Šesť biliónov USD voľných peňazí je fatamorgána

NEW YORK – Keď ľudia chcú ospravedlniť býčie predpovede akciového trhu, často hovoria o tom, že na svete je asi 6 biliónov dolárov v hotovosti, ktorú treba niekde investovať – najlepšie do akcií.

Ale aby ste uverili tejto teórii, musíte úplne vypnúť kritické myslenie – v skutočnosti je oveľa menej peňazí, ktoré možno investovať do riskantných aktivít. Skeptici na trhu si to myslia. Neodporúčajú predaj akcií ani odchod z trhu, ale varujú, že niektoré býčie prognózy trpia nadmerným, neopodstatneným optimizmom.

Medzi nimi je aj Deborah Cunningham z Federated Hermes, ktorá odhaduje, že najmenej 80 % z takmer 1 bilióna dolárov investovaného do fondov peňažného trhu od marca 2023 tvoria sporitelia, ktorí hľadajú niečo zaujímavejšie ako bankové vklady, a nie ľudia, ktorí sú ochotní vziať riziko a investovať do akcií alebo dlhopisov.

“Tieto peniaze prichádzajú cez depozitný trh, cez maloobchod a je nepravdepodobné, že budú vysoko mobilné,” povedal Cunningham v rozhovore pre Bloomberg Television koncom decembra.

Tento názor je v rozpore s rastúcimi býčími prognózami pre akciový trh. Vychádzajú z predpokladu, že krkolomná rally za posledné dva mesiace bude poháňaná hotovosťou, ktorá momentálne nečinne sedí. Rekordných 5,9 bilióna dolárov nahromadených v hotovostných fondoch bude fungovať, keď centrálne banky začnú znižovať sadzby, napísal minulý týždeň v poznámke stratég Barclays Emmanuel Cau. UBS Asset Management urobila podobnú tézu vo svojom výhľade na rok 2024 a uviedla, že investori presúvajúci peniaze z hotovosti do rizikových aktív „by mohli viesť k oveľa silnejšiemu rastu“, než sa očakáva.