Skupina MOL a Turkish Petroleum spoja sily pri prieskume ložísk uhľovodíkov v Maďarsku
BUDAPEŠŤ – Skupina MOL a spoločnosť Turkish Petroleum podpísali koncesné zmluvy s Ministerstvom energetiky Maďarska, ktorými sa udeľujú práva na spoločný prieskum ložísk uhľovodíkov v dvoch maďarských koncesných oblastiach Tamási a Buzsák.
Spoločná ponuka a prieskumný program sú prvým dôležitým krokom od minuloročného podpisu dohody o strategickom partnerstve medzi oboma spoločnosťami. Skupina MOL a Turkish Petroleum preverujú ďalšie spoločné príležitosti v Kaspickom regióne, oblasti Čierneho mora, severnej Afrike a strednej a východnej Európe.
Koncesné zmluvy podpísali v Budapešti Zsolt Hernádi, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL, a Ahmet Türkoğlu, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Turkish Petroleum. Prítomní boli aj Péter Szijjártó, minister zahraničných vecí a obchodu Maďarska, a Alparslan Bayraktar, ministerenergetiky a prírodných zdrojov Tureckej republiky.
Maďarské ministerstvo energetiky po päťročnej prestávke minulý rok na jeseň zverejnilo nové koncesie na ťažbu, ktoré pomôžu zvýšiť domácu ťažbu a znížiť dovoz. Skupina MOL sa uchádzala o päť koncesií, a štyri z nich aj získala. O dve koncesie, ktoré sa týkajú lokalít Kiskőrös a Hatvan, sa Skupina MOL uchádzala samostatne, kým o lokality Buzsák a Tamási na juhozápade Maďarska sa uchádzala spolu s TPOC Ltd, dcérskou spoločnosťou Turkish Petroleum.
V októbri 2024 v Istanbule podpísali Skupina MOL a Turkish Petroleum memorandum o porozumení, v ktorom obe spoločnosti vyjadrili zámer spoločne sa podieľať na projektoch prieskumu, rozvoja ložísk a ťažby v kaspickom regióne, Turecku, severnej Afrike a na Blízkom východe, ako aj v strednej a východnej Európe.
“Som hrdý na to, že túto koncesnú zmluvu môžem podpísať spolu s naším rešpektovaným partnerom, spoločnosťou Turkish Petroleum. Slávnostný podpis je zavŕšením mesiacov intenzívnej práce, ktorá posunula spoluprácu Skupiny MOL a TPAO na novú strategickú úroveň.
V rámci nášho úzkeho partnerstva je vstup spoločnosti TPAO do maďarského ťažobného sektora aj prejavom dôvery spoločnosti TPAO v maďarské podnikateľské prostredie. V turbulentnom geopolitickom prostredí, ktoré nás obklopuje, sú obchodné partnerstvá cennejšie ako kedykoľvek predtým. Spoločne sme odolnejší, silnejší, inteligentnejší a dokážeme lepšie zmierňovať investičné riziká. Verím, že naše partnerstvo s Turkish Petroleum vzájomne posilní portfólio oboch spoločností. Som tiež presvedčený, že ide prvý krok v našom posilnenom partnerstve s TPAO. Dúfam, že čoskoro budeme môcť oznámiť podobnú kľúčovú spoluprácu aj v Turecku a tretích krajinách,” povedal Zsolt Hernádi, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL.
“So Skupinou MOL máme silné a dlhodobé partnerstvo v Azerbajdžane. Táto spolupráca, posilnená našimi spoločnými investíciami, nás inšpirovala k ďalším spoločným príležitostiam. S plnou dôverou sme urobili prvý konkrétny krok – podpísali sme dohodu o spoločnom prieskume so Skupinou MOL na dvoch lokalitách v Maďarsku. Do budúcnosti plánujeme využiť tento pozitívny impulz na spustenie nových spoločných podnikov so Skupinou MOL v rôznych regiónoch. Pri tejto príležitosti by som chcel vyjadriť úprimnú vďaku pánovi Zsoltovi Hernádimu, generálnemu riaditeľovi Skupiny MOL, a celému tímu Skupiny MOL za ich cenný prínos k tomuto tendru,” povedal Ahmet Türkoğlu, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Turkish Petroleum.
