UBS zaplatí v USA pokutu 1,44 miliardy USD v prípade hypotekárnych záložných listov

WASHINGTON – Ministerstvo spravodlivosti USA uložilo švajčiarskej banke UBS Group AG pokutu vo výške 1,44 miliardy USD.

Je to v rámci urovnania obvinení z nezrovnalostí pri sekuritizácii a predaji cenných papierov krytých hypotékami v období pred globálnou finančnou krízou v rokoch 2008 – 2009.

Americká vláda obvinila švajčiarsku banku z podvodu na investoroch pri predaji 40 emisií hypotekárnych dlhopisov v rokoch 2006 a 2007, píše MarketWatch.

“UBS úmyselne poskytla kupujúcim týchto cenných papierov nepravdivé a zavádzajúce vyhlásenia týkajúce sa vlastností hypoték, ktorými boli zabezpečené,” uvádza sa v žalobe ministerstva spravodlivosti.

Predstavitelia UBS uviedli, že suma pokuty už bola odložená na účty banky. Podľa podmienok dohody budú obvinenia voči banke stiahnuté bez toho, aby sa banka musela priznať k vine.

Podľa ministerstva spravodlivosti sa UBS stala poslednou svetovou bankou, ktorá v tomto prípade urovnala nároky amerických orgánov. Celkovo úrady uložili pokuty takmer 20 bankám vrátane JPMorgan Chase & Co, Bank of America Corp, Wells Fargo, Goldman Sachs Group, Morgan Stanley a Citigroup Inc v celkovej výške 36 mld.

Akcie UBS v utorok počas obchodovania v Zürichu klesli o 0,2 %.