Suroviny: Jim Beeland Rogers vymyslel nový index

Jim Beeland Rogers je celosvetovo známy ako „cestujúci investor“.

Spolu s Georgeom Sorosom je spoluzakladateľom hedžového fondu Quantum Fund a tvorcom (v roku 1998) indexu Rogers International Commodities Index alebo RICI, ktorý odráža hodnotu koša komodít na medzinárodných komoditných trhoch. Právom je považovaný za guru investovania do komodít.

DAVOS/SWITZERLAND, 27JAN10 – George Soros, Chairman, Soros Fund Management, USA, captured during the session ‘Rebuilding Economics’ of the Annual Meeting 2010 of the World Economic Forum in Davos, Switzerland, January 27, 2010 at the Congress Centre.
Copyright by World Economic Forum
swiss-image.ch/Photo by Sebastian Derungs

Jeho skúsenosti sú zaujímavé najmä teraz, keď na pozadí rastúcej populácie planéty takzvané rozvojové ekonomiky začínajú dobiehať vyspelé krajiny a ich chuť po surovinách a potravinách tlačí nahor ceny týchto tovarov. Keďže ceny ropy a potravín neustále rastú, Rogers verí, že najlepšie investície sú do energie a poľnohospodárskych produktov.

V jednom z rozhovorov povedal, že „poľnohospodárstvo bude jedným z najpôsobivejších rastových sektorov v najbližších 10 až 15 rokoch“ a že „vyjde slnko“ pre „konzervatívne“ banky s dlhodobými väzbami na poľnohospodársky sektor, ako je Rabobank NV. Svoj predpoklad zakladá na skutočnosti, že zásoby ryže sú napríklad „veľmi malé“ a že „nikto sa v dnešnej dobe nechce stať farmárom a pestovať ryžu“.
“Už 30 rokov mladí Číňania nepracujú v pestovaní ryže, ale namiesto toho chodia do Šanghaja a pracujú na burzách cenných papierov a komodít. A to je vzor vo väčšine sveta,” povedal Rogers.

V tomto rozhovore tiež poznamenal, že kým na trhu dominuje „medvedí sentiment“, cena ropy by mohla vzrásť na 150 alebo dokonca 200 dolárov za barel. A ropa, s rôznym úspechom, odvtedy pokračovala v raste smerom k výšinám, ktoré naznačil Buffett.

Ako je známe, rast cien ropy mal negatívny dopad aj na najväčšiu svetovú ekonomiku, Spojené štáty americké, a zhoršil finančnú a úverovú krízu, ktorá tam vznikla. No hoci Rogers uznáva závažnosť krízy a poznamenáva, že sa ani zďaleka neskončila, nie je z nej smutný: dlho bol pesimistický, pokiaľ ide o americký dolár a otvorene uprednostňoval čínsku menu.

Rogers mnohokrát vyhlásil, že má v úmysle presunúť všetky svoje americké peniaze do jüanov, ako aj do iných mien, ktoré podľa neho porastú. Podnikateľ narodený v Alabame má teraz za svoj nový domov Singapur a je presvedčený, že vyhliadky na investovanie na čínskom trhu sú zrelé.

Investor je zároveň veľmi kritický nielen k budúcnosti americkej ekonomiky, ale aj k vládnym opatreniam na jej obnovu. Nedávno tvrdil, že americká centrálna banka sa snaží zabrániť inflácii tlačením peňazí a šéfa tejto agentúry Bena Bernankeho označil za „buď klamára, alebo blázna“.

Nová myšlienka Jima Rogersa nie je až tak zameraná na Čínu a iné rozvíjajúce sa ekonomiky, či dokonca na samotné komodity, ale na spoločnosti s nimi spojené. Za týmto účelom spolu so S-Network Global Indexes vyvinul nový index – The Rogers Van Eck Hard Assets Producers Index, ktorý odráža výkonnosť nie komodít ako takých, ale skôr spoločností, ktoré ich ťažia alebo predávajú. Zatiaľ čo s novým indexom alebo jeho derivátmi zatiaľ nie sú spojené žiadne investičné produkty, viceprezident S-Network Joseph LaCorte uviedol, že finančné prostriedky súvisiace s týmto indexom budú dostupné v najbližších týždňoch.

Podľa jeho názoru „investície do spoločností, ktoré ťažia z vysokých cien komodít, ako sú Exxon Mobile a Mosaic, môžu byť zaujímavejšie ako na termínovaných trhoch, keďže tieto spoločnosti budú v najbližších rokoch profitovať z vyšších marží.“ “Veríme, že býčí trh s komoditami má stále dobré vyhliadky, najmä keď sa pozriete na tempo Číny, Indie, Blízkeho východu, severnej Afriky a veľkej časti rozvojového sveta, kde dopyt po každej komodite rastie bezprecedentným tempom,” povedal Lacorte.

Nový index zahŕňa akcie 310 spoločností po celom svete s celkovou kapitalizáciou približne 15 % svetového trhového kapitálu. Je rozdelená do šiestich sektorov: energetika, poľnohospodárstvo, základné a priemyselné kovy, drahé kovy a alternatívy. Na zaradenie do indexu musí aspoň polovica ročného obratu spoločnosti pochádzať z ťažby alebo distribúcie prírodných zdrojov alebo súvisiacich produktov a služieb (jedinou výnimkou sú vodárenské spoločnosti). Najvýznamnejšie z týchto firiem sú Monsanto, Exxon Mobil a Potash Corp., lídri v odvetviach od poľnohospodárstva po energetiku. zo Saskatchewanu.