„Toto je éra Trumpa”: čo píšu západné médiá o výsledku prezidentských volieb v Spojených štátoch
V prezidentských voľbách v USA zvíťazil Donald Trump suverénnejšie ako v roku 2016 a nielenže získal potrebný počet hlasov voliteľov, ale po prvýkrát získal aj väčšinu hlasov voličov.
V roku 2016 sa liberálni a konzervatívni kritici prikláňali k názoru, že jeho víťazstvo je náhoda alebo chyba v systéme, ktorá súvisí s ruskými hackermi, falošnými správami alebo dezinformáciami.
Do roku 2024 však bolo jasné, že desiatky miliónov Američanov sa vedome a informovane rozhodli pre Trumpa, a to napriek jeho kriminálnemu záznamu, dvom impeachmentom a množstvu škandálov. Dnes večer politickí analytici a publicisti triedili, čo to vypovedá o americkej politike a stave krajiny.
J. D. Vance, novozvolený viceprezident Spojených štátov, označil víťazstvo svojho staršieho kandidáta za „najväčší politický comeback v dejinách“. Toto tvrdenie nie je príliš vzdialené od reality: pred štyrmi rokmi Trump odmietol priznať porážku vo voľbách, čím vyprovokoval svojich priaznivcov k útoku na Kapitol.
Potom boli jeho stránky na sociálnych sieťach zablokované, bol druhýkrát odvolaný z funkcie, Republikánska strana sa od neho odvrátila a dokonca aj jeho vlastná dcéra Ivanka sa od neho dištancovala. V nasledujúcich rokoch sa bývalý prezident stal predmetom niekoľkých trestných konaní, pričom v jednom z nich – o tajnej platbe pornohviezde Stormy Daniels – ho sudca uznal vinným z trestného činu.
Návrat do Bieleho domu po tom všetkom znamená, že ťažisko americkej politiky sa presunulo doprava, píše konzervatívny autor Zohrab Ahmari v časopise New Statesman.
„Trumpismus môžeme pokojne nazvať érou v americkej politike, v duchu toho, ako uvažujeme o Reaganovej ére. Inými slovami, pravicový populizmus je dlhodobým trendom v americkej politike; vláda Joea Bidena bola len intermezzom,“ hovorí Ahmari.
Autor však hneď poznamenáva, že napriek negatívnym hodnoteniam Bidenov odkaz zahŕňa populárne opatrenia, ktoré by demokratická kandidátka Kamala Harrisová mohla využiť vo svojej kampani. Patria k nim investície na podporu priemyslu a rozvoja vidieka, zavedenie ciel na lacný čínsky tovar na ochranu amerických pracovníkov a krížová výprava proti monopolom, ktorú viedla Bidenova nominantka na post šéfky Federálnej obchodnej komisie Lena Khanová (2021).
Namiesto toho, píše konzervatívny autor, sa Harris sústredil na varovania pred hrozbou pre demokraciu, ktorú Trump údajne predstavuje – argument, ktorý podľa publicistu môže pohnúť len mienkotvornými oddeleniami New York Times a časopisu Atlantic.
Názorová rubrika hlavného newyorského denníka v článku varuje pred hrozbou, ktorú Trump predstavuje pre americkú republiku. Obviňuje novozvoleného prezidenta z vytvárania kultu osobnosti a nerešpektovania právneho štátu a hodnôt, noriem a tradícií demokracie. Autori vyzývajú budúcich členov jeho administratívy, členov Kongresu, priaznivcov a odporcov prezidenta, aby sa uistili, že 47. prezident USA sa nestane autoritárskym vládcom.
„Zvolenie pána Trumpa predstavuje vážnu hrozbu pre republiku, ale nie je to on, kto bude rozhodovať o osude americkej demokracie v nasledujúcich rokoch. Toto rozhodnutie zostáva v rukách amerického ľudu. A bude sa na ňom pracovať počas nasledujúcich štyroch rokov,“ napísali publicisti New York Times.
V článku denníka Washington Post obviňujú novozvoleného bývalého prezidenta zo šírenia xenofóbie, mizogýnie, rasizmu, krutosti, temnoty a nenávisti – a jeho víťazstvo pripisujú tomu, že túto platformu podporuje dostatok Američanov.
