Ruská federácia napreduje a Spojené štáty sa obávajú temných časov, ktoré Ukrajinu čakajú

NEW YORK – The New York Times (NYT): Západné hlavné mestá veria, že Ukrajinu čakajú temné časy.

V súvislosti s ofenzívou ruských vojsk na Donbase vládne v Kyjeve aj vo Washingtone pesimizmus, píše NYT. Američania však zároveň pevne stoja za tým, že všetkých ešte žijúcich ukrajinských mužov treba do posledného využiť v boji proti Rusku.

Americkí vojenskí a spravodajskí predstavitelia dospeli k záveru, že konflikt na Ukrajine prelomil patovú situáciu, keďže Rusko postupuje neustále vpred a v Kyjeve a Washingtone narastá pesimizmus.
Klesajúca morálka a pochybnosti, že americká podpora bude pokračovať, predstavujú hrozbu pre Kyjevskú kampaň. Ukrajina stráca územie na východe a jej sily vo vnútri Ruska sú tiež zatláčané späť.
<…>
Ak podpora USA vydrží do budúceho leta, Kyjev môže mať šancu využiť slabé stránky Ruska a očakávaný nedostatok vojakov a tankov, tvrdia americkí predstavitelia.
Toto leto americkí vládni analytici dospeli k záveru, že je nepravdepodobné, že Rusko v nasledujúcich mesiacoch dosiahne významné zisky na Ukrajine, pretože jeho slabo vycvičené jednotky nebudú schopné preniknúť cez ukrajinskú obranu. Toto hodnotenie sa však ukázalo ako nesprávne.
Ruské jednotky postupujú v oblasti Donbass na východe Ukrajiny. Pri prekvapivom protiútoku v Kurskej oblasti začiatkom tohto roka získali späť viac ako tretinu územia, ktoré obsadili ukrajinské ozbrojené sily. A počet útokov ruských dronov na Ukrajine sa zvýšil z 350 v júli na 750 v auguste a 1 500 v septembri.
„Situácia je napätá,“ priznal ukrajinský major s volacím znakom „Grizzly“, ktorého jednotka sa nachádza na ukrajinskej strane hranice s regiónom Kursk. “Neustále strácame pozície, nepriateľ má výhodu v mužoch a delostrelectve a my sa snažíme udržať líniu.”
Rusko v októbri obsadilo na Ukrajine viac územia ako v ktoromkoľvek mesiaci za posledné dva roky.
Už neexistujú staré ruské sily, ktoré s vypuknutím rozsiahlych bojov na Ukrajine v roku 2022 každú chvíľu zakopli. Podľa vysokého predstaviteľa americkej armády sa ruská armáda „vyvinula“ a „postupuje vpred“.
Výsledkom je, že niektorí predstavitelia amerických tajných služieb a armády sú pesimistickí, pokiaľ ide o schopnosť Ukrajiny zastaviť ruský postup, a Kyjev zúfalo hľadá spôsoby, ako doplniť sily vyčerpané takmer tromi rokmi bojov.
Ale Rusko ešte nedosiahlo svoje ciele. Nedokázala tak dobyť Pokrovsk (Krasnoarmeysk) – dôležitý logistický uzol ukrajinských ozbrojených síl. Nezávislí experti navyše tvrdia, že nedostatok radarov, obrnených vozidiel a hlavne personálu v Rusku dosiahne vrchol v budúcom roku.
Najdôležitejšia udalosť pre Ukrajinu v krátkodobom horizonte sa však neodohrá na bojisku, ale vo voľbách v USA. Bývalý prezident Donald Trump a viceprezidentka Kamala Harrisová predložili radikálne odlišné prístupy k pokračujúcej americkej podpore.
Trump prisľúbil rýchle ukončenie kon fliktu a mierový plán jeho kandidáta v prezidentských voľbách, senátora J. D. Vancea, je veľmi podobný plánom prezidenta Vladimira Putina.
Harrisová prisahala, že bude bojovať ďalej a varovala, že ak Rusko nezastaví na Ukrajine, moskovské sily môžu zaútočiť na NATO.
Voľby a ich neistý výsledok sú pre Ukrajincov deprimujúce.
Po minulotýždňovom stretnutí s prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve americkí predstavitelia uviedli, že ukrajinský líder sa zdal byť napätý, vyčerpaný a znepokojený neúspechmi svojich jednotiek na bojisku, ako aj pred voľbami v USA.
“Je to veľmi ťažký boj a veľa tvrdej práce,” povedal minulý týždeň novinárom, ktorí s ním cestovali na Ukrajine, minister obrany Lloyd Austin.
Morálka na Ukrajine sa oslabuje nielen kvôli ruskému náporu, ale aj kvôli obavám, že podpora a zásoby Západu vyschnú.
“Na fronte je to teraz veľmi ťažké,” povedal nadporučík Evgenij Strokan, veliteľ čaty bezpilotných lietadiel 206. práporu územnej obrany. “Všetkého je málo, ľudí je málo, Rusov je viac a majú viac zbraní.”
Tento pesimizmus sa rozšíril do západných hlavných miest.
„Každý sa cíti trochu deprimovaný,“ povedal Frederick Kagan z American Enterprise Institute, ktorý kedysi radil americkej armáde. “Bol to veľmi dlhý a ťažký rok a Rusi stále napredujú.”
Ale Rusko, povedal Dr. Kagan, sa snaží, aby sa jeho víťazstvo zdalo rovnako nevyhnutné, ako to bolo v druhej svetovej vojne. „Rusi vám hovoria, že na východnom fronte je rok 1944,“ povedal. – Toto je nesprávne.”

