Twitter rozhasil vnímanie a sústredenie ľudí

Len pred desiatimi rokmi si ľudia komunikovali prostredníctvom blogových správ, korešpondencie na fórach, e-mailových reťazcov. Čítate niekoho posolstvo, rozumiete, odpovedáte.

To všetko bolo digitále, samozrejme, ale v tom zmysle to bolo veľmi podobné poštovým službám v priemyselnom veku. Nebolo to toľko vyhlásení a často boli príliš dlhé. Píše o tom Clife Thompson na potráli Wired Business.

Potom sa objavil Twitter a vyzval každého, aby napísal mikroskopické, ale neustále správy. Samotné aktualizácie tých, na ktoré sme sa prihlásili, sa často zdajú byť nezmyselné – ale to je ten bod, píše wired.com. Ide o zhromaždenie týchto správ. Ak sledujete niekoho aktualizácie týždne, mesiace, roky – všetko viete o tejto osobe. Je to ako počúvať jeho vnútorný monológ celý deň.

Čoskoro iní nasledovali cestu prostredníctvom mikrobloguTwitter. Aktualizácia stavu vo Facebooku sa stala veľmi populárnou inováciou. Potom sa objavil Instagram a stal sa neustálym prúdom aktualizácií fotografií.

Hashtag sa narodil a hromadil ešte väčšiu pozornosť. Naše zameranie sa posunulo od priateľov k celému svetu: Aktualizujeme novinový informačný kanál v očakávaní nových neočakávaných správ, správ, udalostí, ktoré zachytia pozornosť krajiny alebo planéty. Andy Warhol, ktorý kedysi ponúkol 15 minút sloávy, sa zmenili na 15 sekúnd.

To je samozrejme problém stavového sveta: premenili nás na chvíľu na väzňov. Na novinky reagujeme, ale v ďalšom okamihu čítame niečo iné. Ako predpovedal kanadský mediálny teoretik Harold Innis (Harold Innis), rovesník  Marshalla McLuhana, moderné médiá nás vedú k tomu, že sa nemôžeme sústrediť na nič iné ako to, čo sa práve deje.

V tomto zmysle je Donald Trump naozaj lídrom súčasnej doby, píše wired.com: je dokonale zvládnutá technológia nepríjemných tweets, ktoré okamžite zachytia pozornosť celého sveta.

Otázkou je, čo sa bude diať ďalej? Pravdepodobne sa umelecká inteligencia pokúsi vyriešiť tento problém. Spoločnosť Facebook už sľúbila, že napraví algoritmus spravodajstva, aby nám ukázal menej škandalóznych nezmyslov a dôležitejších správ. To môže fungovať, ale je to nepravdepodobné z dôvodu ekonomických úvah: sociálne siete sú teraz prosperujúce a zarábajú dobré peniaze a nemá zmysel, aby menili mechanizmy na čerpanie pozornosti.

Pokiaľ ide o budúcnosť, videa v  nejakej novej službe, ktorá môže vytvoriť novú formu aktualizácií, sa môžu neočakávane prejaviť  zmeny a zároveň musí byť tak príťažlivé, že sa súčasne potačí vedúce postavenie Twitter, Facebook a Instragram.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.