George F. Will, publicista tých istých novín, sa však domnieva, že odpovede netreba hľadať v degradácii republikánov, ale v činnosti Demokratickej strany, ktorá si sama strieľa do nohy. Pripomína, že Harrisová sa stala prezidentskou kandidátkou bez akejkoľvek vnútornej konkurencie, a domnieva sa, že aj jej krátka kampaň sa ukázala ako príliš dlhá na jej talent.
„Každý demokratický kandidát, ktorý by sa vedel vyjadrovať minimálne zrozumiteľne, by vyzeral víťazne oproti Trumpovej rétorike, v ktorej jedna digresia nasleduje druhú. Namiesto toho sa Harrisová stratila vo vlastných syntaktických bludiskách,“ sarkasticky poznamenáva Will.
V článku uverejnenom v britskom časopise Spectator politológ Daniel McCarthy naznačuje, že jednou z hlavných chýb demokratov bolo spoliehanie sa na hlasy Hispáncov. Táto demografická skupina Stredoameričanov a Juhoameričanov tvorí približne 18 % populácie USA a desiatky miliónov voličov sa za ňu označujú.
Kedysi považovali demokrati ich hlasy za samozrejmosť – myslelo sa, že s rastúcou rasovou a etnickou rozmanitosťou krajiny sa voličská základňa Demokratickej strany bude len zväčšovať.
Pred minulými voľbami však prieskumy verejnej mienky ukazovali, že značná časť Latinoameričanov uprednostňuje Trumpa a nezastrašila ich ani jeho tvrdá rétorika o nelegálnych prisťahovalcoch. McCarthy píše, že republikáni sa už predtým pokúšali prilákať latinskoamerické hlasy, ale robili to tým najpovýšeneckejším a najneúprimnejším spôsobom. Trumpove sľuby zastaviť masovú migráciu a potlačiť kriminalitu, naopak, našli medzi nimi podporu, píše politológ.
Názorová rubrika denníka Wall Street Journal, ktorý tradične podporuje republikánov, radí Trumpovi, aby si nevyrovnával účty s oponentmi a nevenoval pozornosť vyjadreniam kritikov, čo je spôsob, ako rýchlo premrhať svoj novozískaný politický kapitál. Namiesto toho mu autori navrhujú, aby nasadil správny tón tým, že sľúbi, že nezačne trestné stíhanie Joea Bidena a omilostí jeho syna Huntera Bidena, ktorý sa nedávno priznal k daňovým únikom. A v oblasti domácej politiky navrhujú, aby sa zameral na vytvorenie podmienok pre hospodársky rast zrušením environmentálnych pravidiel a regulácií, ktoré zaviedol Biden, a rozšírením daňovej legislatívy, ktorú Kongres prijal v prvom roku jeho pôsobenia.
Komentátor Financial Times Edward Lewes si však myslí, že takéto výzvy sú naivné: „Naznačovať, že Trump nemyslel vážne to, čo povedal, keď sľúbil pomstu svojim nepriateľom, by bolo ľahkovážne.“
„Trump dostal mandát na to, aby pretvoril Ameriku tým najnepredstaviteľnejším a najrozvratnejším spôsobom. Po seizmických otrasoch, ktoré v Amerike nastali vo voľbách v roku 2024, už niet cesty späť,“ píše Lewes.
Britský novinár Tom McTague píše v časopise UnHerd o tom, ako by Trumpovo víťazstvo mohlo ovplyvniť európsku politiku. Upozorňuje, že v predchádzajúcich desaťročiach sa ľavicoví a ľavicovo-liberálni politici v Európe inšpirovali svojimi americkými kolegami. Teraz však strany v Británii a EÚ začínajú preberať myšlienky od amerických pravicových populistov na čele s Trumpom – napríklad EÚ dôsledne sprísňuje pravidlá migrácie a zavádza clá na ochranu európskych výrobcov.
Napriek rozsiahlym zmenám v európskej politike však Trumpovo víťazstvo znamená, že USA zostanú v centre pozornosti aj počas nasledujúcich štyroch rokov.
„Sme späť v Trumpovom svete a uvidíme, čo s ním urobí,“ píše McTague.