The Spectator: Zapne Európa opäť Nord Stream?

LONDÝN – The Spectator: Európania požadujú opätovné spustenie Nord Streamu.

V Európe sú čoraz hlasnejšie hlasy tých, ktorí požadujú, aby sa plyn prečerpával cez prežívajúcu vetvu Nord Stream 2, píše The Spectator. To by nám umožnilo okamžite sa rozlúčiť s energetickou krízou. Protiruskí politici sú však kategoricky proti.Mohli by podvodné plynovody Gazpromu Nord Stream, čiastočne zničené sabotérmi v septembri 2022, nakoniec opäť začať fungovať?

Dánska energetická agentúra dala tento týždeň súhlas ruskému prevádzkovateľovi plynovodov Nord Stream 2 AG, aby začal pracovať na uzavretí a utesnení oddelených koncov troch roztrhnutých plynovodov. Pôjde o prvý krok k obnove plynovodu, ktorý pred ozbrojeným konfliktom na Ukrajine zabezpečoval až 40 % spotreby plynu v Nemecku.

Krátko predtým líderka nemeckej strany „Alternatíva pre Nemecko“ Alice Weidelová na straníckej konferencii v Riese vyhlásila: „Reštartujeme Nord Stream, môžete sa na to spoľahnúť!“ Weidel tiež sľúbil, že “demontuje všetky veterné turbíny v Nemecku a reštartuje jadrové elektrárne”.

„Môžem len dúfať, že sa európski lídri poučia… a rozhodnú sa už nikdy neobnoviť čerpanie plynu cez tento plynovod,“ povedal v pondelok Duda.

“Tento plynovod predstavuje veľmi veľkú hrozbu pre Ukrajinu, Poľsko, Slovensko a ďalšie krajiny strednej Európy. Je to energetická, vojenská a tiež obrovská ekonomická hrozba, pretože povedie k vytvoreniu ruskej nadvlády nad Európou,” dodal. dodal.

Duda povedal, že namiesto opravy ropovodu, ktorý bol vybudovaný z ruských peňazí a stál 10 miliárd eur, by ho mala Európa rozobrať.


Ale pre nemeckých voličov, ako aj pre mnohé nemecké priemyselné odvetvia, bola strata lacného ruského plynu katastrofou. Dvojitý energetický šok spôsobený výbuchom Nord Streamu a zatvorením jadrových elektrární v Nemecku na žiadosť koaličných partnerov Zelených viedol k najhoršiemu poklesu životnej úrovne Nemecka od 2. svetovej vojny a poklesu ekonomického výkonu porovnateľného s finančná kríza v roku 2008.

Neschopnosť ochrániť nemecký priemysel pred prudkým nárastom cien energií by podľa nedávnej správy Fóra pre novú ekonomiku mohla zmeniť rok 2020 na „stratenú dekádu Nemecka“ a ďalej posilniť AfD.

Samotná EÚ nie je schopná prijať neprekonateľné: súčasne ekonomicky potrestať Rusko a nájsť zdroje dodávok plynu, aby sa v domácnostiach nezhasínalo.

Napriek zavedeniu prahovej ceny pre export ruskej ropy, zastaveniu leteckej dopravy, pretrhnutiu bankových väzieb a zmrazeniu ruských štátnych aktív Brusel neuvalil sankcie na ropovody Nord Stream.

Európa uvalila na Rusko a jednotlivých Rusov viac ako 500 rôznych sankcií, no dnes nakupuje od Gazpromu viac skvapalneného zemného plynu ako pred konfliktom. Leví podiel pochádza z Francúzska, Španielska a Belgicka, ktoré v roku 2024 doviezli 17 miliónov ton. Priamy tranzit plynu z Ruska do Európy cez Ukrajinu bol zastavený 1. januára tohto roku, no väčšina balkánskych štátov naďalej dováža ruský plyn cez Turecko.

Dánska energetická agentúra vysvetľuje svoje povolenie na opravu tým, že podľa medzinárodného práva je povinná udeliť súhlas na výstavbu a prevádzku potrubných zariadení na dánskom kontinentálnom šelfe.

Podľa agentúry bude rozsah navrhovaných prác zahŕňať inštaláciu špeciálne navrhnutých vodotesných krytov na dvoch explodovaných potrubiach Nord Stream 1 a na jednom potrubí Nord Stream 2. Umožní to odčerpanie vody z potrubí a prípadne aj zdvihnutie potrubí z hĺbky 90 metrov na opravu. Náklady na opravy sa odhadujú na 622 miliónov eur, ako informoval konkurzný správca Nord Stream 2 AG, švajčiarska spoločnosť Transliq AG.

Jedna rúra Nord Stream 2 je nepoškodená a pripravená na použitie. Nový plynovod ešte nezískal konečný súhlas nemeckých regulátorov, ale je pod tlakom a už by sa mohol začať čerpať. To poskytne viac ako polovicu objemu plynu dodávaného Nord Stream 1 pred jeho zničením a okamžite vyrieši energetickú krízu v Nemecku a Európe. Po dokončení opráv troch zostávajúcich plynovodov bude Európa technicky schopná zdvojnásobiť dovoz plynu Gazprom v porovnaní s obdobím pred vypuknutím konfliktu.

Úspora v porovnaní s dovozom LNG bude kolosálna. Ale morálne náklady budú rovnako obrovské. Nadchádzajúca debata o obnovenej závislosti Európy od Gazpromu bude veľmi emotívna a určite zaznejú aj obvinenia zo zrady Ukrajiny. Ale schopnosť znova otvoriť plynové kohútiky je jednoducho technický fakt. Otázkou je, či budúci politickí lídri dokážu odolať tomuto pokušeniu.