Trhový chaos utíchol. Tu je to, čo sa stalo – a prečo by mohol nastať na burzách ešte väčší chaos

Akcie, kryptomeny a ďalšie aktíva boli v posledných dňoch vystavené otrasom na trhu. Obavy z recesie, japonský jen, hodnotenia a ďalší krok Fedu spôsobili chaos.
Akciové trhy v posledných dňoch otriasli čerstvými obavami z recesie, malými ziskami spoločností a zahraničnou menovou politikou. Zdá sa, že investori sa spamätali, no odborníci varujú, že chaos sa ešte neskončil.

Čo sa stalo?

Index S&P 500 klesol o 8 % zo svojho maxima zo 16. júla a v stredajšom uzávierke bol pod 5 200. Nasdaq Composite Index klesol za rovnaké obdobie o 13 %, zatiaľ čo Bitcoin a Ethereum klesli od konca júla o 16 % a 31 % a sú späť na svoje februárové minimá.

Akcie spoločnosti Nvidia, výrobcu čipov, ktorý sa stal hlavnou hviezdou vo svete umelej inteligencie, klesli o 30 % z intradenného maxima 141 USD z 20. júna na 99 USD v stredu. Výpredaj znížil trhovú hodnotu spoločnosti z viac ako 3,2 bilióna dolárov na menej ako 2,5 bilióna dolárov.

Pokles trhu je spôsobený niekoľkými faktormi, ktoré spolu vystrašujú investorov:

1. Piatková správa o zamestnanosti ukázala, že ekonomika USA vytvorila menej pracovných miest, ako sa očakávalo, pričom miera nezamestnanosti vzrástla na 4,3 %, čo je najvyššia úroveň od októbra 2021. Táto správa vyvolala na Wall Street obavy, že ekonomický rast sa spomaľuje a zisky spoločností môžu utrpieť.

2. Dňa 31. júla Bank of Japan oznámila, že zvýši svoju referenčnú úrokovú sadzbu v snahe zastaviť infláciu a posilniť menu, a očakáva ďalšie sprísňovanie menovej politiky. Oznámenie zasiahlo japonské akcie a spustilo výpredaj na globálnych trhoch, pretože investori sa ponáhľali so spustením „carry trades“ zameraných na lacné pôžičky v Japonsku a investovanie do aktív s vyšším výnosom v zámorí. V stredu centrálna banka cúvla s tým, že zatiaľ sadzby nezvýši.

3. Kombinácia extrémne nízkych úrokových sadzieb v USA od finančnej krízy a historických úrovní vládnych výdavkov počas pandémie a po nej poslala ceny akcií, nehnuteľností, kryptomien a iných rizikových aktív na rekordné maximá. Od začiatku roka 2022 však Federálny rezervný systém zvýšil sadzby z takmer nuly na viac ako 5 %, čím zvýšil relatívnu atraktívnosť bezpečných aktív, ako sú sporiace účty a vládne dlhopisy, a pre spoločnosti je drahšie požičiavať si peniaze na podporu rastu. Fed zdržuje znižovanie sadzieb, keďže inflácia zostáva výrazne nad svojím 2-percentným cieľom, čo zaťažuje ekonomiku.

4. Medzi ďalšie faktory patrí skepsa investorov ohľadom obrovských súm investovaných do umelej inteligencie, pričom návratnosť je v súčasnosti minimálna; obavy o zdravie Big Tech po tom, čo zisky Tesly v minulom štvrťroku klesli takmer na polovicu a vlastník Google Alphabet oznámil spomalenie rastu reklamy; a cez víkend Berkshire Hathaway z Warrena Buffetta povedal, že minulý štvrťrok znížil svoj obrovský podiel v Apple.

Viac bolesti?

Americké akcie vo štvrtok rástli, čo je znakom upokojenia nervov na Wall Street. Niektorí odborníci však varujú, že pred nami môžu byť ďalšie problémy.

„Vyzerá to, že akciový trh sa konečne začína napravovať,“ znie jeden z titulkov v najnovšom výskume od Paula Dietricha, hlavného investičného stratéga spoločnosti B. Riley Wealth Portfolio Advisers. “Masívny výpredaj” akcií pripisuje “strachom z hroziacej recesie v USA” spôsobených zhoršujúcimi sa ekonomickými údajmi a varuje, že index S&P 500 by mohol skončiť prepadom o 40 % z nedávnych maxím.

Peter Oppenheimer z Goldman Sachs tento týždeň pre CNBC povedal, že na trhoch stále panuje úzkosť, ktorá by mohla viesť k ďalšej volatilite.

“Zdá sa mi, že táto korekcia, hoci sa stabilizuje, ešte nie je ukončená,” povedal hlavný globálny akciový stratég banky. “V krátkodobom horizonte uvidíme viac turbulencií, keď sa investori začnú kalibrovať a znovu získavať dôveru v smerovanie úrokových sadzieb a ekonomiky.”

Mnohí investori dúfajú, že pokles trhu a rastúce známky ekonomickej slabosti prinútia Fed znížiť sadzby, čo zvýši ceny aktív. Ale skúsený ekonóm David Rosenberg varoval investorov, aby si nevydýchli, ak sa tak stane.

Prezident Rosenberg Research poznamenal, že potom, čo sa Fed pustil do cyklov znižovania sadzieb v januári 2001 a septembri 2007, v oboch prípadoch nastali v priebehu niekoľkých mesiacov recesie. V oboch prípadoch klesol S&P 500 o 40 % a 50 % v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

Teraz už viete, odkiaľ pochádza výraz ‚rallye porazených‘,“ povedal Rosenberg.

Poznamenal tiež, že ekonómovia JPMorgan nedávno zvýšili svoj odhad pravdepodobnosti recesie v tomto roku z 25 % na 35 % a ekonómovia z Goldmanu teraz odhadujú pravdepodobnosť recesie v budúcom roku na 25 %, čo je nárast z 15 %.

“Málo tried aktív čo i len vzdialene zodpovedá týmto kurzom,” varoval Rosenberg.

Komentáre týchto expertov naznačujú, že investori by sa mali pripraviť na ďalšie otrasy na trhu a potenciálne významný pokles s blížiacou sa recesiou, aj keď sa Fed snaží situáciu zachrániť.

Pozitívne znamenie

Iných guruov to až tak neznepokojuje. V nedávnej poznámke Tom Lee z Fundstratu poukázal na prudký pokles „ukazovateľa strachu“ na Wall Street ako na povzbudzujúci faktor. “Pokles VIX zo 66 na 27 je pozitívnym znakom a ďalším znakom toho, že ide o “strach z rastu” a to najhoršie je pravdepodobne za nami.”

Nikto nevie s istotou, kam sa trhy budú uberať ďalej, pretože Wall Street je rozdelená v názore, či je americká ekonomika solídna alebo kolabujúca, či je boom umelej inteligencie bublinou a či Fed v najbližších týždňoch začne znižovať sadzby – a ak ukážu sa príliš nízko, bude už neskoro.

Ale obchodovanie v posledných dňoch ukazuje, že aj, a možno najmä, najdrahšie aktíva môžu prudko klesnúť, keď nervózni investori dostanú zlé správy. Ak majú medvede pravdu, mohlo by toho byť viac.