Rusko využíva „tieňovú flotilu“ na vývoz obilia, menej spoločností spolupracuje s vývozcami
MOSKVA – Podľa agentúry Reuters si Rusko v júli 2023 po odstúpení od dohody o obilí začalo aktívne prenajímať lode od malých lodiarov, s ktorými veľkí obchodníci nespolupracujú.
Podľa údajov námornej platformy Shipfix, ktorá sa porovnáva so stovkami účastníkov trhu, je v znamení rastúceho ruského lovu lodí počet žiadostí o prenájom plavidiel sa v júli zdvojnásobil na 257 oproti rovnakému mesiacu minulého roka.
Údaje neukazujú, koľko žiadostí bolo splnených a ktorí prevádzkovatelia plavidiel boli zapojení do prepravy obilia. Požiadavky na lode sa od júna zvýšili o 40 % a pravdepodobne budú ďalej rásť s narastajúcou vývoznou sezónou.
Finančné a bezpečnostné riziká spojené s obchodom s Ruskom, umocnené pádom čiernomorského koridoru, zvyšujú náklady na dopravu pre Moskvu a tlačia ju smerom k starším a menším plavidlám prevádzkovaných menej známymi lodnými prevádzkovateľmi, uvádza správa.
Situácia vzbudzuje pochybnosti o schopnosti Ruska udržať rekordný export a ak sa nebude riešiť, môže viesť k vyšším globálnym cenám pšenice, uviedli zdroje.
Mnoho zahraničných spoločností odmietlo spolupracovať s ruskými firmami po začatí rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu, a to aj z dôvodu „skrytých sankcií“, ktoré sťažili lodiarom, poisťovateľom a bankám spoluprácu s ruskými exportérmi.
Odborníci predpovedajú, že zvýšenie nákladov na dopravu a poistenie priamo ovplyvní ceny na svetovom trhu.