Skupina MOL a Turkish Petroleum od roku 2020 spolupracujú na projektoch prieskumu a ťažby uhľovodíkov ako partneri v spoločnom podniku v Azerbajdžane na ložisku Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli (ACG) a už od roku 2014 spolupracujú v Rusku na ložisku Baitugan.
Skupina MOL je najväčším ťažiarom uhľovodíkov v Maďarsku s takmer 1 300 ropnými a plynovými vrtmi. V roku 2024 Skupina MOL pokryla 47 % ropy (takmer 600 000 ton) a takmer 90 % zemného plynu (takmer 1,5 miliardy m3) z domácej ťažby. V portfóliu ťažby ropy a zemného plynu Skupiny MOL je Maďarsko najvýznamnejšie, v súčasnosti sa na celkovej ťažbe podieľa približne objemom 39 %.
Vďaka mimoriadnemu úsiliu, ktoré Skupina MOL vynakladá na prieskum v Maďarsku, dosiahla spoločnosť nedávno päťročný rekord v ťažbe. V roku 2022 Skupina MOL objavila neďaleko hlavného mesta ropné pole Vecsés, kde už prebieha ťažba z troch vrtov. Nedávno Skupina MOL objavila ropné pole Somogysámson v juhozápadnom Maďarsku. V uplynulých rokoch zrealizovala 24 úspešných plynových vrtov v malej hĺbke a získala plynové polia a súvisiacu infraštruktúru vo východnom Maďarsku, ktoré pokrývajú plochu približne 1 000 štvorcových kilometrov s 29 vrtmi na ťažbu uhľovodíkov a majú ďalší prieskumný potenciál.
V rámci medzinárodného portfólia Skupiny MOL má spoločnosť aktíva na prieskum a ťažbu ropy a zemného plynu v deviatich krajinách a ťaží v ôsmich krajinách. V roku 2024 ťažila v priemere 93,8 tisíc barelov ropného ekvivalentu denne. V záujme udržania aktualizovaného cieľa stratégie SHAPE TOMORROW, ktorým je úroveň ťažby v nasledujúcich piatich rokoch minimálne na úrovni 90 tisíc barelov denne, sa Skupina MOL usiluje o ďalšie posilnenie svojho medzinárodného portfólia a hľadá ďalšie strategické partnerstvá. Nedávno podpísala dohody o spolupráci s národnou ropnou spoločnosťou Kazachstanu (KazMunayGas), národnou ropnou spoločnosťou Azerbajdžanu (SOCAR) a národnou ropnou spoločnosťou Turecka (Turkish Petroleum).
O Skupine MOL
Skupina MOL je medzinárodná integrovaná ropná, plynárenská, petrochemická a maloobchodná spoločnosť so sídlom v Budapešti v Maďarsku. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách s dynamickou medzinárodnou pracovnou silou 25 000 ľudí a viac ako 100-ročnou históriou. Skupina MOL prevádzkuje tri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku a vlastní sieť viac ako 2 400 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Prieskumné a ťažobné aktivity MOL sú podporené viac ako 85-ročnými skúsenosťami v oblasti uhľovodíkov a 30-ročnými skúsenosťami v oblasti vtláčania CO2. V súčasnosti má ťažobné činnosti v 8 krajinách a aktíva v 9 krajinách.
Skupina MOL sa zaviazala transformovať svoje tradičné činnosti založené na fosílnych palivách na nízkouhlíkový, udržateľný obchodný model a usiluje sa o dosiahnutie čistej uhlíkovej neutrality do roku 2050 a zároveň o formovanie nízkouhlíkového obehového hospodárstva v strednej a východnej Európe.