Šéfka MMF Kristalina Georgieva – globálna inflácia sa spomaľuje vďaka opatreniam v menovej politike

WASHINGTON – Globálna inflácia sa naďalej spomaľuje, prísna menová politika vykonala svoju prácu bez podkopania globálnej ekonomiky, uviedla Kristalina Georgieva, generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF).

Zároveň poznamenala, že „je príliš skoro na oslavy“, keďže hoci sa inflácia spomaľuje, ceny sa konsolidujú na nových, vyšších úrovniach.

Podľa prognózy MMF, ktorú zverejnila Georgieva, sa globálna inflácia spomalí z 5,7 % v štvrtom štvrťroku minulého roka na 5,3 % v aktuálnom štvrťroku a ďalej na 3,5 % v štvrtom štvrťroku budúceho roka. V krajinách s vyspelou ekonomikou zároveň dôjde k rýchlejšiemu spomaleniu rastu spotrebiteľských cien.

„Svet teraz vstupuje na trajektóriu nízkeho rastu a vysokého dlhu,“ povedala Georgievová počas piatkového prejavu na výročných stretnutiach MMF a Svetovej banky vo Washingtone „Predpokladáme, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov bude svetový HDP rásť pomalým tempom, v priemere 3,2 % ročne.“

Globálny ukazovateľ verejného dlhu štátov bude zároveň naďalej rásť, očakáva MMF. Experti organizácie vidia riziko, že globálny verejný dlh prekročí základnú prognózu MMF o sumu rovnajúcu sa 20 % globálneho HDP, pričom takýto scenár označujú za „ťažký, ale pravdepodobný“.

“Rastúce úrokové platby pohlcujú stále väčší podiel rozpočtových príjmov, najmä v krajinách s nízkymi príjmami a v krajinách s rozvíjajúcimi sa trhmi. To všetko na pozadí hromadiacich sa výdavkových potrieb,” povedala Georgievová.

Priority výdavkov zahŕňajú výdavky na klímu a demografiu a na rozvíjajúcich sa trhoch a v krajinách s nízkymi príjmami investície zamerané na dobiehanie medzier v ekonomickom raste, povedala.

Podľa Georgievovej globálny obchod už nie je takou silnou hnacou silou ekonomického rastu, ako bol kedysi.

“Odklon od globálnej ekonomickej integrácie, poháňaný obavami o národnú bezpečnosť a sťažnosťami jej porazených, je evidentný v nekontrolovateľnom šírení priemyselnej politiky, obchodných bariér a protekcionizmu,” uviedol šéf MMF.

Vyzvala členské krajiny MMF, aby pristúpili k obnove fiškálnych rezerv, investovali do reforiem, ktoré podporujú hospodársky rast, a aby pracovali na riešení globálnych výziev. Okrem toho v súvislosti s uvoľňovaním menovej politiky musia štáty začať s fiškálnou konsolidáciou už teraz, povedala Georgievová.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.