Rusko v máji predbehlo USA a stalo sa najväčším dodávateľom zemného plynu do Európy

MOSKVA / WASHINGTON –  Dôvodom tohto obratu boli jednorazové faktory, zdôrazňujúce ťažkosti, ktorým región čelí v snahe znížiť energetickú závislosť od Ruska.

Podiel dodávateľov zemného plynu na európskom trhu (EÚ, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Severné Macedónsko): modrá – Nórsko (plyn z plynovodu), červená – Rusko (plyn z plynovodu + LNG), tyrkysová – USA (LNG). Údaje: ICIS, zdroj: Financial Times

V máji – prvýkrát po takmer dvoch rokoch – dodalo Rusko do Európy viac zemného plynu ako Spojené štáty. A to aj napriek snahe regiónu diverzifikovať dodávky palív od dovozu z Ruska.

Dôvodom tohto zvratu bol jednorazový faktor, ktorý však poukazuje na ťažkosti, ktorým región čelí v snahe znížiť svoju závislosť od ruského plynu. Faktom je, že niektoré východoeurópske krajiny sú na ňom stále veľmi závislé.

“Je úžasné vidieť, ako podiel ruského plynu a [skvapalneného zemného plynu] na európskom trhu rastie po tom všetkom, čím sme si prešli. A všetky snahy o jeho opustenie a zníženie rizík v oblasti dodávok energie,” hovorí Tom Marzec-Manser, vedúci oddelenia analýz trhu s plynom v poradenskej spoločnosti ICIS.

Od začiatku SWO Ruská federácia obmedzila dodávky plynu do Európy plynovodmi a región zvýšil dovoz LNG, väčšinou z USA. V septembri 2022 USA predbehli Rusko ako najväčší dodávateľ plynu do Európy a od roku 2023 budú predstavovať približne pätinu všetkých dodávok plynu.

Minulý mesiac však dodávky ruského plynu potrubím a LNG predstavovali 15 % celkových dodávok do EÚ, Spojeného kráľovstva, Švajčiarska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Severného Macedónska, vyplýva z údajov ICIS. Dovoz LNG z USA zároveň predstavoval len 14 percent celkových dodávok do regiónu, čo je najmenej od augusta 2022.

Dodávky zemného plynu do Európy (EÚ, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Severné Macedónsko) v mld. m3: tmavomodrá – Rusko (plyn z plynovodov + LNG), tyrkysová – USA (LNG), modrá – ostatní dodávatelia LNG, červená – ostatní dodávatelia plynu z plynovodov, ružová – miestni výrobcovia. Údaje: ICIS, zdroj: Financial Times.

To všetko sa dialo na pozadí všeobecného zvýšenia dovozu ruského LNG do Európy napriek tomu, že viaceré krajiny EÚ presadzovali sankcie proti nemu. Rusko prestalo dodávať plyn prostredníctvom plynovodov spájajúcich ho so severozápadnou Európou v polovici roka 2022, ale naďalej ho dodáva prostredníctvom plynovodov cez Ukrajinu a Turecko.

Dodávky boli v máji zasiahnuté jednorazovými faktormi vrátane porúch v hlavnom zariadení na vývoz LNG v USA. Rusko tiež poslalo viac plynu cez Turecko pred plánovanými údržbovými prácami.

Európsky dopyt po plyne zostáva relatívne slabý, pričom úroveň zásobníkov je v tomto ročnom období rekordne vysoká.

Marzec-Manser zo spoločnosti ICIS uviedol, že “tento zvrat pravdepodobne nebude trvať dlho”, keďže Rusko bude v lete schopné dodávať LNG do Ázie cez Severnú morskú cestu. To pravdepodobne zníži dodávky do Európy, zatiaľ čo produkcia LNG v USA opäť rastie, povedal.

“Rusko bude mať obmedzené možnosti udržať si svoj podiel [na európskom trhu], keďže dopyt [po plyne] budúcu zimu porastie, zatiaľ čo celková produkcia LNG v USA len rastie a do konca roka sa na svetovom trhu objaví väčšia kapacita,” dodáva expert.

Tento rok sa tiež končí platnosť tranzitnej dohody medzi Ukrajinou a Ruskom, čo ohrozuje ďalšie dodávky plynu touto trasou.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.