Trhy sa radujú z ukončenia obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínskou ľudovou republikou

PEKING / NEW YORK – Futures index S&P 500 vzrástol o 3 %. 

Podľa dohody dosiahnutej cez víkend v Ženeve USA znížia clá na čínsky tovar zo 145 % na 30 %, zatiaľ čo Čína zníži clá na dovoz z USA zo 125 % na 10 %.

V rámci výrazného uvoľnenia obchodného napätia medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta sa Spojené štáty a Čína dohodli na znížení ciel na 90 dní. Podľa dohody dosiahnutej cez víkend v Ženeve USA znížia clá na čínsky tovar zo 145 % na 30 %, zatiaľ čo Čína zníži clá na dovoz z USA zo 125 % na 10 %. Globálne akciové trhy reagovali pozitívne, pričom futures kontrakty na index S&P 500 vzrástli o 2,8 %. Americký dolár vzrástol o 0,7 percenta voči košu konkurenčných mien, zatiaľ čo zlato, tradične považované za bezpečné aktívum, kleslo o 2,3 percenta. „Chceme vyvážený obchod a myslím si, že to chcú obe strany,“ povedal v pondelok na brífingu v Ženeve minister financií USA Scott Bessent. “Ani jedna strana nechce prerušiť vzťahy.” Čína vydala spoločné vyhlásenie so Spojenými štátmi. „Veríme, že pokračujúce konzultácie pomôžu vyriešiť problémy v hospodárskej a obchodnej oblasti,“ uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo obchodu.

 

Od začiatku apríla vedú Spojené štáty a Čína obchodnú vojnu, ktorá sa začala zavedením dodatočných ciel na čínsky dovoz zo strany Spojených štátov. To vyvolalo odvetné opatrenia zo strany Číny. Clá poškodili obchod medzi krajinami a Bessint minulý mesiac pripustil, že situácia sa stala neudržateľnou. Hoci je dohoda len prvým krokom k dlhodobej dohode, predstavuje prvý signál zmiernenia hospodárskeho napätia medzi týmito dvoma ekonomickými superveľmocami. Biely dom na rokovaniach v Ženeve zastupovali Bessint a americký obchodný zástupca Jamison Greer, zatiaľ čo čínsku delegáciu viedol čínsky vicepremiér Che Lifeng.

Pred začiatkom rokovaní Bessent varoval, že úroveň ciel medzi USA a Čínou sa v podstate rovná obchodnému embargu. Americkí obchodní lídri vrátane generálneho riaditeľa JPMorgan Jamieho Dimona v posledných týždňoch vyzvali Peking a Washington na rokovania, keďže sa ekonomické dôsledky patovej situácie zintenzívnili. Vedúci predstavitelia spoločností Walmart a Target na stretnutí s Trumpom varovali, že clá povedú k prázdnym regálom v ich obchodoch. Až donedávna však neexistovali žiadne náznaky, že by ktorákoľvek z krajín bola pripravená rokovať. Čínski predstavitelia obvinili americkú administratívu zo zastrašovania a sľúbili, že sa nevzdajú. Na rozdiel od čoraz nepriateľskejších komentárov, najmä z Číny, obe strany zdôraznili pred rokovaniami atmosféru spolupráce. USA tiež nevylúčili možnosť uzavretia dohody o zastavení dodávok prekurzorov fentanylu z Číny. „Čína aj Spojené štáty sa dohodli na konštruktívnej spolupráci v otázke fentanylu a existuje pozitívna cesta vpred,“ povedal Greer.

Čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že Čína a USA sa dohodli na „pokračovaní spolupráce v duchu vzájomnej otvorenosti, neustálej komunikácie, spolupráce a vzájomného rešpektu“. Bessent sa snažil obviniť Bidenovu administratívu zo zhoršenia vzťahov s Čínou po tom, čo USA oznámili zvýšenie ciel, a tvrdil, že to viedlo k zhoršeniu komunikačných kanálov. Hoci po pandémii Bidenovi predstavitelia obnovili rôzne výbory na prerokovanie obchodných otázok.