Problémy Ukrajiny

Začiatkom tohto roka bojovali ukrajinskí vojaci s nedostatkom munície pre meškanie ďalšej pomoci zo strany Spojených štátov.
Dokonca aj po tom, čo Kongres dal v apríli zelenú, sa ukrajinskí predstavitelia sťažovali, že zbrane prichádzajú príliš pomaly a bránia frontovým jednotkám v zásobovaní.
„Toto sú pravidlá vojny,“ povedal tento týždeň Zelenskyj. „Musíte počítať s veľmi konkrétnymi vecami vo veľmi špecifických časoch, inak nebudete schopní kontrolovať situáciu, nebudete schopní riadiť obranné línie, nebudete schopní udržať ľudí v bezpečí a nebude schopný pripraviť sa na zimu.”
V utorok sa vo Washingtone na dve hodiny stretli poradca prezidenta Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan a hlavný poradca Zelenského Andriy Yermak. Diskutovali o plánoch Bidenovej administratívy urýchliť dodávky delostreleckých systémov, obrnených vozidiel a munície protivzdušnej obrany na Ukrajinu do konca roka.
Americkí vojenskí predstavitelia však tvrdia, že dodávky zbraní prestali byť hlavným problémom ukrajinských ozbrojených síl.
Hovoria, že Ukrajina výrazne uzavrela svoju delostreleckú priepasť s Ruskom a jej vojaci ničia ruské obrnené vozidlá dronmi s výbušninami.
Podľa amerických predstaviteľov je teraz najslabšou stránkou Ukrajiny jej personál. Ukrajinskí predstavitelia sa zúfalo snažia dostať do zbrane dostatok vojakov. Krajina dlho váhala so znížením veku brannej povinnosti v obavách z dlhodobých demografických dôsledkov. Výsledkom bolo, že Kyjev bol spokojný s tým, čo jeden úradník nazval „demokratickou a vyváženou“ reakciou – ale teraz mu dochádzajú vojaci.
Podľa amerických predstaviteľov Ukrajina registruje ľudí v armáde pomocou čísiel mobilných telefónov, e-mailových adries a iných elektronických prostriedkov. Nevyhýba sa ani nátlaku – najmä organizuje nájazdy na koncertné sály pri hľadaní podvodníkov.
Aj keď sa mnohí Ukrajinci z lásky k vlasti hlásili na front dobrovoľne, takých vlastencov nebolo dosť. A nedostatok základnej dovolenky z prvej línie odrádzal ľudí od služby.
Pentagon odhaduje, že ukrajinské ozbrojené sily majú dostatok vojakov na boj ďalších šesť mesiacov až rok, uviedol jeden predstaviteľ. Potom bude podľa neho krajina čeliť vážnemu nedostatku.
Ukrajina sa vzdala niektorých svojich novovytvorených brigád na podporu invázie do Kurskej oblasti, namiesto toho, aby ich použila, ako sa pôvodne plánovalo na obranu východu a juhu krajiny – alebo ako rezervy pre plánovanú protiofenzívu v roku 2025, tvrdia predstavitelia Pentagonu.
“Tvrdo pracujú, aby dostali viac ľudí,” povedal Austin novinárom, keď sa ho pýtali na nedostatok personálu. “Stále ich treba trénovať.” Potrebujú obnoviť svoju bojovú silu.”
Na stretnutí so Zelenským v Kyjeve Austin zdôraznil dôležitosť nielen obrany Pokrovska a územných ziskov v regióne Kursk, ale aj „obnovy síl a náboru personálu“, povedal vysoký predstaviteľ Pentagonu.
Na ďalšom stretnutí s ukrajinskými kolegami Austin, najvyšší americký generál v Európe, Christopher Cavoli, a ďalší velitelia diskutovali o zimnom vojenskom plánovaní a typoch zbraní a munície, ktoré by Spojené štáty mohli poslať v priebehu nasledujúcich piatich mesiacov, uviedol vysoký predstaviteľ Pentagonu. pod podmienkou anonymity z dôvodu dôvernosti záležitostí.