v oblasti výroby čipov – 1,4-nanometrový čip do roku 2028. Organizácia ho plánuje zdieľať so spoločnosťou Rapidus.

Podľa japonského ministra hospodárstva Kena Saita by realizácia takéhoto rozsiahleho projektu mala z dlhodobého hľadiska výrazne zvýšiť globálnu konkurencieschopnosť japonského polovodičového priemyslu.

ASML

Európa má tiež svojho lídra medzi spoločnosťami, ktoré zápasia na trhu s čipmi. Toto je holandský ASML, ktorý vytvára zariadenia na výrobu čipov. Spoločnosť sa už stala miláčikom investorov, pretože sa jej podarilo zosadiť z trónu takého silného konkurenta ako Applied Materials zo Spojených štátov, ktorý desaťročia nosil “korunu nástroja”.

Aké je tajomstvo úspechu “európskeho”? Po prvé, spoločnosť vygenerovala príjmy z 53 nízkoenergetických nástrojov Twinscan NXE EUV (nárast zo 40 v roku 2022), z ktorých každý mal hodnotu približne 183 miliónov dolárov. Okrem toho spoločnosť dosiahla príjmy za 125 prístrojov hlbokej ultrafialovej litografie (nárast z 81 v predchádzajúcom roku). A nedávno ASML predviedol svoj najnovší stroj na výrobu čipov, zariadenie za 380 miliónov dolárov, ktoré váži až dva Airbusy A320. Podľa vedúcich pracovníkov spoločnosti sa systém ukáže ako nevyhnutný pre AI, pretože nový stroj dokáže tlačiť linky na polovodiče s hrúbkou 8 nanometrov, čo je 1,7-krát menej ako predchádzajúca generácia. A čím tenšie sú linky, tým viac tranzistorov je možné umiestniť na čip a tým vyššia je rýchlosť spracovania a kapacita pamäte.

Pôsobivé sú aj finančné výsledky za rok 2023. Tržby dosiahli 27,6 miliardy eur, z toho 7,2 miliardy eur vo štvrtom štvrťroku. ASML predstavil aj ďalšie ukazovatele: čistý zisk vo štvrtom štvrťroku vzrástol o 9% na 2 miliardy eur, na konci roka – na 7,8 miliardy, hrubá marža sa na konci štvrťroka zvýšila o 51,4% a na konci roka o 51,3%.