Reakcia trhu

Akciové trhy: Futures na indexy S&P 500 a Nasdaq vzrástli o 2,8 %, respektíve 3,6 %, hoci skorší rast bol 1,5 – 2 %. V Európe index STOXX 600 v ranom obchodovaní vzrástol o 1 %.

FOREX:
Dolár pokračoval v raste, zatiaľ čo euro kleslo o 0,8 % na 1,1164 USD, čo je o 0,2 % menej ako v predchádzajúci deň. Jen oslabil, čo vytlačilo dolár nahor o 1,1 % na 146,945 po predchádzajúcom náraste o 0,5 %.

DLHOPISY:

Výnos 10-ročných amerických štátnych dlhopisov vzrástol za deň o 6 bázických bodov na 4,435 %, čo predstavuje nárast o 5 bázických bodov po spoločnom vyhlásení.

Komentáre odborníkov:

KENNETH BRU, hlavný stratég pre devízové ​​a úrokové sadzby, Societe Generale, Londýn: „Došlo k deeskalácii medzi Čínou a USA, pričom clá na čínsky tovar klesli na 30 % a clá na americký tovar na 10 %. Je to jasný trhový signál v prospech rizikovejších aktív. Je to krok správnym smerom a pozitívny signál pre americké aktíva a americkú ekonomiku.“ „Dolár zaostáva za ostatnými trhmi v zotavovaní sa z aprílových miním. Akcie vzrástli na úrovne z 2. apríla, výnosy dlhopisov vzrástli na tieto úrovne a dolár v skutočnosti zaostáva za týmto pohybom. Teraz sú splnené podmienky pre hlbšiu korekciu a výraznejšie oživenie dolára, aby dobehol akcie a výnosy dlhopisov.“
ZHIWEI ZHANG, hlavný ekonóm, Pinpoint Asset Management, Hongkong: „Je to lepšie, ako som očakával. Myslel som si, že sadzby sa znížia na približne 50 %, ale je to oveľa menej. Je to samozrejme veľmi pozitívna správa pre obe ekonomiky aj pre globálnu ekonomiku a investorov to oveľa menej znepokojuje škodami, ktoré sa v krátkodobom horizonte spôsobia globálnym dodávateľským reťazcom.“ Musíme si však tiež uvedomiť, že ide len o dočasné zníženie ciel na tri mesiace. Takže toto je začiatok dlhého procesu. Môže trvať niekoľko mesiacov, kým obe strany dosiahnu rozhodnutie alebo konečnú obchodnú dohodu, ale toto je veľmi dobrý východiskový bod.“
ARNE PETIMEZAS, riaditeľ výskumu, AFS Group, Amsterdam: „Prudký obrat USA v otázke ciel v pondelok ráno bol veľkým prekvapením. Zdá sa, že clá na Čínu klesnú na zvládnuteľnú úroveň, aj keď len dočasne. Trhy by na to mali reagovať rastom. Ako môže Trump presvedčivo zvýšiť clá po skončení 90-dňovej pauzy? Znížil clá rýchlejšie, ako ktokoľvek očakával, a 2. apríl bude čoskoro zabudnutý. Okrem toho vám povedal, aby ste si pokles kúpili.“
WILLIAM XIN, predseda predstavenstva spoločnosti Spring Mountain Pujiang Investment Management, Šanghaj: „Výsledok prekonal očakávania trhu. Predtým existovala len nádej, že strany by mohli začať rokovania, a trh bol veľmi krehký. Teraz je väčšia dôvera. Čínske akcie aj juan budú nejaký čas rásť.“ „Toto oživenie prichádza v čase, keď sa mnohí inštitucionálni investori s veľkým množstvom hotovosti snažia zvýšiť svoje investície do akcií,“ povedala Karen Georgesová, manažérka akciových fondov v spoločnosti Ecofi.

(Pripravené  na základe materiálov z The Financial Times, Thomson Reuters a Bloomberg)