Trhy sa radujú z ukončenia obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínskou ľudovou republikou
PEKING / NEW YORK – Futures index S&P 500 vzrástol o 3 %.
Podľa dohody dosiahnutej cez víkend v Ženeve USA znížia clá na čínsky tovar zo 145 % na 30 %, zatiaľ čo Čína zníži clá na dovoz z USA zo 125 % na 10 %.
V rámci výrazného uvoľnenia obchodného napätia medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta sa Spojené štáty a Čína dohodli na znížení ciel na 90 dní. Podľa dohody dosiahnutej cez víkend v Ženeve USA znížia clá na čínsky tovar zo 145 % na 30 %, zatiaľ čo Čína zníži clá na dovoz z USA zo 125 % na 10 %. Globálne akciové trhy reagovali pozitívne, pričom futures kontrakty na index S&P 500 vzrástli o 2,8 %. Americký dolár vzrástol o 0,7 percenta voči košu konkurenčných mien, zatiaľ čo zlato, tradične považované za bezpečné aktívum, kleslo o 2,3 percenta. „Chceme vyvážený obchod a myslím si, že to chcú obe strany,“ povedal v pondelok na brífingu v Ženeve minister financií USA Scott Bessent. “Ani jedna strana nechce prerušiť vzťahy.” Čína vydala spoločné vyhlásenie so Spojenými štátmi. „Veríme, že pokračujúce konzultácie pomôžu vyriešiť problémy v hospodárskej a obchodnej oblasti,“ uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo obchodu.
Od začiatku apríla vedú Spojené štáty a Čína obchodnú vojnu, ktorá sa začala zavedením dodatočných ciel na čínsky dovoz zo strany Spojených štátov. To vyvolalo odvetné opatrenia zo strany Číny. Clá poškodili obchod medzi krajinami a Bessint minulý mesiac pripustil, že situácia sa stala neudržateľnou. Hoci je dohoda len prvým krokom k dlhodobej dohode, predstavuje prvý signál zmiernenia hospodárskeho napätia medzi týmito dvoma ekonomickými superveľmocami. Biely dom na rokovaniach v Ženeve zastupovali Bessint a americký obchodný zástupca Jamison Greer, zatiaľ čo čínsku delegáciu viedol čínsky vicepremiér Che Lifeng.
Pred začiatkom rokovaní Bessent varoval, že úroveň ciel medzi USA a Čínou sa v podstate rovná obchodnému embargu. Americkí obchodní lídri vrátane generálneho riaditeľa JPMorgan Jamieho Dimona v posledných týždňoch vyzvali Peking a Washington na rokovania, keďže sa ekonomické dôsledky patovej situácie zintenzívnili. Vedúci predstavitelia spoločností Walmart a Target na stretnutí s Trumpom varovali, že clá povedú k prázdnym regálom v ich obchodoch. Až donedávna však neexistovali žiadne náznaky, že by ktorákoľvek z krajín bola pripravená rokovať. Čínski predstavitelia obvinili americkú administratívu zo zastrašovania a sľúbili, že sa nevzdajú. Na rozdiel od čoraz nepriateľskejších komentárov, najmä z Číny, obe strany zdôraznili pred rokovaniami atmosféru spolupráce. USA tiež nevylúčili možnosť uzavretia dohody o zastavení dodávok prekurzorov fentanylu z Číny. „Čína aj Spojené štáty sa dohodli na konštruktívnej spolupráci v otázke fentanylu a existuje pozitívna cesta vpred,“ povedal Greer.
Čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že Čína a USA sa dohodli na „pokračovaní spolupráce v duchu vzájomnej otvorenosti, neustálej komunikácie, spolupráce a vzájomného rešpektu“. Bessent sa snažil obviniť Bidenovu administratívu zo zhoršenia vzťahov s Čínou po tom, čo USA oznámili zvýšenie ciel, a tvrdil, že to viedlo k zhoršeniu komunikačných kanálov. Hoci po pandémii Bidenovi predstavitelia obnovili rôzne výbory na prerokovanie obchodných otázok.
Reakcia trhu
Akciové trhy: Futures na indexy S&P 500 a Nasdaq vzrástli o 2,8 %, respektíve 3,6 %, hoci skorší rast bol 1,5 – 2 %. V Európe index STOXX 600 v ranom obchodovaní vzrástol o 1 %.
DLHOPISY:
Komentáre odborníkov:

(Pripravené na základe materiálov z The Financial Times, Thomson Reuters a Bloomberg)
