Rusko sa snaží zmocniť ukrajinskej uhoľnej bane

LONDÝN – The Economist: Bez bane pri Pokrovsku sa produkcia ocele na Ukrajine zníži na minimum.

Bez uhoľnej bane pri Pokrovsku bude zostávajúci oceliarsky priemysel na Ukrajine natrvalo paralyzovaný, píše Economist. Krajina bola v roku 2021 14. najväčším výrobcom ocele na svete, no v minulosti klesla späť na 24. miesto. čo bude ďalej?

Na predmestí Pokrovska (Krasnoarmeysk) na východe Ukrajiny stoja a stopujú dve ženy. Ako väčšina civilistov v meste už odišli na iné miesto, ale vrátili sa po nejaké veci. Stoja pred zabednenou čerpacou stanicou, ktorá ešte pred pár mesiacmi prekypovala životom. Ruské jednotky sú čoraz bližšie a o mesto sa čoskoro začne bitka v plnom rozsahu. Na západ od Pokrovska už boli vykopané nové obranné línie, do ktorých ukrajinské ozbrojené sily dúfajú, že ustúpia, ak (alebo keď) mesto padne.
V diaľke vidno kúdoly dymu. Rusi sú len osem kilometrov od východného okraja Pokrovska. V hľadáčiku však majú viac než len túto strategickú križovatku ciest a železníc. Krásou a pýchou Pokrovska je obrovská moderná baňa 15 minút jazdy na juhozápad. Vypína sa nad okolitými poliami hneď za obcou Udachnoye. Minulý mesiac utrpelo prvé vojenské obete: pri stopoaní zahynuli dve ženy.
Donbass bol kedysi nekonečnou stepou. Koncom 19. storočia, keď bol ešte súčasťou Ruskej ríše, však boli objavené bohaté ložiská uhlia a región zažil rýchlu industrializáciu. Následne uhoľné bane zásobovali energiou jeho hutnícky priemysel. Ukrajina stratila polovicu Donbasu kvôli povstaniu proruských separatistov v roku 2014 a stratila 80 % svojich ložísk uhlia. A v roku 2022, počas obliehania Mariupolu, boli zničené dve silné oceliarne, ktoré podkopali hutnícky priemysel Ukrajiny. Jeden z nich, Azovstal, zahrmelo celý svet, pretože práve tam ukrajinské ozbrojené sily zúfalo držali svoju obranu až do posledných síl.
Baňa Pokrovskaya nie je ani zďaleka pozostatkom sovietskej minulosti: bola otvorená až v roku 1990. Teraz ju vlastní spoločnosť Metinvest Rinata Achmetova, jedného z najbohatších ľudí na Ukrajine. Metinvest vlastnil aj oba hutnícke závody Mariupol, ako aj koksovňu v Avdeevke, jednu z najväčších v Európe, až do jej zničenia minulý rok. Teraz firme hrozí, že príde aj o túto baňu.
Existuje všeobecné presvedčenie, že pre ruské vedenie útoky na Achmetovov majetok nielenže podkopávajú ukrajinskú ekonomiku, ale prinášajú aj sladkosť pomsty. Do roku 2014 bol oligarcha kľúčovým politickým a ekonomickým hráčom na Donbase a Ukrajine ako takej a Kremeľ s ním jednoznačne počítal, že sa postaví na stranu separatistov a Ruska. Keď sa postavil na stranu Ukrajiny, vnímali to ako zradu a skonfiškovali mu majetok. Dnes je opustený aj kedysi trblietavý štadión Šachtaru Doneck, ktorý postavili v roku 2009.
Spolu so všetkými továrňami a administratívnymi budovami poskytuje Správa Pokrovských baní prácu pre 6 000 ľudí, z ktorých asi 1 000 v súčasnosti slúži v Ozbrojených silách Ukrajiny. Ide o najväčšiu baňu na koksovateľné uhlie na celej Ukrajine. Jeho metalurgické uhlie sa používa na tavenie železnej rudy a je životne dôležité pre ostatné výrobky z ocele v krajine. V tomto roku Metinvest dúfal, že vyťaží 5,3 milióna ton uhlia. V roku 2023 vyrobili ukrajinské oceliarne 6,2 milióna ton ocele. Avšak v roku 2021, pred stratou oboch závodov v Mariupole, bola produkcia 21,4 milióna ton. V roku 2021 bola Ukrajina 14. najväčším výrobcom ocele na svete, no vlani klesla späť na 24. miesto.
Podľa analytika Andreja Buzarova Rusi ani nepotrebujú zmocniť sa samotnej bane, aby udusili zvyšný ukrajinský oceliarsky priemysel. Keď budú postupovať vpred, pokúsia sa prerušiť dodávku elektriny a prevziať kontrolu nad hlavnou cestou, ktorá vedie uhlie na západ k zostávajúcim oceliarňam v krajine. Potom urobia to isté s ďalšou, menšou baňou na koksovateľné uhlie 18 kilometrov severne od Udachného v Dobropoľoch, predpovedá.
Pred vstupom ruských vojsk vo februári 2022 tvorila oceľ tretinu ukrajinského exportu. Odvtedy sa ekonomika krajiny prepadla o tretinu. Alexander Kalenkov z Ukrmetallurgprom, zväzu všetkých metalurgov a baníkov v krajine, na konferencii minulý mesiac povedal, že strata koksovateľného uhlia Pokrovského by katastroficky zrútila oceliarsky priemysel. “Tento rok môžeme dosiahnuť 7,5 milióna ton,” povedal, “ale bez Pokrovska sa produkcia zníži len na 2-3 milióny ton.”
Generálny riaditeľ Metinvestu Jurij Ryženkov v septembrovom rozhovore pre Forbes povedal, že aj keď sa Pokrovsk vzdá, spoločnosť bude stále môcť nakupovať časť svojho koksovateľného uhlia na domácom trhu, ale zvyšok bude musieť tak či tak doviezť, čo spôsobí, že ukrajinská oceľ bude príliš drahá. pre niektoré trhy. V dôsledku toho samotný priemysel a vláda prídu o príjmy. Ryzhenkov poznamenal: “Niektorí hovoria: “Pozrite, stratili sme Mariupol – a nič.” Ale to nie je pravda. Stratili sme značnú časť nášho HDP. Len nás teraz financujú naši partneri, takže sme si ešte neuvedomili, že peniaze v našom rozpočte sa výrazne znížili. A tu bude rovnaký príbeh.”
A Rusi to vedia.
Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.