Sviatok zosnulých má aj svoje podielové fondy
Sviatok Halloween, ktorý sa rýchlosťou vírusovej epidémie rozšíril za posledných desať rokov po celom svete, zatienil iné sviatky aj v konzervatívnom Japonsku.
Kto umiera
Skryté dôkazy
Odchýlky
V nedávnom výskume americkej firmy Savant Capital Management, ktorý sa týkal systematických odchýlok, pri hodnotení fungujúcich fondov a tom ako sa umelo zvyšujú ukazovatele aktívne riadených fondov, si autori kladú rétorickú otázku, na ktorú si aj sami odpovedajú. Kto trpí zverejnením deformovaných údajov o ziskovosti fondov? Všetci: správcovské spoločnosti zvyčajne porovnávajú svoj kapitál s priemernými ukazovateľmi určitej kategórie fondov. Investície vkladajú peniaze do aktívne spravovaného fondu na základe predpokladu, že manažéri určitej kategórie fondov sú schopní zabezpečiť rast investícií v určitej miere, pri ktorej sa neberú do úvahy ukazovatele likvidovaných fondov.
Keď investori vychádzajú z nepresných údajov o kategóriách fondov, predpokladajú, že môžu zabezpečiť väčší prírastok kapitálu, ako obyčajné indexové fondy bez aktívneho riadenia.
Autori výskumu prišli k záveru, že systematická odchýlka pri hodnotení činnosti existujúcich fondov za desať rokov v období 1995 – 2020, existuje v 41 z celkovo 42 nimi skúmaných kategórií fondov. Táto odchýlka má kumulatívny charakter a po čase začína mať oveľa väčšiu veľkosť. Okrem toho sa vytvára efekt systematického a značného nadhodnotenia výsledkov činnosti aktívne riadených fondov v porovnaní s indexovými fondmi.
Po určitom čase neveľká nepresnosť vo výpočtoch sa akumuluje. Podľa výsledkov výskumu, aktívne riadené fondy deviatich základných fondov podľa štýlu riadenia portfóliom, ktorých činnosť sleduje agentúra Morningstar, v skutočnosti prinášali menšie zisky ako indexové fondy.
Tým, že sa manažéri zbavovali samých neefektívnych fondov, správcovské spoločnosti dosiahli podstatné zväčšenie ročnej výnosnosti fondov. V priemere to bolo o 1,3 % viac za celé desaťročné obdobie. Na prvý pohľad sa zdá, že zväčšenie výnosov o 1,3 % ročne nie je až takou odchýlkou, pokiaľ tento efekt nezačneme počítať v rozmedziach desaťročia. Napríklad od roku 1995 do roku 2004 podľa výsledkov prieskumu, výnosnosť fondov v kategórii ‘mid blend’, pri ktorej sa do portfólia dostávajú rastové akcie, ale aj hodnotové akcie firiem zo stredne veľkou kapitalizáciou, bola o celých 72 % menšia ako je uvedené v databáze firmy Morningstar, ktorá systematicky sleduje podielové fondy.
Chybné hodnotenia
Záver, ku ktorému prišli výskumníci je veľmi jednoduchý. V podmienkach, keď je priemerná efektívnosť jedného, alebo druhého fondu nadhodnotená, investori prijímajú rozhodnutie o výbere fondu na základe chybných údajov. Ináč povedané, investorov jednoducho zavádzajú. Keď spoločnosti aktívne riadiace fondy, kupujú určité aktíva a majú z nich zisk, nezverejňujú detaily svojej činnosti, štatistické inštitúcie a hodnotiace agentúry poskytujú neúplné údaje o odvetví.
Súčasne však treba povedať, že agentúra Morningstar nesúhlasí so závermi štúdie, ktorú sponzorovala firma Savant Capital. Tvrdí, že niet absolútne žiadnych dôkazov, že systematická odchýlka prinútila investorov zriecť sa investícií do indexových fondov. Morningstar sa odvoláva na úspech indexových fondov Vanguard, avšak nepopiera existujúci problém a hovorí, že samotná existencia systemtickej odchýlky je predmetom diskusií analytikov v posledných niekoľko rokov.
O systémovej odchýlke pri činnosti fondov písal ešte v deväťdesiatych rokoch známy autor Burton Malkiel, ktorý sa preslávil knihou A Random Walk Down Wall Street (Náhodné potulky po Wall Street), na problém upozornil už v svojej štúdii Ghosts of Dead Funds May Haunt Results (Prízraky mŕtvych fondov môžu blúdiť v účtovných výkazoch) zverejnenom v Journal of Finance. V časopise Money sa objavil článok Jasona Zweiga The Truth of Zombie Funds (Pravda o zombie fondoch). Keď autori hodnotili činnosť fondov za tri posledné desaťročia, upozorňujú na tri základné momenty.
Veľký cintorín. Z 2071 investičných fondov, približne jedna tretina (752) bola zlikvidovaná v období od roku 1962 do roku 1995. Stačí vykopať zombie-fondy z ich hrobov a priemerné výnosy všetkých kategórií bude nižšia ako ukazovatele indexových fondov.
Veľké riziká. Ešte viac mŕtvol je medzi fondmi agresívneho rastu. Je ich v tom istom období 40 %, alebo v absolútnom vyjadrení 242 z 614. Stačí ich vybrať z rakvy a ročná výnosnosť fondov tohto typu klesne z 13,5 % na 11,6 %. To je len o 1 % viac ako výkonnosť indexu S&P 500 a trochu viac ako ponúkajú fondy s menej agresívnou stratégiou (10,4 %) s menej rizikovými nástrojmi.
Vysoké náklady. Prevádzkové náklady 725 fondov vampírov prevyšovali priemernú úroveň odvetvia o 33 % a posledných päť rokov pred pohrebom mali veľmi slabé výsledky. Za výkonnosťou fondov, ktoré prežili zaostávali o približne 20 %. Súčasne však treba povedať, že naivní investori zachovávali vernosť fondom, ktoré pomaly uvädali.
Dokonca samotní experti agentúry Morningstar keď analyzovali štatistické údaje, prišli k záveru, že historické údaje o efektívnosti fondov nemôžu poskytnúť celú informáciu, ktorú potrebuje. Je smutné priznávať, že čísla môžu skutočne môžu byť klamlivé. Nikdy netreba zabúdať o tom o tejto veľkej pravde, ak sa nechcete ukázať na jednom cintoríne s mŕtvymi fondmi.
Korekcia
Avšak skutočnosť býva niekedy smutnejšia. Bez ohľadu na veľké snahy a pokusy Burtona Malkiela a Jasona Zweiga, analytikov, ktorý zaplatila firma Savant Capital Managment a iných nespokojných odborníkov, ktorí sa snažia upozorňovať na problémy investorov, nič sa zatiaľ nemení: Bez ohľadu na klebety a strašné rozprávky v čase sviatku Heloween, najmä o temných stránkach priemyslu fondov, ktorými je veľmi pohodlné strašiť 95 miliónov amerických investorov. Sú však odkázaní žiť so systematickou odchýlkou a chybovosťou zverejňovaných údajov o činnosti podielových fondov. Večne… Alebo prinajmenej do toho času, pokiaľ Morningstar nebude korigovať svoje výpočty o údaje o mŕtvych fondoch, tým odstráni systematickú odchýlku. Dovtedy majú investori možnosť viac menej spoľahlivý spôsob ochrániť svoje peniaze od mŕtvych fondov. Je to jednoduché – prevedú svoje peniaze do indexových fondov. Len vtedy môžete s istotou vedieť, že vampíri, vlkodlaci a zombie vám nevysajú krv z investičného portfólia.