Tretie kolo rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou hodnotia obe strany mierne odlišne

BIELOVEŽSKÝ PRALES  – Poradca vedúceho kancelárie prezidenta Ukrajiny Mychajlo Podoljak uviedol, že tretie kolo rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou sa skončilo, došlo k určitému pozitívnemu vývoju v zlepšovaní logistiky humanitárnych koridorov.

Rokovania boli v bieloruskej časti Bielovežského pralesa, najväčšieho lesa v Európe. Jedna časť pralesa sa nachádza v Poľsku. Finančné noviny využili informácie o rokovaniach z ukrajinskej agentúry Interfax. Rokovania boli na niekdajšej sovietskej vládnej poľovníckej chate Viskuli. Tam sa podpísala dohoda o rozpade ZSSR.

Podľa ruskej agentúry TASS  ruská strana nie  je spokojná s výsledkom rokovaní.

Asistent prezidenta Ruskej federácie Vladimir Medinskij, ktorý vedie ruskú delegáciu, uviedol, že „očakávania z rokovaní sa nenaplnili“ a poradca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Michail Podoljak priznal, že „neexistujú žiadne výsledky“. ktoré situáciu ešte výrazne zlepšujú.”

“Tretie kolo rokovaní sa skončilo. V zlepšovaní logistiky humanitárnych koridorov došlo k určitému pozitívnemu vývoju… Pokračovali intenzívne konzultácie o základnom politickom bloku dohody spolu s prímerím a bezpečnostnými zárukami,” napísal na svojom Twitter v pondelok večer pán Mychaljlo Podoljak.

Obe strany zároveň vyjadrili pripravenosť pokračovať v rokovaniach a zaznamenali pozitívny vývoj v téme humanitárnych koridorov, ktoré sa v pondelok nepodarilo spustiť.

Humanitárne koridory

Rusko dúfa, že humanitárne koridory na evakuáciu civilistov z bojových oblastí, o ktorých sa hovorilo minulý piatok, začnú fungovať v utorok, povedal Medinskij novinárom. Zástupcovia Kyjeva o tom podľa neho ubezpečili ruských delegátov, ktorí “otázku položili naprázdno”.

Prezidentov asistent zároveň spája problémy s otváraním humanitárnych koridorov s tým, že ukrajinská armáda na mieste neplní príkazy velenia a úradov.

Podoljak vo videu na Twitteri uviedol, že strany sa dohodli na niektorých zmenách v logistike, ktoré umožnia efektívnejšiu pomoc civilistom, podrobnosti však nezverejnili.

V pondelok ráno ruská armáda otvorila koridory pre východy z Kyjeva, Charkova, Sumy a Mariupolu, ale odchod civilistov bol narušený. Podpredsedníčka ukrajinskej vlády Irina Vereshchuk označila moskvou navrhovanú možnosť za “neprijateľnú”.

Politické vyrovnanie

Zástupcovia Moskvy vzali so sebou do Belovežskeho pralesa “konkrétne dohody, projekty a návrhy” v nádeji, že podpíšu “aspoň protokol” o niektorých bodoch, ktoré už boli v zásade dohodnuté, povedal Medinsky. Ukrajinská delegácia si však podľa neho vzala tieto dokumenty „na štúdium domov“.

Konzultácie “o základnom politickom bloku urovnania spolu s prímerím a bezpečnostnými zárukami” budú podľa pána Podoljaka pokračovať dovtedy, kým nebudú žiadne výrazné výsledky.

Ruské návrhy, ako povedal šéf Výboru Štátnej dumy pre medzinárodné záležitosti pán Leonid Sluckij, obsahovali „obaja politické aspekty, otázky denacifikácie a otázky ruského jazyka a, samozrejme, všetko, čo sa týkalo neutrálneho postavenia, demilitarizácie. ” Zdôraznil, že postoj Moskvy k týmto témam “nie je akýmsi základom pre ďalšie konzultácie, <…> ale absolútne neotrasiteľnou základňou.”

Už skôr šéf parlamentnej frakcie vládnej strany Sluha ľudu na Ukrajine pán David Arakhamia, ktorý sa tiež zúčastňuje rokovaní, povedal, že Moskva a Kyjev môžu dosiahnuť kompromis takmer vo všetkých otázkach, s výnimkou štatútu Krym a republiky Donbass. Ich uznanie je podľa neho “neprijateľné pre ukrajinskú spoločnosť”.

Moskva zároveň opakovane zdôraznila, že požaduje uznanie nezávislosti Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a ruskej suverenity nad Krymom a Sevastopolom. Najmä to, spolu s požiadavkou zakotviť v ústave odmietnutie cieľa „vstúpiť do akéhokoľvek bloku“, uviedol v pondelok v rozhovore pre agentúru Reuters tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov.

Беловежская пуща / Bielovežský prales. Bieloruská skupina Pesňary /Pesničkári).