Santa Claus deťom hračky, Dedo Mráz nové rakety
Čím sa odlišuje americký Santa Claus od ruského Deda Mráza? Odpoveť na otázku hľadá najnovšia anekdota. Santa Claus prináša deťom pod stromček hračky. Dedo Mráz prináša deťom hyperzvukový raketový systém Avantgard.
Anekdoty, anekdotami, pozrime sa na nový raketový systém. Dňa 26. decembra 2018 sa v Rusku testoval nový proti raketový hypersonický systém Avantgard. Avangard je ruský strategický raketový systém. Základom komplexu je hypersonická, alebo ak chcete nadzvuková manévrovacia hlavica vypustená do cieľa pomocou medzikontinentálnej balistickej strely. Určený je na prekonanie proti raketovej obrany.
História systému má za sebou niekoľko etáp vývoja. V polovici osemdesiatych rokov vojenský podnik, ktorý v meste Reutovo pod vedením hlavného dizajnéra Pavla Suďukova začal pracovať na projekte po šifrovaným označením “4202”. Cieľom práce bolo pokúsiť sa nájsť odpoveď na americký systém proti raketovej obrany. Vtedy sa prvýkrát objavil nápad vytvoriť špeciálnu medzikontinentálnu raketu, ktorá by bola vybavená plánovacou bojovou jednotkou. Program bol schválený v roku 1987 – dostal kódové označenie Albatros. V roku 1989 sa z ekonomických dôvodov upustilo od vytvorenia štartovacieho modulu. Projektanti však dokázali presvedčiť vládu, že budú pokračovať vo vývoji. Povolenie dostali.
Prvé dva testovacie štarty systému sa uskutočnili začiatkom roka 1990. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa začalo ešte väčšie zníženie výdavkov na obranu. V čase krízy dokázal generálny dizajnér Gerbert Efremov udržať technický a personálny potenciál podniku. A keď Spojené štáty začali rozmiestňovať svoj systém protiraketovej obrany v Európe, ruská vláda sa rozhodla obnoviť vývoj systému. Vo februári 2004 náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Jurij Balujevskij povedal: “Počas tréningu bola testovaná kozmická loď, ktorá je schopná lietať pri hypersonickej rýchlosti pri vykonávaní manévrov.” V septembri 2005 povedal ruský prezident Vladimir Putin: “Vyvíjame nové strategické komplexy, ktoré nikto iný na svete nemá. Budú pracovať na hyperzvukovom , menia smer a výšku pozdĺž letu. Prakticky budú imúnne proti raketovej obrane. ” Od roku 2013 do roku 2015 sa uskutočnila séria neúspešných testov – nebolo možné vyriešiť problém trvalo udržateľného riadenia zariadenia a zabezpečiť jeho ochranu pred extrémne vysokými teplotami, kvôli ktorému vláda plánovala ukončenie projektu. Vývojári však opäť presvedčili, aby pokračovali v práci. Po sérii experimentov sa dizajnérom podarilo vytvoriť spoľahlivý systém riadenia a tepelne odolné materiály.
Podľa informácií zverejnených v médiách raketa je vybavená hyperzvukových okrídleným zariadením, ktoré prekonajú aj plánované systém proti raketovej obrany. Dosahuje rýchlosť 20 M. Písmeno M je skratkou Machovho čísla. V letectve sa Machovo číslo používa ako jeden z výkonových parametrov u lietadiel lietajúcich rýchlejšie ako približne 400 km/h. Pretože rýchlosť zvuku je funkciou hustoty vzduchu, a hustota závisí na výške letu a teplote vzduchu, tak aj pri zachovaní rýchlosti letu sa jeho Machovo číslo mení s výškou letu a konkrétnym stavom atmosféry. Pre účely porovnávania výkonov lietadiel, sa výkony (rýchlosť, Machovo číslo) prepočítavajú na normalizovaný stav atmosféry, takzvaná Medzinárodná štandardná atmosféra – MŠA. Používa sa nasledovným spôsobom: Maximálna rýchlosť lietadla pri zemskom povrchu podľa MŠA je mach 2.2.
Hypersonická časť raketového systému avantgard k cieľu letí akom ohnivá guľa, ktorej teplota povrchu dosahuje 1 600 – 2 000 Stupňov Celzia.